Kendin Yap, Nasıl Yapılır

Bir Balon ve Hasır Halat İle Avize Nasıl Yapılır

Hasır Halat İle Avize

Evet yanlış duymadınız bir balon ve hasır halat ile avize yapılabilinir. Hem de piyasada satılan pahalı avizeler kadar kusursuz ve sanki yapılmamış ta para ile satın alınmış gibi durmaktadır. En önemlisi de çok ama çok ucuza ihtiyacınız olan malzemeleri temin edebilirsiniz. Dilerseniz videoyu izleyerek te hemen yapımına başlayabilirsiniz ama ben yine de işinizi kolaylaştırmak için hem size nelerin lazım olduğunu hem de nasıl yapılacağını pratik ve hızlı bir şekilde tarif edeceğim.

Ayrıca Bakınız: 19 Farklı Hasır Halat Avize Fikirleri

Hasır Halat İle Avize İçin Neler Lazımdır ve Nasıl Yapılır?

  • Takriben 10-15mt uzunluğunda hasır halat
  • Büyük ve sağlam bir balon
  • Tutkal ki bu mod podge tutkalı olursa muazzam olur!
  • Fırça ve tutkalı sulandıracağınız bir kap
  • Son ve en önemlisi aydınlatmanızı sağlayacak olan bir ampül 🙂

Kısaca yapılışından bahsetmek istiyorum. Temin ettiğiniz balonu önce güzelce şişirmeniz gerekiyor. Burada balonun malzeme kalitesi önemli. Mümkünse kalın bir balon bulmaya çalışın. Balon hazır olduktan sonra temin ettiğiniz tutkalı bir kabın içine boşaltın ve içine tutkalın yarısı kadar su ilave edin. Tutkala su katmadan önce akışkan bir kıvamda olsa da çokta sulu değildir. Suyu kattıktan sonra iyice karıştırıp tutkalın iyice suya karışmasını sağlamalısınız. Ardından temin ettiğiniz halatı içinde tutkal olan kabın içine yavaşça yerleştirin ve karışmamasına dikkat edin. Ayrıca halatın tutkallı suyun içine iyice nüfuz ettiğine de dikkat edin.

Bu işlemlerden sonra halatın bir ucunu balona bir bant ile yapıştırıyor ve ardından yavaşça halatı balona sarmaya başlıyorsunuz. Bu aşama tamamı ile doğaçlama olacak. Keyfinize göre sarabilirsiniz. Size kalmış. Sarma işlemini tamamladığınız vakit kabın içinde kalan tutkallı su ile hasır halatlarınızın üzerinden fırça ile bir kez daha geçiyor ve minimum 12 saat kurumasını bekliyorsunuz.

Kuruması bittikten sonra da başka bir avizeden söktüğünüz avize ayağını kendi yaptığınız avizenize bağlıyorsunuz. Hepsi bu kadar! Artık sizde müthiş dekoratif ve ekstra maliyeti düşük hasır halat ile avize sahibisiniz.

Ayrıca Bakınız: Hasır Halatlar İle Yapımı Kolay 30 Farklı Kendin Yap Fikirleri

Benzer Yazılar

One thought on “Bir Balon ve Hasır Halat İle Avize Nasıl Yapılır

  1. Gaye Akgöz dedi ki:

    biz yaptık, ilkbaşta zor geldi ve umutsuz olduk, fakat sonuç oldukça başarılı oldu.
    herkese başarılar dileriz, kolay gelsin.