Dekorasyon Fikirleri

Mum Dekorasyon Fikirleri

mum dekorasyon fikirleri

Kokulu, kokusuz, renkli, beyaz, küçük yad a büyük. Hem dekoratif amaçlı hem de gerek duyulduğunda aydınlatma amaçlı olarak kullanılan en önemli ürünlerden birisidir mumlar. Çünkü mumlar sadece bulundukları ortamı aydınlatmakla kalmayıp, dekor amaçlı kullanıldığında da hoş ve güzel bir görüntü kazandırıyor. Günümüzde; mumların dekoratif amaçla kullanıldığı birçok farklı alan mevcut. Evlerde, düğün, nikah gibi özel günlerin yapıldığı mekanlarda, kafelerde ve daha pek çok alanda, çeşitli boyutlarda mumlar dekor amaçlı olarak da kullanılıyor. Ayrıca meditasyon alanında da mumlardan faydalanılıyor. Peki, mumları dekor olarak en güzel şekilde nasıl kullanabiliriz? En güzel mum dekorasyon fikirleri hangileri?

Banyo

Çeşitli özellikte ve boyutta mumların sıkça kullanıldığı alanlardan birisi banyodur. Aydınlatmadan ziyade daha çok dekoratif amaçlı kullanılan mumlar, banyolara farklı bir hava katar. Siz de banyonuza farklı bir hava katmak isterseniz, banyonuzun farklı köşelerine, birbirinden farklı renkler ve boyutlarda mumlar yerleştirebilir, banyonuzun havasını değiştirebilirsiniz. Böylece hem banyonuzun havası değişecek, hem de banyoda ki mumlar, duş alırken günün stresini atmanıza yardımcı olacak ve sizi rahatlatacaktır.

Salon

Büyük ihtimalle; evlerin, dekoratif amaçlı olarak en çok mum kullanılan alanlarından birisi de salonlardır. Mevcut aydınlatmaya ek olarak yada daha loş bir ortam tercih edenler için salonlarda da mumların dekoratif özelliğinden faydalanılır. Siz de salonunuzda sıra dışı bir görünüm kazandırmak isterseniz, mumlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin; farklı boyutlarda ve köşeli ya da yuvarlak cam kaplar alarak, dilediğiniz seviyeye kadar kum doldurup, daha sonra mumları kabın ortasına yerleştirip farklı bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Bir başka alternatif ise; yemek masanızda kullandığınız şamdanlar cam ise aynı yöntemi bu şamdanlara da uygulayarak, hem daha şık bir görüntü kazandırabilir, hem de güzel bir dekora sahip olabilirsiniz.

Yatak odası

Dekoratif mumların; ev ortamında sıklıkla kullanıldığı alanlardan bir diğeri de yatak odasıdır. Çünkü yatak odalarında genelde loş ışık tercih edilir. Bu nedenle böyle durumlarda mumlardan faydalanılır. Siz de cam kapların içine dekoratif mumlar yerleştirip, bu cam kapları da yatak odanızın farklı bölümlerine koyarak, odanızın görüntüsünü bir anda değiştirebilirsiniz. Yatak odasında mum kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise; mumları ahşap ürünlerin yanında tutmak yerine, daha çok camlara yakın yerlere bırakmanız ve yatmadan önce mutlaka söndürmeniz.

Teras

Her ne kadar balkon, bahçe ve teras keyfinin mevsimi geçmiş olsa da, teraslarda dekoratif amaçlı mum kullanımı alışkanlığı hiçbir zaman değişmiyor. Teraslar; açık alanlar olduğu için, evinizin bu bölümünde suda yüzen mumlardan yararlanmanız, faydanıza olacaktır. Normalde evinizin bazı köşelerinde dekor amaçlı kullandığınız fanusların içine, bir miktar su koyarak, içine de farklı renk ve boyutta mumlar koyarak terasınızın değişik bölümlerine bu kapları koyabilir ve güzel bir dekor oluşturabilirsiniz. İsterseniz; boyut olarak daha küçük cam kaplar alarak, aynı yöntemi uygulayabilir ve bu kapları da sehpa üzerine koyabilirsiniz.

Şömine

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden birisi de şöminedir. Genel olarak ısınma amaçlı kullanılan şömineler, dekoratif amaçla da kullanılıyor. Fakat şömine yakmak biraz zahmetli bir iş olduğu için, evinde şömine olmasına rağmen, yakmayı tercih etmeyen birçok insan var. Halbuki evinizde kullandığınız şöminelerin içine farklı boyutta ve modelde mumlar yerleştirip, hem şömine ateşinden mahrum kalmadan, hem de çok hoş bir görüntü yaratabilir, böylece farklı bir dekor elde edebilirsiniz. Bu uygulamayı; dilerseniz tüm kış boyunca devam ettirebilir, bir taraftan evinizin havasını değiştirirken, bir taraftan da benzersiz bir dekora sahip olmuş olursunuz.

Bir yanıt yazın