Dekorasyon Fikirleri

En İyi 5 Duvar Boyama Desenleri

Duvar boyama desenleri

Duvar boyama desenleri, iç mekân dekorasyonlarında farklı ve estetik bir hava elde etmek için en iyi uygulamalardan biri olmaktadır. Bir mekânın en önemli ayrıntılarından biri olan duvarları birbirinden güzel desenler ile boyamak, ortamların bambaşka bir havaya bürünmesini kolaylıkla sağlamaktadır. Duvara desen yapmanın teknikleri sanıldığı kadar zor olmayıp, aynı zamanda eğlenceli bir aktivite haline de dönüşmektedir.

Metalik Duvar Boyama Desenleri

Duvarlarda metalik boyalar yardımı ile çok hoş görüntülerin elde edilmesi mümkün olabilmektedir. Metalik boyalarla duvarlarda desen yapabilmek için kalıp ve şablonlar kullanılmaktadır. Evin dekorasyonu ile bütünlük sağlayacak şekilde hazır satılan şablonlar ile bu uygulama kolaylıkla gerçekleşmektedir. Arzu edilirse hazır şablon almak yerine istenilen desenleri çizerek de duvar boyama desenleri hazırlanabilmektedir.

En İyi 5 Duvar Boyama Desenleri
En İyi 5 Duvar Boyama Desenleri

Çizgili Duvar Boyama Desenleri

Duvarları birbirinden göz alıcı renklerde olan çizgili desenler halinde boyamak, son yıllarda mekanların dekorasyonlarında yeniden trend haline gelmiş bulunmaktadır. Aslında duvarları çizgilerden oluşan şekilde boyama tarzı eski çağlardan beri kullanılmakta olan bir uygulamadır. İnce ya da kalın çizgiler halinde yapılabilen bu boyama desenleri,  değişik dokunuşlarla ve renklerle daha da güzel bir hale gelmektedir.

Çizgili duvar boyama desenleri ile yapılan ince çizgiler alanı küçük olan mekânlarda iyi dururken, kalın çizgiler ise büyük alana sahip olan mekânlarda mükemmel görüntülerin elde edilmesini sağlamaktadır. Duvara yapılan çizgili desenler boyuna ve enine olarak tatbik edilebilmektedir.  Enine olan çizgiler, mekânlarda daha geniş, boyuna olan çizgiler ise tavanların daha yüksek görünmesine her zaman yardımcı olmaktadır.

Desenli Rulo ile Duvar Boyama Desenleri

Duvar boyama desenleri uygulamaları içinde en sık kullanılanı ve sevileni desenli rulolar ile duvarı boyamak olmaktadır. Bu desenli rulolar hazır olarak satılmakta olup, duvarları boyama işleminde büyük kolaylık sağlamaktadır. Desenli ruloların en güzel özelliğinden bir diğeri de kullanım sonrasında yıkanıp, tekrar temizlenebilir oluşudur. Aynı zamanda rulonun üstünde bulunan desenler ve her çeşit boya rengi ile farklı ve estetik desenlerde elde edilebilmektedir. Piyasada satılan bu desenli rulolar ile istenilen renk her tür boya kullanılabilmektedir.

Duvar Boyama Desenleri
Duvar Boyama Desenleri

Bantlama Teknikleri ile Duvar Boyama Desenleri

Bantlama teknikleri ile duvar boyama desenleri yaparak, özgün tasarımlar oluşturulabilmektedir. Eğlenceli ve sonucu mükemmel olan bu uygulama ile duvarlarda çok estetik görünümler sağlanabilmektedir. Geometrik, çizgili ya da istenilen her desen ile yapılabilen bu teknikte,  aynı zamanda her renk boya da kullanılabilmektedir. Bantlama tekniklerinde kullanılan bant çeşidi ise maskeleme bantları olmaktadır. Bu maskeleme bantları ile yapılan çizgi desenleri, istenen tercihe göre düz ya da asimetrik çizgiler olabilmektedir.

Diğer Teknikler ile Duvar Boyama Desenleri

Duvar boyama desenleri uygulamalarında bir takım farklı tekniklerde uygulanabilmektedir. Bunların içinde en yaygın olarak yapılanı süngerlerle yapılan desenler olmaktadır. Süngerden oluşan boya silindirleri ile istenilen renkte boyalar duvarlara tatbik edilebilmektedir. Aynı zamanda hazır olan kalıplarla da birçok duvar deseni elde etmek mümkün olmaktadır.

Bunlardan biri de dama tahtası duvar deseni olmaktadır. Dama tahtası duvar desenleri ile dekorasyonlarda modern ve şık görüntüler elde edilebilmektedir. Bunların dışında hazır olarak satılan dekoratif boyalar, buruşuk bezler yardımı ile boyanarak, duvarlarda mermer efektleri oluşturulabilmektedir. Duvarlara derinlik katan mermer desenlerini istenilen her renkte yapmak mümkündür.

Özellikle çocuk odaları için en ideal duvar desenlerinden bir diğeri de puantiyeli duvar boyamaları olmaktadır. Duvarlarda puantiye kullanılarak bu uygulama kolaylıkla yapılabilmektedir. Çocuk odaları haricinde mutfak dekorasyonlarında da puantiyeli duvar desenleri kullanılmaktadır.

Yorumlara Açığız