Dekorasyon

Salon Taş Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Salon Taş Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Salon taş duvar dekorasyonu, özellikle son yıllarda salon ve oturma odalarında sıklıkla kullanılan ve en sevilen dekorasyon çeşitlerinden biri olmaktadır. Salon taş duvar dekorasyonlarında;

  • Kültür taşı ile duvar dekorasyonları
  • Mozaik taşı ile duvar dekorasyonu
  • Doğal taş ile duvar dekorasyonu
  • Doğal tuğla görünümlü duvar panelleri ile muhteşem duvarlar elde edilebilmektedir.

Salon taş duvar dekorasyonu uygulamalarında bütün duvarlar taş olabildiği gibi duvarlardan bir kaçı ya da tek duvar olmak üzere taş döşemeleri olabilmektedir. İç mekânlarda yapılacak olan dekorasyonların türüne de bağlı olarak ve kullanılacak olan diğer dekoratif malzemelere göre, taş duvar dekorasyon uygulamaları pek çok farklı tasarımla yapılabilmektedirler. Buna göre en yaygın olarak tercih edilen salon taş duvar dekorasyon uygulamaları şunlar olmaktadır.

Salon Taş Duvar Dekorasyonu
Salon Taş Duvar Dekorasyonu

Salon Taş Duvar Dekorasyonunda Kültür Taşı Kullanımı

Salon taş duvar dekorasyonu uygulamalarında kültür taşı en çok kullanılan uygulamalardandır. Dekoratif kültür taşları ile pek çok farklı tarzda duvar dekorasyonları elde etmek mümkün olmaktadır. Kültür taşları, duvarlara hem modern, hem de estetik bir hava vermekte olup, mekânda oluşturulacak olan ortamın çok mükemmel bir halde sonuçlanmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Kültür taşları yanıcı olmayan bir yapıya sahip olup, aynı zamanda insan sağlığına zarar verici hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Yapı olarak kültür taşı; özel çimento, beton katkı elemanları ve taş kumu ile imal edilmekte olup, renk ve desen olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Aynı zamanda kültür taşları darbelere karşı çok dayanıklı olup, duvarlara tatbik aşaması da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Salon Taş Duvar Dekorasyonunda Mozaik Taşı Kullanımı

Salon duvarlarını mozaik taşlarla kaplama, tüm dünyada en yaygın olan duvar dekorasyonları uygulamaları arasındadır. Mozaik kaplama yöntemi ile salon duvarlarında adeta sanatsal görünümler elde edilebilmektedir. Düzgün parçalardan oluşan mozaik parçalarının yan yana dizilmesi ile istenen her figür, desen ya da geometrik şekiller duvarlarda oluşturulabilmektedir. Aynı zamanda mozaik duvar kaplamaları, şekilsiz olarak yani sadece renk olarak da duvarlara tatbik edilebilmektedir. Otantik ve çok hoş bir görüntü elde edilmesini sağlayan mozaik taşı ile duvar dekorasyonları, çok dayanıklı olup, diğer duvar dekorasyonlarında kullanılan malzemelere göre daha uzun ömürlü olmaktadır. Duvar dekorasyonlarında kullanılan mozaik taş çeşitleri ise şunlardır;

  • Doğal taş mozaik
  • Cam mozaik
  • Ahşap mozaik
  • Metal mozaik
Salon Taş Duvar Dekorasyonu
Salon Taş Duvar Dekorasyonu

Salon Taş Duvar Dekorasyonunda Doğal Taş Kullanımı

Doğal taş; doğadan alınan taşların, özel işlemlerden geçirilip, dekoratif döşemelerde kullanılabilir hale gelmiş örnekleri olmaktadır. Doğal taş ile duvar dekorasyonları ile iç mekân dekorasyonlarında ferah ve muhteşem görüntüler elde edilebilmektedir. Taş ocaklarında çıkarılan doğal taşların salon duvar dekorasyonlarında kullanımının yanı sıra, dış mekân dekorasyonlarında da sıklıklı kullanılmaktadır. Doğal taş ile yapılan salon duvar dekorasyonlarında en önemli olan nokta ise diğer duvar kaplama malzemelerine göre doğal taşların daha ağır olmasıdır. Bu nedenle döşeme yapılacak olan mekânlarda, duvarların doğal taşların ağırlığını çekecek kapasitede olması şarttır.

Salon Taş Duvar Dekorasyonunda Doğal Tuğla Görünümlü Duvar Panelleri Kullanımı

Salon taş duvar dekorasyonu uygulamalarında kullanılan doğal tuğla görünümlü duvar panelleri, dekoratif ürünler olup, aynı zamanda duvarlara uygulaması da büyük bir pratiklik içermektedir. Üstelik bu dekoratif tuğla panellerin duvarlara tatbiki sırasında, kırma gibi işlemlerin yapılmasına da gerek kalmamaktadır. Panel halinde duvara monte edilebilmektedirler. Duvarların şık bir havaya bürünmesine katkıda bulunan tuğla görünümlü dekoratif panellerin bir diğer özelliği ise uzun ömürlü olmalarıdır.