Geri Dönüşüm Fikileri

Yaratıcı Geri Dönüşüm Fikirleri

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri ile evlerde kullanılmayan birçok eşyayı yeniden değerlendirmek mümkün olmaktadır. Üstelik bu geri dönüşüm uygulamaları ile hem bütçeye, hem de doğaya büyük katkılar sağlanabilmektedir. Eski olan eşyaları ve malzemeleri geri dönüşüm uygulamaları ile yeniden hayata geçirmek, aynı zamanda eğlenceli ve zevkli bir iş olmaktadır.

Yaratıcı Geri Dönüşüm Fikirleri
Yaratıcı Geri Dönüşüm Fikirleri

Ahşap Paletlerle Yapılan Geri Dönüşüm

Ahşap paletlerle mekânlarda kullanılabilecek çok kullanışlı eşyalar yapılabilmektedir. Geri dönüşüm fikirleri kapsamında kullanılmayan ahşap paletler ile harika tasarımlara sahip olan ev eşyaları ortaya çıkmaktadır. Ahşap paletleri ile masa, sehpa, sedir ya da yatak yapılabildiği gibi birbirinden kullanışlı raf sistemlerini de yapmak mümkün olmaktadır.

Aynı zamanda balkonlarda ve bahçelere kullanılmak üzere çiçeklikler ya da mutfak rafları da hayal gücüne ve zevklere uygun olarak ahşap paletlerle yapılabilmektedir. Ahşap paletlerle geri dönüşüm fikirleri uygulamalarında yaygın olarak en sık yapılanı sedir yapımı olmaktadır. Paletlerle sedir yaparken palet sayısı isteğe bağlı olarak belirlenebilmektedir.

Alçak ve yere yakın bir sedir oluşturmak için tek sıra halinde birkaç ahşap palet kullanmak yeterlidir. Sedir yapımına başlamadan önce paletlerin bir zımpara ile üstelerinin zımparalanması daha şık görüntülerin elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca sedir yapımında kullanılacak olan paletler isteğe bağlı olarak zımparalandıktan sonra istenilen renklerde boyanabilmektedir.  Daha yüksek sedir divanlar yapmak içinse, bir kaç paleti üst üste koyarak monte etmek gerekmektedir. Monte işi bitince sedirin üstüne minderler ve yastıklar konularak sedir hazır olmaktadır.

Ahşap paletlerle çok güzel ve kullanışlı masalar ya da sehpalar yapmak da mümkündür. Bu masa ve sehpalar arzu edilirse ayaklı veya tekerlikli olarak da yapılabilmektedir. Bunun için paletlerin altına ve köşelerine, tekerlekler ya da ayaklar monte etmek gerekmektedir. Ahşap paletlerle;

  • Yüksek masalar
  • Büyük masalar
  • Alçak masalar
  • Geniş masalar
  • Orta sehpası
  • Televizyon sehpası gibi benzeri çok şık eşyalar yapılabilmektedir.
Eski Mobilyalarla Yapılan Geri Dönüşüm

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri dâhilinde, özellikle iç mekân ya da bahçe dekorasyonlarında,ahşap paletler ile yapılan masaların, sedirlerin ve sehpaların kullanımı oldukça sık olmaktadır. Ahşap paletlerle ortaya çıkan bu ürünler dekorasyonlara ayrı ve estetik bir hava katmasının yanı sıra, ekonomik olarak da büyük tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

Ahşap paletlerde boyama işlemi yapmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Paletleri boyamadan önce, ilk olarak iyicene temizlemek lazımdır. Daha sonra yüzeylerinin pürüzsüz olmasını sağlamak için zımparalama işlemi gerekmektedir. Zımparalanıp, temizlendikten sonra istenilen renkte boya ile ahşap paletler boyanabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta boyanın tek değil, rengini tutana kadar bir kaç kat sürülmesi gerekliliğidir.

Eski Mobilyalarla Yapılan Geri Dönüşüm

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri arasında en yaygın olanı eski mobilyalar ile yapılan uygulamalar olmaktadır. Kullanılmayan ya da eskimiş olan birçok mobilya ile mükemmel, yeni ve birbirinden şık yeni mobilyalar yapılmaktadır. Bunlardan en sevilerek yapılanı eskimiş olan koltukların iskeletlerinin alınarak, zevke uygun olarak yeniden döşenmesi olmaktadır. Böylelikle klasik model olan oturma grupları bile modern bir havaya kavuşmaktadır.

Eski ahşap merdivenler ise çok güzel ve kullanışlı bir kitaplığa dönüştürülebilmektedir. Yıpranmış ve eskimiş olan ahşap dolaplar ise yeniden boyanarak, çok hoş görüntülere sahip yeni dolapların elde edilmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Eskimiş olan ve artık kullanılmayan tencereler ise bahçelerde ya da balkonlarda kullanılabilecek saksılar olabilmektedir. Bu tencereleri farklı ve canlı renklerden oluşan boyalarla boyayarak daha da şık saksılar elde edilebilmektedir.

Yorumlara Açığız