Banyo Dekorasyonu, Dekorasyon Fikirleri, Konsept Dekorasyon Fikirleri

Küçük Mekan Sırları: Küçük Banyolarda Dekorasyon Fikirleri

küçük banyolarda dekorasyon fikirleri 2

Uzun zaman önce başlattığım serinin devamı niteliğinde bir yazı hazırladım. Seriden kastım, başlığından da anlaşılacağı üzere “küçük mekan sırları” olup bu yazı dizisinde sizlere banyolarda dekorasyon için bazı küçük fikirlere yer vereceğim. Özellikle de bu yazı da küçük banyolarda dekorasyon için neler yapabileceğiniz hakkında bir takım öneriler bulacaksınız.

Nüfusun artması ile birlikte daha daraltılmış bir yaşam alanı konseptine geçilmektedir. Bu özellikle kalabalık yerlerde yaşamaya, kalabalık bir şekilde kullanılan toplu taşıma araçlarının kullanımına ve doğal olarak da evlerin daha da küçülmesine neden olmaktadır. Geçmişte nüfus azlığı ve yer çokluğundan ötürü yapılan geniş evli binalar yıkılmakta yerine daha çok stüdyo tarzı küçük evler yapılmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak burada yaşamak için bazı fikirler geliştirilmekte ve bu fikirler küçük bir yerde yaşamayı hem konforlu hem de ekonomik hale getirmektedir. Küçük banyolar bu evlerin sorunsalı olmakta ve bazı eşyalar buraya koyulurken ve duş alınırken sorunlar yaratmaktadır.

küçük banyolarda dekorasyon
küçük banyolarda dekorasyon

Küçük Banyolarda Portatif Eşyalar

Portatif eşya seçimi banyonuzdaki dar alanı daha etkin kullanmanıza sebep olacağı gibi aynı zamanda iyi bir dekorasyon banyoyu daha bakımlı ve güzel gösterecektir. Bu dekorasyonlar arasına raf entegre edilebilir ve bu rafların yüksekte olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu raflar seçilirken suya ve su buharının çürütücü etkilerine karşı dayanıklı olmalıdır. Böylelikle banyoya konulan raflar banyo araç ve gereçlerini saklayacak bu şekilde de ortam verimli bir şekilde kullanılacaktır. Bu portatif eşyalar arasında çoklu özelliğe sahip duş başlıkları banyo yaparken oluşacak su sıçramalarını önleyecektir. Ayrıca duşa kabin olmayan bir banyoya duş perdesi alınmalıdır.

küçük banyolarda dekorasyonu
küçük banyolarda dekorasyon fikirleri 2

Küçük Banyolarda Yer ve Duvarlar İçin

Yer için alınacak suyu kaydırıcı ya da emici özelliklere sahip silikon bazlı halılar küçük olan banyoda suyu muhafaza etmeyi engelleyerek koku oluşumunu yok edecektir. Ayrıca duvarların belirli bir renge göre boyanması banyonun daha kullanışlı bir hale gelmesini sağlayabilir. Banyoda kapının açılma şekli küçük olan banyo tasarımı için önemlidir. Banyonun kapının açılma şeklini değiştirmek yer tasarrufu açısından büyük bir hamle olabilmektedir. İçeri doğru açılan bir kapı küçük olan banyonun daha da kullanışsız olmasına neden olabilir.

küçük banyolarda dekorasyon fikirleri 1

Küçük Banyolarda Aynalı Saklama Dolabı

Küçük banyoların bir diğer problemi banyoda olması ve saklanması gereken eşyaların yerleştirecek bir dolaba ihtiyaç duyuyor olmasından dolayı, küçük olan banyoya bir de dolap koymanız gerekecektir. Hal böyle olunca da küçük banyolar daha da küçülecektir. Banyonuzu daha fazla küçültmeden, çokta efor sarf etmeden, maliyeti düşük ve bir o kadar da konforu yüksek aynalı bir saklama dolabı yapabilirsiniz. Fazla tarife ve söze gerek yok. İmkanınız varsa kendini için rahatlıkla yapabilirsiniz. Yoksa da çok düşük maliyette bir marangoz veya mobilyacıya yaptırtabilirsiniz. Hem de asacağınız duvarın, ebatlarına uygun, ihtiyaçlarınıza tam olarak karşılık verecek bir tasarım olabilir.

küçük banyolarda dekorasyon fikirleri 4
küçük banyolarda dekorasyon fikirleri 3

Küçük mekan sırları yazı dizimin diğer başlıklarına da bakmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:

Bir yanıt yazın