Çarşamba, Aralık 11, 2019
More
  Ana Sayfa Dekorasyon İç Mekan Dekorasyon İşleri İçin 10 İpucu

  İç Mekan Dekorasyon İşleri İçin 10 İpucu

  Ev ve iç mekan dekorasyon işleri esasında tahmin edildiği kadar zor, meşakatli değildir. Birkaç küçük ipucu, tüyo, fikir ve belirlediğiniz bütçe ile kendi dekorasyon işlerinizi başarıyla halledebilirsiniz. Sonuç olarak evinizi bir profesyonel gibi şekillendirmeniz için dekorasyon ipuçları ve tüyoları benden, yapması sizden…

  1. İç Mekan Dekorasyon Tarzı Nasıl Bulunur?

  iç mekan dekorasyon işleri

  “Stil ve Hata” adından bir teknik var. Bilmem hiç duydunuz mu? Tasarım ve iç mekan dekorasyon işleri de dahil olmak üzere problem çözmek ve sonuca ulaşabilmek için temel bir yöntemdir. Bir diğer değiş ile deneme yanılma da diyebilirsiniz. Sizi doğru yansıtan ve zevkinize uygun dekorasyon stilini ve tarzından emin değilseniz bir kaç müdahale ile tespit edebilmeniz mümkün. Dekorasyon tarzını bulmada ki sebep ise tamamen psikolojik. İstediğiniz şekilde dekore edilmiş bir evde yaşamanın vereceği mutluluğu düşünün ve bunun olmasını mümkün olduğunca sağlayın. İç mekan dekorasyon tarzları için ev dekorasyonu rehberimi incelemenizi öneririm.

  2. Katmanlı Aydınlatma Çözümleri

  iç mekan dekorasyon işleri

  Harika iç mekanlarda günün farklı zamanları, etkinliker veya ruh halleri için ayrı ayrı kontrol edilebilen çeşitli katmanlı aydınlatma fikirleri ve çözümlerini dekorasyon işlerinizde uygulamalısınız. Farklı tonlarda ışıklar, ortamın ambiansını ziyadesiyle değiştirecek, profesyonel şekilde dekorasyonunuzu tamamlama fırsatı tanıyacaktır. Unutmayın! Işık yoksa en güzel dekorasyonu uygulasanız da bir anlamı olmayacaktır.

  Odaların çoğu için üç tür aydınlatma yöntemi vardır. Bunlar, genel, vurgu ve görevdir. Genel aydınlatma, adı üzerinde ortamın geneline ulaşabilen ışıktır. Vurgu aydınlatması, bir odada bulunan sanat ve dekoratif objelerin özelliklerini vurgulamak için kullanılan ışıktır. Görev aydınlatması ise tamamen yönlü ve ayarlanabilir ışık kaynağıdır. Okuma lambaları ve çalışma lambaları bu türe girer. Bu başlıklara göre odanızı aydınlatırsanız, zaten işi bitirmişsiniz demektir.

  3. Bir Tasarım Özeti Oluşturma

  iç mekan dekorasyon işleri

  Kendi tasarımcınız olacak olsanız bile bir şeyleri önceden not etmek adım atmanızı ve nereden başlamanız gerektiğini kolaylaştıracaktır. Bu minvalde de ne istediğinizi en temel başlıklar tarif eden bir liste yapmalısınız ama mutlaka madde madde sıralanmış bir liste yapmaya özen gösterin. Hem size profesyonelmiş hissi verecek, listedeki maddeleri uyguladıkça üzerini çizerek bir çalışmanın yürüdüğünü görmek sizi mutlu edecektir.

  4. Çeşitli Kaynaklardan İlham Almak

  iç mekan dekorasyon işleri

  Yukarıda tarif ettiğim listeyi oluşturabilmek için ne istediğini az veya çok bilmek gerekir. Sıfırdan başlamak çok zor olduğu için bir kaç tüyoya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bundan dolayı iç mekan dekorasyon işleri için yayınlanan dergileri incelemeyi ihmal etmemelisiniz. Nitekim düzinelerce web sayfaları, sayısız fotoğraflar, fikirler lebi derya ve ilham alabileceğini çok yer var. Estetikev’de dekorasyon fikirleri için düzenli makaleler yayınlıyor. Burayı da takip edin!

  5. İyi Örneklerden Yararlanın

  iç mekan dekorasyon işleri

  Dördüncü madde muhtemelen dekorasyon işlerinin başı gibi duruyor olsa da her yerden da fikir almak her zaman işe yaramayacaktır. Fikrin nereden alındığı da mühimdir. Çünkü her fikir doğru fikir değildir. Doğru olup olmadığının baş kriteri ise zevkinize hitap ediyor olup olmamasıdır.

