Genel

Rustik Dekorasyonun Püf Noktaları

Rustik Dekorasyonun Püf Noktaları

Bütün ayrıntıları ile adeta doğanın bir yansıması olan rustik olarak inşa edilen evler, tamamen doğal malzemeler ile yani saf ağaçlar vb. gibi unsurlar kullanılarak inşa edilir. Rustik tarzda dekore edilen evlerde genel olarak; taş bir şömine, evi sanatsal bir doğa resmine çeviren ağaçsal öğeler, yüksek ve ahşap kirişler ile en dikkat çekici özellik olarak doğanın ve ağaçların kahverengi ve yeşilinden oluşmasıdır. Bu öğeler usta ellerde sanatsal bir çizime dönüşünce, ortaya rustik tarz olarak adlandırılan ev dekorasyonları çıkar. Bazı rustik dekorasyon püf noktalarını öğrenmeniz ve uygulamanız gerekir. Bir ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktaları hep beraber öğrenelim.

Rahat ve sıcak bir ortam sağlanması rustik tarzın en özel faktörüdür. Yapılan dekorasyonda en önemli olan şey sıcak bir ortam oluşturmaktır. Rustik dekorasyonda çoğunlukla el emeği eşyalar göze çarpmaktadır. Bütüne bakınca doğal bir görünüm oluşması için çoğunlukla rattan ve hasır gibi doğal ürünlerden oluşan eşya veya halılar sık sık tercih edilmektedir. Rustik stilin en önemli özelliği; ahşabın hamlığı ve herhangi bir işlemden geçmemiş olmasıdır.

Bilmeniz Gereken Rustik Dekorasyon Püf Noktaları

Doğal hayatı, saf ağaç kokusunu, eşsiz taş duvarları ve antika eşyaları seviyorsanız; rustik dekorasyon tam da size göre. Evinde doğanın saf kokusunu hissetmek ve bununla huzur bulmak her insanın hayalidir. Rustik tarzda bir dekorasyon yapmak için bazı gizli püf noktalar vardır. Peki, nedir o püf noktalar? Öncelikle rustik dekorasyon düşüncenizi bir tasarımcı ile görüştükten sonra şunlara dikkat etmelisiniz.

Rustik Dekorasyonun Püf Noktaları
Rustik Dekorasyonun Püf Noktaları

Tavan Dekorasyonu Çok Önemli

Rustik tarzda tavan detayları, evin önemli kısımlarından biridir. Tavanın rustik tarza uygun olması eve de ayrı bir hava katacak ve bit bütünlük sağlayacaktır. Bu anlamda, doğanın getirdiği nimetleri, ağaçların güzelliğini bütün her şeyiyle hissedebileceğiniz bir ev rahatlığı sizi oldukça cezp edecektir.

Asil Deri Detayları

Dekorasyon içerisinde kullanacağınız ahşap masalar, tahta kirişler ve sandalyeler çok önemlidir. Bu tür ev eşyalarını daha da güzelleştirecek bir detay olarak, deri unsurunun es geçilmemesi önerilir. Deriden yapılmış işlemeler ve sandalye detayları; dekorasyona eski bir görünüm katmakla kalmayıp, eve asil bir hava vermenizi de sağlar.

Taş Duvarların Etkileyiciliği

Orijinal taş duvarlar, rustik dekorasyonun göz bebeğidir. Siz de eğer orijinal taş duvarlara sahip olabiliyorsanız eğer bu duvarları mutlaka dekorasyon çizelgesine eklemelisiniz. Taş duvarlar evinize daha duygusal bir hava katarak rustik dekorasyonun hakkını verecektir.

Renklerin Gücünden Faydalanın

Rustik dekorasyon püf noktaları içende unutulmaması gereken ayrıntı, renklerin gücünden faydalanmaktır. Rustik ev dekorasyonlarında, doğanın kahve tonları iç içedir. Sizin de doğanın bütünleyici rengi olan yeşili ev dekorasyonunuzda kullanmanız, tarzın gücünü artıracak ve kullanılan renklerin doğa ile uyum içinde dans ettiğini göstermenize yardımcı olacaktır.

Işığın Gücü Adına

Aydınlatma konusu, rustik tarzın asıl dikkat edilmesi gereken püf noktalarından biridir. Antika bir aydınlatma, rustik ev dekorasyonunuza benzersiz bir hava verecektir. Kalın ayaklı ahşap yemek masalar, taş duvarlar, doğal bir tavan, etnik desenli halılar, uzun tahta kirişler ile birlikte ışığın gücünden faydalanıp bunların hepsinin daha bir ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kontrast Renklerden Yararlanın

Genellikle dağ ve kır evlerinin eski doğasını tekrar yaşatmayı sunan rustik tarzdaki evler, sizlere doğanın zıt renklerle de ne kadar uyumlu olabileceğini göstermenizin büyük ipuçlarını vermektedir. Renk seçimlerini kontrast oluşturacak şekilde seçmeye özen gösterin.

Yorumlara Açığız