Kendin Yap Fikirleri, Nasıl Yapılır

Dekoratif Asimetrik Ahşap Masa Nasıl Yapılır – Bonus Sehpa Fikri ve Ekstra Rehberlerle

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır 16

Yeni bir çalışma masasına ihtiyacınız var ama nasıl bir masa istediğinizi bilmiyorsanız size bir önerim olacak. Hem masif ahşap hem benzersiz hem de çok şık bir tasarıma sahip dekoratif asimetrik ahşap bir masa yapabilirsiniz. Sizler için her aşamasıyla ahşap masa yapımını paylaşacağım. İhtiyacınız olan malzemeleri hazırlayıp hemen kendiniz için bir ahşap masa yapımına başlayabilirsiniz. Yapımını anlatmaya başlamadan önce yapacağımız ahşap masa için malzeme listesini hazırlayalım. Öncelikle dikkat etmemiz gereken ilk şey yapacağımız ahşap masanın ne ölçüde olacağıdır. Ölçüsüne karar verdiğiniz vakit masanın üst tablası için kullanacağınız keresteyi temin edebilirsiniz.

Dekoratif Asimetrik Ahşap Masa Nasıl Yapılır?

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (1)

Neler Lazımdır?

  • Minimum 5cm kalınlığında ahşap kereste
  • Ahşap tutkalı
  • Ahşap vidası
  • Testere
  • Zımpara
  • Vidalama aleti
  • İşkence amaçlı kullanılacak kemer
  • 2 adet sehpa (Görsellerde İkea’nın masa sehpası kullanılmış 35Tl bir tanesi- İkea da farklı seçenekler de mevcut ama aklınıza başka bir ayak fikri de gelebilir)

Başka bir ayak fikri demişken, iş sizin zevkinize kalmış tabi ama bence böyle bir masanın altında firkete ayaklarını da düşünebilirsiniz. Firkete ayak kullanarak neler yapabileceğiniz hakkında bir kaç fikre ihtiyacınız varsa aşağıda yer verdiğim bağlantıyı kullanarak çeşitli fikirler edinebilirsiniz.

Malzeme listesine baktığımızda neredeyse hemen hepsi kolayca temin edilebilecek şeylerden oluşmaktadır. Kullanılacak el aletleri belki sizde olmayabilir. Mesela zımpara aleti veya elektrikli testere gibi… Aletleri satın almak istemeyenler işin bu kısmını şu şekilde de çözebilirler. Zımparalama işini kağıt zımpara ile yapabilirsiniz. Kesim işini ise önceden farklı uzunluklardaki ölçülerinizi tespit edebilirseniz, keresteyi temin edeceğiniz yerde kestirebilirsiniz.

Şimdi gelelim ahşap masanın nasıl yapılacağına. Baştan sona tüm aşamaları tarif etmek ve sonrasında aşama aşama görsellerini vermek istiyorum.

Ahşap Masa Nasıl Yapılır?

Malzemeler temin edildi. Herşey hazır ve ahşap masa imalatına geçebiliriz. İlk olarak eğer önceden kestirmediyseniz, kerestelerinizi yan yana dizip, hangi parçanın ne kadar uzun olacağına karar verip, kaleminizle kesilecek yerleri işaretleyiniz.

İşaretleme işlemini tamamladığınız vakit ahşap tutkalı ile kerestenizi yapıştıracaksınız. Ahşap tutkalını, kerestenin yan yüzlerine bolca yedirebilirsiniz. Bu işlem için bir boya fırçası kullanabilirsiniz. Kerestenizin tamamını tutkalladıktan sonra tutkallı yüzeyleri birbirine sıkıca temas edecek şekilde bitiştiriyor ve temin ettiğiniz kemerleri her iki ucundan bağlayıp iyice sıkıştırıyorsunuz. En az 12 saat tutkalın kurumasını bekletiyorsunuz.

Tamamı ile kuruduktan sonra genel anlamda masanızın tablası hazır hale gelmiş olacak ama yapmanız gereken bir diğer işlem tablanızın alt tarafına, tablanın kısa kenarına paralel ve kısa kenar ölçüsüyle aynı uzunlukta iki kereste daha ayarlıyorsunuz. Bu parçalar tablanıza vidalanacak. Burada dikkat edilmesi gereken kısım ise vidanızın uzunluğu olacak. Eğer ki tablanızın kalınlığından daha uzun olursa dışarı çıkacağını unutmayın.

Görsellerde önce vida için delik açıldığını, açılan deliğin vida başının içine tam oturması için ayrıca bir kez daha genişletildiğini ve sonunda vidanın montajının yapıldığını göreceksiniz. Bu işlem biraz da size kalmış. Eğer vidalama aletini iyi kullanabiliyorsanız tek seferde tablanızı vidalayabilirsiniz.

Tablanızın her türlü montaj işlemi tamamlandıktan sonra temin ettiğiniz sehpalara yerleştirebilir ve zımparalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç olarak kendinize el emeği ile bir çalışma masasına sahip olacaksınız.

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (2)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (3)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (4)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (5) dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (8)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (9)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (10)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (11)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (12)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (13)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (14)

dekoratif asimetrik ahşap masa nasıl yapılır (15)

Masanızın ahşap kısmını dilerseniz boyayabilir, dilerseniz olduğu gibi de bırakabilirsiniz. Eğer ki boyamayı tercih edecek olursanız aşağıda paylaştığım ahşap yüzeylerde boya rehberine bir göz atmanız da fayda var.

Basit inşaatlık çam kerestesi ile yapacağınız bu masaya tam uyumlu ve evinizin dekorasyonuna ekstra hava katacak bir başka fikri daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer ki kendiniz ve eviniz için bir de orta sehpa ihtiyacınız varsa hazır kereste alıyorken biraz fazla temin edip aşağıdaki gibi bir de orta sehpa yapabilirsiniz. Aşağıdaki orta sehpa da gördüğünüz gibi yine firkete ayaklarla tamamlanmış. Bu ayaklarla neredeyse her türlü masa, konsol, tabure ve aklınıza ne geliyorsa tamamlanmanız mümkündür. Eğer merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıya da bir bakın derim.

ahşap masa orta sehpa

 

Bir yanıt yazın