  6. Odanın İyi Tanımını Yapın

  iç mekan dekorasyon işleri

  Bir odanın iyi tanımını yapabilmenin en kolay yolu bir şerit metredir. İşe enini boyunu ölçmekle başlamalısınız. Ardından da pencere, kapı gibi demirbaşların belirlenmesi ve konumlarının tespitini yapmaktır. Çünkü yapacağınız dekorasyonda velev ki bir mobilya grubu dahil edilecekse, ölçülerin önemi mühimdir. Bu minvalde dekorasyonu yapılacak odanın belkide bir planı çıkarılabilir.

  7. Mobilya Arasındaki Sirkülasyonu Planlayın

  iç mekan dekorasyon işleri

  Mobilya arasındaki sirkülasyon planlaması, tam olarak profesyonellerin yapacağı türden bir kriterdir. Bundan dolayı sizde bu hususu iyi düşünmelisiniz. Bu hususun önemi ise oda içindeki hareketlerin kısıtlanmaması, gerek konforu kaybetmemek gerek acil durumlarda ulaşılmayı engel teşkil edecek unsurların olmamasını sağlamaktır.

  8. Yastıklar Da Bu İşin Bir Parçasıdır

  iç mekan dekorasyon işleri

  Yastık hemen her mahalde bulunan bir dekor objesidir. Yani sadece yatak odasında kullanılan bir şey değildir ve bir salonun dekorasyonunu tamamlayan parçadır. Yalnız yatak odasındaki gibi simetrik kullanılmamalıdır. Genellikle tüm profesyonellerin iç mekan dekorasyon işlerinde kullandığı yöntem, farklı ölçülerde, en az bir tane düz renkli kumaşa sahip, bir kaç renk tonunun bir araya gelmesi ile oluşturduğu kombinasyonlardır.

  9. İyi Perdelerin Ardındaki Sır Nedir?

  iç mekan dekorasyon işleri

  Çok kısa bir şekilde cevap verecek olursak, tavan ile zemin arasındaki yüksekliğe uygun yükseklikle yapılmış perde kullanmak. Perdenin etekleri ne çok yerlerde sürünecek ne de çok kısa olup yukarılarda uçuş uçuş olacaktır. Yani iyi perdeler, tam boyda olan perdelerdir.

  10. Dağınıklığı ve Fazlalığı Ortadan Kaldırın

  iç mekan dekorasyon işleri

  Her şeye ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan şeyler gereksinimiz var. Bundan dolayı da dekorasyonu dekorasyon yapmanın en güzeli, bir biri ile uyumlu olan, gereğinden fazla eşyanın olmadığı ve olması gerektiği yerde olan eşyaların bir araya geldiği düzendir. Velev ki dekorasyon çalışmanız mevcut olanı değiştirmekten geçiyorsa da mevcut olan objelerle en az bir kere konuşmanız gerekmektedir. Deyin ki sen gerçekten gerekli misin? Gerçekten buraya ait misin? Bu sorunun cevabını içtenlikle verebilirseniz işiniz çok kolaylaşacaktır.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Mecralarmız

  18,191BeğenenlerBeğen
  5,358TakipçilerTakip Et
  81,464TakipçilerTakip Et
  140TakipçilerTakip Et

  Son Yazılar

  Boru Raf Ayağı İle Duvar Rafı Nasıl Yapılır?

  Yanlış duymadınız! Metal boru raf ayağı...! Malum, bildiğiniz metal su boruları ile duvar rafları yapmak için bir kaç örnek fikir ve nasıl...

  Endüstriyel Boru Raf Ayakları İle Yapabileceğiniz Raf Örnekleri

  Onlara kimileri döküm demir boru, kimleri pik boru, su borusu ya da endüstriyel boru diye tarif ediyorlar. Hiç fark etmez ve şüphe...

  Metal Su Borusu İle Çalışma Masası Nasıl Yapılır?

  Evet yanlış duymadınız. Metal su borusu ile... Sizlerle pratik ve çok düşük maliyetlerde hem de çok uzun süre kullanabileceğiniz bir çalışma masası...

  Ağaç Kütüğü ve Kozalak İle Yılbaşı Dekorasyonu İçin Fikirler 2020

  Kısa bir süre önce yılbaşı dekorasyonu için kolaylıkla yapabileceğiniz kendin yap süs fikri paylaşmıştım. Şimdi de evlerinizde ve diğer bir çok mekanlarınız...

  Dilimlenmiş Ağaç Kütüğü Ve Mumlarla Yılbaşı Süsü Nasıl Yapılır? En Kolay Yılbaşı Süsü –...

  Yıl bitiyor ve yeni yıla sayılı zaman kaldı. Yeni yılı, yılbaşı gecesini kutlayanlardan iseniz, yılbaşını evlerde geçirenlerden iseniz, evlerinde ailenizle, sevdiklerinizle ya...

  2020 Yılı Ev Dekorasyonu Fikirleri – Benzersiz Dekor Önerileri

  Koca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bu sene Estetikev'in 5. senesi olduğu için her sene yayınladığım yıllık dekorasyon rehberini bu kez çok...