Nasıl Yapılır

Beton Ve Ahşap İle Dekoratif Mini Saksı Nasıl Yapılır

Herkesin doğayı, yeşili sevdiğini düşünüyoruz. Evlerinde, bahçesi olanın bahçesinde mutlaka yetiştirdiği ve ilgilendiği bitkileri vardır. En meşhuru, özellikle çocukluk dönemlerimden hatırladığım, gittiğim her yerde gördüğüm ortanca çiçekleri vardı ve çoğunluğu dönemin en moda saksı tipi yağ tenekeleriydi. Tabi ki zamanla çeşitlilik arttı. Çeşitliliğin artışı ile daha ucuz ve daha kolay temin edilebilir hale getirdi. Zamanla yağ tenekelerinin yerini daha dekoratif saksılar aldı ve zaman ev dekorasyonunu fikirlerinde de bir hayli değişime uğrattı. Gözlemlerimiz odur ki çoğu insanın evinde artık çiçek bulunmamakta. Bunun sebebini kapitalizmin getirisi hızlı tüketim, küreselleşmenin getirisi yoğun çalışma temposu ile vakit ayıramamak olarak düşünüyoruz. Hal böyle iken aşırı benzersiz beton ve ahşap ile dekoratif mini saksının nasıl yapılacağını anlatıyoruz. Neden? Çünkü herkesin evinde en az bir bitkinin olmasını istiyoruz ve öneriyoruz. Çünkü kadın veya erkek fark etmez, insana iyi geleceğini pozitif enerji vereceğini düşünüyoruz. Yapımını anlatacağımız mini saksı ile evlerinize, çalışma alanlarınıza, masanızın bir köşesinde, ofisinizde ve çalışma masalarınıza harika bir hava katacaksınız.

Dekoratif Mini Saksı (6)

Başlıca Malzemeler

  • Saksının ana malzemesi çimento (Nalburlarda açık olarak satılmaktadır)
  • Hazırlayacağımız çimento harcı için kalıp olarak kullanabileceğiniz her hangi iki farklı boyda kutu vb. (Meyve suyu veya süt kutularını kullanabilirsiniz.
  • Saksı ayağı için ahşap çıta
  • Ahşap çıtaların bir birine montajı için L profili köşebent
  • Çıtalarınızın kalınlığına uygun ahşap vidası
  • Zımpara kağıdı
  • Ve en önemlisi toprak ve çiçek 🙂

Kısaca, kutularımızı istediğimiz yükseklikte kesiyoruz. Kutuların iç içe girecek olması gerekiyor. Kutuları ayarladıktan sonra çimento harcını hazırlayıp kalıba döküyoruz. Muhtemelen en az bir gün beklemesi gerekecektir. Beton saksı hazırlandıktan sonra zımpara kağıdı ile sert kenarları ve köşeleri temizliyor, yumuşatıyoruz. Beton saksının harcının kurumasını beklerken ahşap ayağı hazırlayabilirsiniz. Muhtemel temin edeceğiniz çıtalarda talaş olacaktır. İnce bir zımpara ile yüzeyi düzleştirip, pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz. Sonuç olarak görsellerde gözüken mini saksıdan çok daha iyisini yapacağınıza eminiz. Küçük bir fikir olarak beton saksıyı yada ahşap ayağı yada her ikisini de boyayarak çok daha farklı ve şık mini saksı yapabilirsiniz.

Dekoratif Mini Saksı (8)

Dekoratif Mini Saksı (10)

Dekoratif Mini Saksı (12)

Dekoratif Mini Saksı (2)

Dekoratif Mini Saksı (11)

Dekoratif Mini Saksı (7)

Dekoratif Mini Saksı (1)

Dekoratif Mini Saksı (4)

Dekoratif Mini Saksı (3)

Dekoratif Mini Saksı (9)

Dekoratif Mini Saksı (5)

Yorumlara Açığız