Hemen Yap

Minimal Modern Ahşap Gece Standı Fikri

Biraz genç işi, fazlasıyla pratik, ekstra dekoratif ve çok fazla kullanışlı ahşap gece standı nasıl yapılır?

Bu sorunun cevabını sizler için cevaplayacağım. Piyasadaki yatak kenarlarına koyduğumuz zigonların ne kadar büyük, hantal ve işlevsiz olduğunu herkes bilir. Bir yatak odası takımı beğendiğiniz vakit öncelikle dolabına, sonra yatağına ve başlığına bakılır. Çoğunlukla zigonlara pek dikkat edilmez veya mecburen alınır. O sebepten çokta memnuniyetle kullanılmaz. Aslında işin doğrusu mobilya gruplarını almadan önce iki kere düşünmek daha doğru olur. Hatta mümkünse farklı ürünleri kombin edilmesi daha yerinde olacaktır. Çünkü öncelikle odanızın şekli ve büyüklüğüne uygun olur sonra da zevkinize uygun dekore edebilmeniz mümkün olacaktır.

Farz edelim ki evinizde zigon yok. Var ama sıkıldınız. Sıkıldınız çünkü çok yer kaplıyor. Çok yer kapladığı için içinizi daraltıyor. Hal böyle olunca size daha pratik ve kullanışlı bir şeyler lazım. Bunun için de sizlere minimal modern ahşap gece standı fikrini derledim. Görselden göreceğiniz üzere neredeyse bir raf gibi duruyor ama şöyle bir farkla!

Sadece bir raf olmak çıkan bu fikir her anımızda akıllı telefonlarımızı yanımızda ayırmadığımızı da düşünerek küçük ve basit bir detay barındırmaktadır. Bu küçük detay muhtemel hayat kurtaran türden bir fikir.  Gece yatağınıza uzandığınız vakit telefonunuzu yerine yerleştiriyor, gerek şarj işini halledebiliyor gerekse alarmı kurulu telefon ekranını rahatlıkla görebiliyor ve kullanabiliyorsunuz. O vakit nasıl yapılacağına geçmeden önce ihtiyacınız olan malzemeleri listeleyelim.

Malzeme Listesi

  • Standın ana malzemesi için ahşap tabla (Ahşap cinsi olarak önerim çam veya huş ağacı kullanmanız iyi olacaktır)
  • Eğer her bir aşamasını siz yapacaksanız, daire testere, matkap, ağaç tutkalı, işkence, zımpara ve asacağınız duvarın malzemesine uygun vida ve dübel.

Gördüğünüz gibi adı üzerinde minimal bir tasarım olduğu için o kadar da çok malzemeye ihtiyacınız yok. Ekstra şöyle de bir güzelliği var. Çok düşük maliyetlere temin edebileceksiniz.

Nasıl Yapılır?

Ahşap gece standı, bilhassa bu tarz bir standın nasıl yapılacağını uzun uzadıya anlatmaya çokta gerek yok. Hiç uğraşmayıp sadece ölçülerini tespit edebilirseniz, bir marangoza çok uzuca yaptırmanız mümkün. Fakat kendiniz yapacaksanız yukarıda saydığım malzemeleri temin ettikten sonra zevkinize uygun ölçülerde ahşap tabla kesilir. Özellikle üst yüzeyini ince bir zımpara kağıdı ile pürüzsüzleştirilir. Raf olarak kullanılacak kısımda telefonunuz için bir kanal açılması gerekmektedir. Eğer ki şarj aletini sabit olarak kullanmak istiyorsanız ince uçlu ahşap delme ucu ile kanal içinde bir delik açılır. Kesim ve yüzey işlemleri tamamlandıktan sonra montaja geçilir. Her iki tablayı ahşap tutkalıyla bir birine yapıştırılır. En az iki tane işkence ile sıkıştırılır ve en az 24 saat kuruması beklenir. Üzerine çok fazla yük binmeyeceği için sadece tutkal yeterli olacaktır. Eğer ki daha ağır bir şeyler konumlandırmayı düşünüyorsanız bir kaç tane ahşap vidası ile bir birine bağlamanız ve sağlamlaştırmanız gerekir. Vidaları rafın üzerinden atacağınız için vida başları açıkta kalacaktır. Eğer bu durum sizi rahatsız ederse ahşap macunu temin edebilir ve vida başlarını macunla kapatabilirsiniz. Kurulumu biten standı duvara montaj için duvarınız malzemesine uygun dübel ve vida ile yerine montajını yapabilirsiniz. Duvar malzemesinden kastım tuğla duvar veya alçıpan duvar olabilir. Eğer ki anlayamıyorsanız bilir kişilere danışmanızı öneririm.

Ayrıca okumanızı istediğim bir başka daha yazı var. Aşağıdaki ve bir çok ahşap çalışmalarınızı vernikle renklendirebilirsiniz. Vernik ve cila hakkında hazırladığım rehberi incelemenizde yarar var.

Ayrıca Bakınız: Kendin Yap Fikirleri İçin Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi – Vernik ve Cila

ahşap gece standı

Yorumlara Açığız