Geri Dönüşüm Fikileri

Eski Eşyaların Geri Dönüşüm Fikirleri – Öncesi ve Sonrasıyla 19 Farklı Örnek

İhtiyacınız olan sadece bir kaç ilham kaynağı olacak fikir ve eski eşyaların geri dönüşüm fikirleri için yapacağınız aramalarda karşınıza çıkacak en popüler fikirlerin hepsini burada derledim. Neler yok ki burada! Evinizde mutlaka bir veya bir kaçı bulunmaktadır. En basit şekilde ve en ucuz maliyetle, en kısa sürede eskimiş eşyalarınızı eskisinden çok daha iyi işlevlere sahip olacak. Bir çok konuda kazanan taraf siz olacaksınız. Geri dönüşüm başlasın!

Eski döner koltuklar geri dönüyor!

Eski döner koltukları belirli bir yaşa gelmiş kişiler hatırlayacaktır. Malum bu eski koltukların ayakları demirden olur. Bir çoğununda tekerlekleri bile yoktur. Gerçi günümüzde modern döner koltukların bir çoğunda yine tekerler yoktur. Nitekim varsa elinizde eski döner koltuklarınız değerlendirebileceğiniz müthiş bir fikir var burada. Hem çok kullanışlı hem de son zamanların endüstriyel dekorasyon modasına uygun bir geri dönüşüm örneği olmuş. Bir marangozdan veya oduncudan temin edeceğiniz ağaç kütüğünden kesilmiş bir tablayı bu tarz bir ayakla birleştirince ortaya çok şık bir kahve sehpası çıkmış. Belki ayakları zevkinize uygun boyayabilirsiniz.

Çıkma ahşap pencere ile fotoğraf çerçevesi

Evinizdeki pencereleri değiştirdiğiniz vakit en azından bir tanesini kendisine ayırın. Çünkü aşağıdaki gibi mükemmel bir fotoğraf çerçevesi yapabilirsiniz. İster olduğu gibi kullanabilir, ister rengini değiştirip dekorasyonunuza uydurabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:60 Basit Ve Kullanışlı Eski Ahşap Pencere Geri Dönüşüm Fikirleri

Arabanızına Yeni Bir Stepne Alın!

Çünkü eski stepnenizle evinize bir puf yapabilirsiniz. Bu aralar pek bir moda ve muhtemel bir çok yerde karşınıza çıkmıştır. Çok fazla söze gerek yok. Hasır halat ile etrafını kaplayarak modern bir puf elde edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Hasır Halatlar İle Yapımı Kolay 30 Farklı Kendin Yap Fikirleri

Banyo veya mutfak dolaplarınızı kapakları olabilir. Eski gardolaplarınızda da çıkabilir.  Üzerini zevkinize uygun renklerde sprey boya ile boyayabilirsiniz ve sanatsal çalışmalarınızı duvarlarınızda sergileyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Sprey Boya İle Eşyalarınıza Yeni Görünüm Kazandıracak 11 Kendin Yap Fikirleri

Çocuğunuz büyüdü ve eski karyolası artık küçük geliyorsa ne yapacaksınız? Yenisini alacaksınız! Peki eskisini ne yapacaksınız? İşte tam olarak yapacağınız aşağıda gösterilmektedir. Ortadan ikiye keser, bir kaç fazlalığı çıkartıp bir kaç ilave yaparak mükemmel bir oturak yapabilirsiniz.

Çekmeceler için bir birinden güzel fikirler bulunmakta şu sıralar. Aralarındaki en iyilerden birisi de aşağıdaki örnekte olduğu gibi duvar rafı olarak kullanılmasıdır.

Eski pencerenin geri dönüşümü olur da eski kapının olmaz mı? Olur elbet! Üzerine güzel bir ahşap silme ilave edilmiş ve yatak başlığı yapılmış. Geri dönüşüm fikirlerinde son nokta olabilir. Malum bir yatak başlığı pek bir pahalıyken böyle bir şey düşünülebilir. Yani evinizdeki kapıyı sökecek haliniz yok. Eğer böyle bir şey kullanmak istiyorsanız, genelde hurdacılarda bulunabiliyor, eski çıkma kapılar…

Kim bilir böyle bir konsol miras kalabilir!

