Geri Dönüşüm Fikileri

2021 Geri Dönüşüm Fikirleri: Kolay Alternatifler

2021 geri dönüşüm fikirleri kolay alternatifler

Geri dönüşüm fikirleri kolay ve gayet pratik çözümler sağlamaktadır. Böylelikle evde bulunan ve kullanılmayan pek çok eşyayı yeniden ve çok şık olarak yeninden kullanıma hazır hale getirmek mümkün olmaktadır. Üstelik yeni bir eşya almaya gerek kalmadan, depolarda bekleyen eşyalar ihtiyaca göre yeniden değerlendirilmiş olmaktadır. Sırasıyla 2021 yılına ait olan geri dönüşüm fikirleri ve kolay alternatif çözümler şunlar olmaktadır.

Karton Kutuları Kaplama Yöntemi İle Geri Dönüşüm Fikirleri

Özellikle son yıllarda iç mekân dekorasyonlarında desenli ve renkli karton kutulardan oluşan dekorasyon aksesuarlarının kullanımında oldukça büyük bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Kullanılmayan karton parçaları ile gayet şık ve dekoratif gazetelik, kalemlik ya da her çeşit eşyayı sergilemek için karton kutulardan tasarımlar yapmak mümkün olmaktadır. Bu kutuları beğenilere uygun olan renklere boyamanın dışında, renkli kâğıtlarla da kaplayıp çok hoş karton kutular elde edilebilmektedir.

geri dönüşüm fikirleri kolay alternatifler
Geri Dönüşüm Fikirleri Kolay Alternatifler

Araba Lastikleri İle Gerçekleştirilen Geri Dönüşüm Fikirleri

Kullanılmayan ve depoda bekletilen araba lastikleri ile çok güzel ve kullanışlı geri dönüşümler yapılabilmektedir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı, ömrünü doldurmuş araba lastikleri ile sehpa yapımı olmaktadır. Bunun için malzeme olarak bir araba lastiği, istenen renkte boya ve araba lastiğinin çapına uygun olarak kesilmiş bir cam parçası yeterli olmaktadır.

Eskimiş olan araba lastiği istenen renge boyanıp, üstüne lastiğin çapına uygun olarak kesilmiş olan yuvarlak camı yerleştirmek gerekmektedir. Böylelikle sehpa hazır hale gelmektedir.  Eskimiş olan araba lastiklerinin, istenen renge boyanarak ve ortasına toprak doldurarak, evlerin bahçesinde çiçeklik olarak kullanılması da gayet şık bir alternatif olmaktadır.

Ahşap Paletlerle Yapılan Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm fikirleri kolay yolları içerisinde, en kullanışlı ve şık olanı ahşap paletlerle yapılan uygulamalar olmaktadır. Geri dönüşüm uygulamalarında ahşap paletler, her zaman kullanışlı olan eşyaların ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Ahşap paletlerle yapılan dönüşüm alternatifleri arasında en sık olarak tercih edilen uygulama, balkonda ya da mekânlarda kullanmak için yapılan sedirler olmaktadır.

Sedir olarak ahşap paletlerin kullanımı çok pratik bir yöntem olmasının yanı sıra, çok güzel oturma gruplarının ortaya çıkmasını da sağlamaktadır. Sedir dışında ahşap paletler ile televizyon sehpası, kitaplık ya da raf gibi eşyalarda yapılabilmektedir.

2021 geri dönüşüm fikirleri: kolay alternatifler
2021 Geri Dönüşüm Fikirleri: Kolay Alternatifler

Konserve Kutularından Yapılan Geri Dönüşüm Fikirleri

Konserve kutuları ile geri dönüşümlerde en iyi fikirlerden biri saksı yapımı olmaktadır. Konserve kutularının her boyu ile her zevke uygun olarak, sevimli ve şık çiçek saksıları yapılabilmektedir. Bunun için gerekli olan malzemeler; istenen boyutta olan konserve kutusu ve mandaldır. Konserve kutularının kapakları çıkarıldıktan sonra,  çevresine dik olarak mandalları takmak saksının yapımı için yeterli olmaktadır. Aynı zamanda bu hazırlanan konserve kutuları mumluk olarak da kullanılabilmektedir.

Boya Kutuları İle Yapılan Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm fikirleri kolay yollarından bir diğeri de, metal boya kutuları ile çeşitli ebatlarda saksı ya da kalem kutusu yapmaktır. Bunun için öncelikle kullanılmış olan metal boya kutularının iyice yıkanıp, temizlenmesi gerekmektedir. Kutuları temizleme işleminden sonra çevrelerini istenen kalınlıkta hasır iplerle örmek gerekmektedir. Böylelikle içleri metal, dışı halatlarla örülmüş olan çok şık ve estetik saksılar ve kalem kutuları elde edilmiş olmaktadır. Aynı zamanda oluşturulan bu kutuları, mutfakta çatal ve kaşık gibi benzeri mutfak eşyalarını muhafaza etmek için de kullanmak mümkün olmaktadır.

Pet Şişeler İle Yapılan Geri Dönüşüm Fikirleri

Pet şişeler ile geri dönüşüm fikirleri dâhilinde, gayet şık saksılar ya da saklama kaplarının yapımı mümkün olmaktadır. Bunun için kullanıma bağlı olarak istenen boyutlarda kesilen pet şişe parçalarını, istenen renklere boyayarak ya da desen vererek, birbirinden güzel saklama kapları ve hatta ufak saksılar elde etmek çok kolay olmaktadır.

Bir yanıt yazın