Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

Salon Dekorasyonu Önerileri

Ev, bir kişinin zamanının %70’ini geçirdiği ortamdır. Bu yüzdendir ki ev yaşamı kişi ve aile bireyleri için oldukça önemlidir.

Ev dekorasyonu birçok öğenin bir anda bulunması gereken bir konudur. Eğer ki profesyonel yardım almadan dekorasyon yapmak istiyorsanız farklı örnekler incelemeniz gerekir. Yeni fikirler edinmenizi sağlayacak örnekleri bulabileceğiniz kaynaklar ise dekorasyon blog siteleridir.

Yazımızda; dekorasyon konusunda yayın yapan, ilgi çekici fikirler sunan dekorekrani.com sitesinde, salon dekorasyonu konusunda beğendiğimiz bir yazıyı kaynak olarak alıp size önerilerde bulunacağız.

Salon Dekorasyonu Önerileri

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir profesyonelden yardım almadan salon dekorasyonu yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.  Bu noktalar;

  • Mobilya Seçimi ve Yerleşimi
  • Halı ve Fon Perde Uyumu
  • Aksesuar Kullanımı

Mobilya Seçimi

Salon için belirlediğiniz tarza uygun mobilya seçimi çok önemlidir. Retro, klasik, iskandinav yada modern dekorasyon fikirleri. Hangisi size uygunsa bu tarzlarda kullanılan mobilya modellerini incelemelisiniz.

Bir mobilyada karar vermeden önce mutlaka salon ölçüleri ile mobilya ölçülerini karşılaştırmalısınız.

Perde Seçimi

Mobilya seçimi sonrası sıra fon perdelere gelir. Birçok perde çeşidi bulunmaktadır. Perdenin kumaşı kadar modeli ve rengi de çok önemlidir.

Fon perde seçiminde koltuk renkleri ile olan uyumu göz önüne alınmalıdır. Krem ve gri renk koltuk takımları ile renkli perdeler rahatça renk uyumu sağlayabilirken, mürdüm ve kiremit renk mobilyalar ile renkli perdeler uyum konusunda uygun olmayacaktır.

Perde seçiminde düşünülmesi gereken bir diğer konuda seçeceğiniz perde rengine uygun halı modeli bulunabilecek olmasıdır.

Halı Seçimi

Halı seçimi de mobilyalar, fon perde, kırlentler ve aksesuarlar ile olan uyumu düşünülerek yapılmalıdır.

Krem ve gri renk koltuk modelleri ile renkli halılar tercih edilebilir. Bu tarz dekorasyonlarda halı, fon perde ile aynı renk seçilerek rahatça renk uyumu sağlanacaktır.

Renkli koltuk takımları ile beyaz, gri, bej renk halı ve fon perde kullanılması mekandaki renk dağılımı açısından daha doğrudur.

Aksesuar Kullanımı

Aksesuarlar salon dekorasyonu için son dokunuşlardır. Renk uyumu konusunda tereddütte kaldığınız durumlarda renk geçişleri aksesuarlar ile sağlanabilir. Unutulmamalıdır ki; özenle yapılan küçük dokunuşlar mekana farklı bir hava katabilir.

Salon dekorasyonu konusunda söylenecek daha çok öneri bulunmaktadır. Bu öneriler kişisel tercihlere göre farklılık gösterir.

Rustik bir dekorasyonda ahşap kullanımı ve sıcak renkler ağırlıktayken, modern dekorasyonda mekanın daha şık olması için altın ve gümüş renk yapılı mobilyalar kullanılabilir. Sorulacak sorulara bağlı olarak farklı cevaplar ile karşılaşabilirsiniz.

Yazımızda kaynak aldığımız, salon dekorasyonu konusunda verdiği doğru öneriler için dekorekrani.com sitesini ziyaret edebilir ve dekorasyon sorularınızı iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın