Dekorasyon Fikirleri

Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Bir evin değerini gösteren en önemli etmenlerden birisi de gün içerisinde almış olduğu doğal ışığın oranıdır. Genelde evlerimizde doğal ışıklardan ziyade yapay ışıklar kullanmayı tercih ediyoruz. Doğru olarak dizayn edilmiş yapay aydınlatmalar ortamları gerçekten istenilen hale getirebilir. Ancak; yapılan tercihlerin kötü olması bütün odanın dekorasyonunu mahvedebilir. Bu nedendir bu yazımız içerisinde Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir? Hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Salon ve Oturma Odası Aydınlatma Seçimi

Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?
Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Evin en büyük odası olan oturma odası gece gündüz aktif olarak kullanılan bir yerdir. Ailenin bir araya geldi, eğlenerek televizyon ve film izlediği, doyasıya kitap okuyarak rahatladığı bu bölüm iyi bir şekilde aydınlatılması gerekiyor. İyi bir oturma odasına sahip olmak için dört köşeyi birden aydınlatan katmanlı bir aydınlatma sistemine sahip olmanız gerekiyor. Aynı anda hem avize hem zemin lambaları hem gömme lambalar hem de masa aydınlatmaları aktif olabilir. Aydınlatma konusunda dikkat etmeniz gereken tek şey doğrudan göz hizasına gelen aydınlatma seçeneklerinden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

Aydınlatma sistemini basit bir şey olarak görmeyin. Bulunduğu alanı büyük oranda aydınlatan aydınlatma sistemleri aynı zamanda dekorasyona da büyük oranda etki etmektedir. Salon içerisinde bulunan tüm mobilya ve ekipmanların renk seçimleri aydınlatma ile doğru orantılı olmalıdır. Aydınlatma sistemi konusunda dikkat edilmesi gerekenler;

Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?
Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?
  • Küçük salonlarda veya oturma odalarında sarkıt avizeler tercih etmek yerine spot ışıklar tercih edilebilir. Spot ışıklar küçük mekanları olduğundan daha büyük ve aydınlık göstermektedir.
  • Salon dekorasyonu sade renkler üzerine kurulu ise avize seçimini zıt renkler üzerine kurabilirsiniz. Bu seçim yine salon görünümünün değişmesine olanak sağlayacaktır.
  • Lambaderler ve aplik salon türlerinde sıcak ışık rengi tercih etmenizi öneririz. Son zamanlarda bu renklerin oldukça popüler olduklarını göreceksiniz.

Salon için aydınlatma gerçekten önemli bir etmendir. Gün ışığı kadar aydınlatıcı seçenekler seçmek önemlidir. Banyo, yatak odası, çocuk odasının her biri kendisine özel aydınlatma seçeneklerine sahip olmalıdır. Bu odalar ile ilgili aydınlatma seçeneklerini yazımızın diğer bölümlerinde anlatmaya çalışacağız.

Yorumlara Açığız