Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi

Apartman Dairesinde Kolaylıkla Yetiştirebileceğiniz 8 Ev Bitkisi Çeşitleri

8 ev bitkisi 1

Evlerimizde bitki ve çiçek yetiştirmek tıpkı evde kedi-köpek beslemek ve yetiştirmek gibi bir iştir. En az kedi ve köpek gibi evlerimizde beslediğimiz canlılara gösterdiğimiz hassasiyeti, evlerimizde yetiştirdiğimiz ev bitkileri içinde gösteririz. Göstermeliyiz! Çünkü işin özünde bitki de olsa canlı olduğunu dikkate almalı, özveri göstermeliyiz ki büyüyüp gelişebilsin. Bitki ve çiçek yetiştirmekte en az kedi-köpek yetiştirmek kadar zordur. Daima ilgi ister. Yoksa yetiştirdiğiniz bitkinin sonu malumunuzdur. Ona keza birde çoğunluğumuz apartmanlarda yaşadığını varsayacak olursa bitki yetiştirmek daha zor olur. Ekstra dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Bu hususları da göz önüne alarak sizler için apartman dairesinde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz 8 ev bitkisi çeşitleri için bir derleme hazırladım.

apartman dairesinde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz 8 ev bitkisi

Ev bitkisi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk hususu sorsanız ilk akla gelecek olan zevke uygun bitki olması denilir ama değil! Çünkü dairenizin aldığı gün ışığından sıcaklığına, neminden bitkiyi koyacağınız yere kadar bir çok düşünülmesi ve cevaplanması gereken durumlar vardır. Bu seçenekleri değerlendirdikten sonrasında geriye kalan ev bitkisi ve çiçekleri arasından bakabileceğiniz, zevkinize ve dahi evinizin dekorasyonuna uygun bitki ve çiçekleri büyütüp, yetiştirebilirsiniz. En azından ciddi olarak apartman dairesinde bitki yetiştirmek isteyenler bu şekilde yapmalıdır. Bende işinizi kolaylaştırmak adına, saydığım kriterlere en uygun ev bitkisi ve çiçeklerinden oluşan bir derlemeyi sizler için hazırladım. Özellikle düşük ışık koşullarında ve çok sıcak ortam istemeyen, az su ile uzun süre yaşayabilen, az yaprak döken, uzun süre solmadan yeşilliğini ve tazeliğini koruyan ev bitkisi ve çiçeklerini sizler için seçtim.

Bitkileri incelemeden önce ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Evleriniz için kolay yetiştirebileceğiniz bitkileri derliyorum ama bitkileri yerleştirip, sergileyebilmeniz için bazı fikirlere ihtiyacınız olacak. Bundan dolayı aşağıdaki bağlantıdaki derlemeye mutlaka göz atmayı unutmayın.

En Kolay Yetiştirilen 8 Ev Bitkisi

Begonya Çiçeği ve Bakımı

Bitkilerinin konuşmasını isteyenler için tercih edilmesi gereken bir ev bitkisidir. Çünkü, suya ihtiyacı olduğu zaman dramatik bir şekilde solmaya başlayınca, size suya ihtiyacı olduğu çok bariz anlatabilen bir bitkidir. Bir çok rengi ve çeşidi vardır.

Direk gün ışına maruz kalmamalı ve belirli aralıklarda saksının yönünü değiştirmekte yarar vardır. Çünkü ışığı geldiği yöne gitmeye meyilli bir ev bitkisidir.

apartman dairesinde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz 8 ev bitkisi

Orkide Çiçeği

Sarısı, fuşyası, beyazı ve pembesiyle, uzun tek veya çift dallı olarak bulunan, sevgiyi, aşkı ve eşsizliği ifade eden, boyu 40 ile 100 santim arasında değişebilen, direk gün ışığını sevmeyen ama ışığın geldiği yöne doğru uzanmayı seven, aydınlık olması kafi olan bir ev bitkisidir. Eğer ki suyunu düzenli olarak verir ve rüzgarlı bir ortamda tutmazsanız uzun süre evinizi süsleyecektir.

apartman dairesinde kolaylikla yetistirebileceginiz 8 ev bitkisi 1

Peperomia, Yani Zümrüt Dalgası Çiçeği

Adına bakıp ta eşsiz bir çiçekmiş gibi durduğuna aldanmayın, en yaygın süs bitkilerinden olup, yapraklarının güzelliğine sebep ilgi çekici ve rağbet görmüş bir ev bitkisidir. 1000’den fazla türü varmış. Ben görmedim! Aydınlık bir odada, çok az bir sulama alışkanlığı ile uzun süre sizinle yaşayabilecek, evinizde güzel bir misafir olabilecektir. Çok az su ister. Hatta üstten değil de saksının alt kabına su koymanız ona yeter de artar… Kuyruk şeklinde ince uzun çiçek açarlar. Çok enteresandır… Kalp şeklinde gri tonu yapraklarının, zeytin yeşili damarları var. Yanındaki bir çok çiçek ile bambaşka bir hava katabilecek türden bir ev bitkisidir.