Büyük büyük annenizden böyle bir konsol size miras kalabilir. Böyle bir mirasın sahibi olursanız eğer sakın ha üzülmeyin. Çünkü böyle bir konsol ile aşağıdaki gibi bir banyo dolabı yapılabiliyor. Harika bir fikir!

Ayrıca Bakınız: Sahip Olduğunuz Eşki Şeylerin Geri Dönüşümü İle Banyo Tasarımı Fikirleri

Bir başka çekmece geri dönüşüm fikri ve bu da bir önceki kadar başarılı. Akşamları koltuğunuza yayılıp televizyon karşısında vakit geçirmek ve günün yorgunluğunu atmaya çalışıyorsunuzdur. Haliyle bacaklarınızı da bir yerlere uzatmanız gerekiyor. Çünkü başka türlü dinlenilmiyor. Bu küçük çekmece sizin imdadınıza yetişiyor.

Birkaç küçük sihirli dokunuşla muhtemelen ciddi paralara satın alabileceğiniz bir oturağa sahip olabilirsiniz. Hemde eskimeye yüz tutmuş iki adet ahşap sandalye ile…

Demode olmuş bir orta sehpa ancak bu kadar modern ve zamanın modasına uygun olabilir. Hemen her zevke hitap edebilecek ve her zevke uygun şekilde tasarlanabilecek bir geri dönüşüm fikri olmuş.

Ekstra bir profesyonellik isteyen ve ince dokunuşlar gerektiren ama sonunda çok kullanışlı ve hayat kurtaran bir geri dönüşüm çalışması örneği olmuş. İlk bakıldığı vakit muhtemelen geri dönülmeyen bir yola girmiş gibi dursa da usta ellerde ve ufku geniş bir hayal gücüyle bambaşka bir işleve bürünmüş. Mutfağınız biraz da büyükse değmeyin kullananın keyfine!

Şu yaylı yatakları kim hatırlamaz. Hele bir de ayakları açılıp kapananlar vardı ki ne teknolojiydi! Eğer ki hala sizde buna benzer bir şey varsa çalışma odanıza yada atölyenize bir pano yapabilirsiniz.

Eski Eşyaların Geri Dönüşüm Fikirleri

Eski sandalyeleri geri dönüşüm ile yine bir bank oluşturabilirsiniz. Üstündeki oturma tablasını kaldırıp atın. Bir birine başka bir tabla ile birleştirin ve evinizin giriş koridoruna yerleştirin. Hepsi bu!

Çok ama çok sıkıldığınız bir eşya varsa evinizde en güzel sprey boya ile boyamak. En azından farklı bir renkle birlikte bir süre daha kullanabilirsiniz.

Eski Eşyaların Geri Dönüşüm Fikirleri

Şu İkea’nın meşhur dolaplarını bilmeyen yoktur sanırım. Üzerine bir kaplamacıda minder yaptırıp, az yer tutan ama çok fonksiyonel bir oturma grubu oluşturabilirsiniz.

Eski Eşyaların Geri Dönüşüm Fikirleri
Eski Eşyaların Geri Dönüşüm Fikirleri

Belki eski bir ahşap merdiveniniz vardır. Bir çok kişide olurdu eskiden. Varsa hiç bir şey yapmadan evinizin bir köşesine öylece koyabilir vitrin olarak kullanabilirsiniz. Tam olarak aşağıdaki gibi…

Eski Eşyaların Geri Dönüşüm Fikirleri
Eski Eşyaların Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm fikirlerinin sonu yok ve çok değerli! Hele ki evinizdeki eski eşyaların geri dönüşüm fikirleri altın değerindedir. Çünkü atıl durumda olan, artık kullanım süresi bitmiş yani kısaca eskimiş eşyaları yeniden kullanıma başlamak her bakımdan kar etmeniz anlamına gelmektedir. Yani bir çeyrek altın alıp yastık altına koymak gibi!

Aradığınızı bulabildiyseniz yada aklınızda hiç yokken bir fikir sahibi olabildiyseniz eğer demek ki bu yazı amacına ulaşmış ve doğru içeriği sizlere sunmuş demektir. Bu sebepten gönül rahatlığıyla yakınlarınıza da bu yazıyı okutmak isteyebilirsiniz. Hemen aşağıda paylaşabilirsiniz.

Yorumlara Açığız