Genel

Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Sıcak havalarla baş etmek bazen imkansız hale gelebilmektedir. Yazın konforundan önem vermek istemeyen kişiler genellikle klima satın almayı tercih ediyor. Sadece ortamı soğutmak için değil, kış aylarında ortamda ısı dengesi oluşturmak için de tercih edilen klimalar özelliklerine göre ayrılmaktadır. Bu yazımız içerisinde Klima Seçimi Nasıl Yapılır? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Klima Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Seçimi Nasıl Yapılır?
Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Klima satın alırken bazı kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Aksi halde satın aldığınız klima ortamı ısıtmayabilir, soğutmayabilir. Klima satın almadan önce klimanın takılacağı odanın büyüklüğü ele alınmalıdır.

Klima satın aldıktan sonra klimanın yerleştirileceği konuma da özel olarak dikkat etmeniz gerekiyor. Klimanın yakınında, önünde veya arkasında herhangi bir obje varsa bu durum klimanın gücünü etkileyebilir. Sizler için doğru olan bazı şeyler klimanın verimsiz olmasına neden olabilir.

Klima seçimi sırasında odada bulunan pencere sayısı da dikkate alınmalıdır. Klimanın pencere bakıp bakmadığı, hatta pencerelerin hangi cepheye baktığı gibi küçük detay da oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bulunduğunuz coğrafi konum ve o coğrafi konumun iklim özellikleri tercihlerinize büyük oranda etki edecektir. Hangi kriterlere göre klima alacağınıza karar veremiyorsanız BTU hesaplaması yaptırmanızı öneririz.

BTU Nedir? BTU Hesaplaması

Klima Seçimi Nasıl Yapılır?
Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

British Thermal Unit yani BTU bir klimanın bir saat içerisinde taşıdığı ısı miktarını hesaplamaktadır. Piyasa içerisindeki klima seçeneklerine bakarken her birinin kendisine özel BTU değerine sahip olduğunu göreceksiniz. Yukarıda klima seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken maddelerin tamamı bu hesaplama içerisinde yer almaktadır. Bu hesaplama yaparken evde bulunan insan sayısı, aydınlatma seçeneği, odanın cephe durumu gibi verileri de eklemeniz gerekiyor. Klima satın alırken danışacağınız uzmanlar, sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceklerdir.

Klimayı Konumlandırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bu yazımız içerisinde klima türlerinden bahsetmeyeceğiz. Klima Seçimi Nasıl Yapılır üzerine konuştuğumuz bu yazı tamamen klimayı nasıl kullanacağınız üzerine olmalıdır. Klimadan maksimum oranda faydalanmak istiyorsanız doğru yere yerleştirmeniz gerekiyor. Klima kesinlikle oturma alanına, çalışma masasına doğrudan bakmamalıdır. Aksi halde sürekli aç kapat yapmak durumunda kalabilirsiniz. Odaya giriş kapısına bakmamalı, perde gibi klimaya engel olacak şeylerden uzak durmalıdır.

Yorumlara Açığız