apartman dairesinde kolaylikla yetistirebileceginiz 8 ev bitkisi 3

Unutulmuş Köşelerin Bitkisi Zeze Çiçeği

Konulduğu yerde unutulmaya alışkın bir ev bitkisidir. 4 ay su vermeden yaşayabilir. Çünkü kendisi Afrikalı’dır. Türünün tek örneğidir. Bir başka türü cinsi bir benzeri yoktur. Yani nevi şahsına münhasır bir ev bitkisidir. Evinde yeşil isteyen ama çok uğraşamam diyen herkesin evinde bulundurması gereken bir bitkidir.

apartman dairesinde kolaylikla yetistirebileceginiz 8 ev bitkisi 4

Filodendron – Deve Tabanı

Eğer ki araştırma yaparsanız Deve Tabanı çiçeğine denk geleceksiniz. Aynı türden olup aynı çiçek değildir. Filodendronlar, muhtemelen büyütebileceğiniz en zorlu ev bitkilerinden biridir. Saksısını yukarılarda, havalarda, asılabilen bir yerlerde olursa mükemmel bir şekilde mutlu olurlar. Çünkü aşağılara doğru sarkarak büyümeyi tercih ederler. Tercih meselesi…! Çok ama çok az bakım ihtiyaçları vardır. Uzun süre öylece kalabilirler. Çok uzun bir süre sonra “aaa çiçek varmış burada” diyebilirsiniz. Biraz iddaalı olacak ama hemen her şartta ne olursa olsun hayatta kalabilen bir bitki türüdür. Bir nevi sarmaşık gibi etrafını sarabilir. Belgesellerde belki denk gelmişsinizdir. Büyük orman ağaçlarını sarmış bitkiler olur. İşte o bitki bu bitki!

apartman dairesinde kolaylikla yetistirebileceginiz 8 ev bitkisi 5

Paşa Kılıcı Diyende, Kılıç Çiçeği Diyende Var

Oksijen üretim makinası gibi bir ev bitkisidir. Evlerimizde geleneksel olarak bakıp, yetiştirip, büyüttüğümüz bir bitkidir. Kendi adıma listenin açık ara en yetenekli ve etkili çiçeği olduğunu söyleyebilirim. Keza karanlık ortamlarda, keza bol güneşli ortamlarda da yaşaması fazlasıyla elverişlidir. Susuzluğa karşı oldukça dirençlidir. Bodur olanı yanlara doğru açılırken, tam tersi uzun kılıç gibi büyüyen cinsleri de vardır. Bol oksijen üretimi kanıtlanmıştır. Havadaki karbondioksiti bünyesinde depolayıp oksijen açığa çıkarır. Ne demek istediğimi anladınız…!

apartman dairesinde kolaylikla yetistirebileceginiz 8 ev bitkisi 6

Deve Tabanı Çiçeği

Evlerinin dekorasyonuna önem veren, dikkat eden hemen herkesin, dekorasyonuna dahil etmesi gereken, stil arayan ve apartman dairelerinde bakılabilecek en tropikal türden bir hava ve atmosfer oluşturabilecek bir ev bitkisidir. Çok uzun ömürlüdür. Dayanıklıdır. Geniş, kocaman ve çok güzel yaprakları vardır. Hani meşhur tablolar vardır ya tropikal ağaç ve bitki yaprakları, işte canlısı…! Ortam aydınlık olsun. Işığın geldiği yöne doğru büyür. Hızlı büyür. Ne kadar ışık o kadar büyüme hızına eş değerdir. Toprağı nemli kalmalıdır. Rüzgarlı mahaller çiçeğe kesinlikle zarar verir. Heybetli durduğuna bakmayın. Dalları “çıt-kırıldım” şeklidir.

apartman dairesinde kolaylikla yetistirebileceginiz 8 ev bitkisi 7

Eğreltiotu

Bir başka tropikal esintilere sahip ev bitkisi ise eğreltiotudur. Eğreltiotunu, belki biyoloji derslerinden hatırlayanlar olacaktır. Sporla üreme gibi bir konu içinde geçen en iyi örnekti. Hey gidi…! 10,000’den fazla çeşidi olduğu söylenmektedir. Dalgalı yaprakları tropik havalar ve atmosfer oluşturmak isteyenler için çok uygundur. En kolay yetiştirilen 8 ev bitkisi derlemesinden en zor ev bitkisidir. Çünkü en çok su isteyen çiçektir. Kuru bırakmamanız gerekmektedir. Yoksa yapraklarıyla etrafını fazlasıyla kirletecektir.

apartman dairesinde kolaylikla yetistirebileceginiz 8 ev bitkisi 8

apartman dairesinde kolaylıkla

2 thoughts on “Apartman Dairesinde Kolaylıkla Yetiştirebileceğiniz 8 Ev Bitkisi Çeşitleri

  1. Anonim dedi ki:

    Visitor Rating: 5 Stars

  2. Anonim dedi ki:

    Visitor Rating: 4 Stars

Bir yanıt yazın