Hemen Yap

Minimal Ahşap Asma Raf Fikri

İster zigon olarak kullanın. İster sıradışı bir duvar rafı olarak kullanın. Her halükarda evinizde sıradışı bir dekor olarak değerlendirebileceğiniz minimal ahşap asma raf fikrini sizler için hemen yap konseptinde paylaşıyorum. Sıkılmış olabilirsiniz evinizdeki raflardan yada evinizin bir köşesine biraz hareket katmak isteyebilirsiniz. Yapmak isteyeceğiniz hem maliyeti düşük olacak hem de yapımı basit olsun istiyorsanız. Bu hemen yap fikri tam da sizlik. Öyle ki evinizde bir çok köşe vardır kullanılamayan, değerlendirilemeyen. Aşağıdaki fikir işte böyle köşeleri değerlendirebileceğiniz türden ahşap asma raf fikri olup ziyadesiyle dekoratif ve şık bir çalışmadır.

Hemen nelere ihtiyacınız olduğunuz yazmak istiyorum. Sonrasında yapımını anlatmaya çalışacağım.

İhtiyaç Listesi

  • Asma raf için kullanacağınız ahşap tabla. Mümkün olduğunca kalın olmalı ama çokta kalın olmamalıdır. Çünkü yazının başlığından da anlaşılacağı üzere minimal bir tasarım. Bundan dolayı da nispetini iyi değerlendirmek gerek. Yani kalınlık 2,5 – 3 cm kalınlığında çam veya kayın ağacından güzel bir ahşap tabla temin edilecek.
  • Tablanın üzerine istiyorsanız örnek çalışmadaki gibi deri kaplama
  • Rafı hem asmaya hemde taşımaya yarayacak olan çelik halatlar ki bu kısım belki çok maliyetli gelebilir. O sebepten çelik halat yerine hasır halat öneriyorum. Maliyeti çelik halata göre daha az olacaktır.
  • Çalışmayı yapabilmeniz için çeşitli el aletleri

Peki bu ahşap raf fikri nasıl yapılıyor?

Eğer temin ettiğiniz ahşap tablanızın yüzeyinde pürüzlükler veya talaş varsa ince bir zımparayla düzeltilir. Ardından tablanızı askıda tutması ve içinde halatların geçebilmesi için bir birine karşılıklı denk gelecek şekilde tablanın dış kenarlarına yakın bir yerden matkap ile delik açıyoruz. Kullanacağınız halatın çapına uygun ahşap matkap ucu ile tek seferde açmaya çalışın. Elinizde çapa uygun uç yoksa temin etmenizi öneririm. Yoksa kullanacağınız halatın çapına uygun delik oluşturmak için velev ki ince uç varsa bir kaç defa delmeniz ve deliği genişletmeniz gerekmektedir. Bu da tablanızın bozulması anlamına gelir. Delme işlemi tamamsa eğer temin ettiğiniz deri parçasın tablanıza uygun şekilde önce kesilir. Ardından tablanız da açtığınız deliklere göre aynı yerlerden delinir. Güçlü bir yapıştırıcıyla tablaya yapıştırılır ki bu yapıştırıcı bali bile olabilir.

Ahşap rafınızın tablası bu şekilde tamamlanmış olur. Eğer ki çelik halat kullanıyorsanız aşağıdaki görseldeki gibi işlemleri takip ederek çalışmanızı bitirebilirsiniz ama yok hasır halat kullanıyorsanız tavana nasıl asacağınızı bulmanız gerekmektedir. Ben sizin işinizi kolaylaştırmak için bir fikir vermek isterim. Her halükarda tavana bir kanca asmanız gerekmektedir. Bu kancaya hasır halatlarınızı bağlamanız gerekmektedir. Bunun için bir kancayı alırken bir tanede halka alınız. Hasır halatlarınızın uçlarını halkaya bağlayabilir, halkayı da kancaya geçirebilir asma ahşap rafınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

minimal ahşap asma raf

Yorumlara Açığız