Konsept Dekorasyon Fikirleri

50 Bin Yıllık Ağaç Parçaları Ve Reçine İle Mobilya Tasarımları

Eğer ki kendin yap çalışmalarını yakından takip ediyorsanız, son zamanlarda ağaç parçaları ve reçine ile yapılan mobilya tasarımlarına, kendin yap fikirlerine ve geri dönüşüm örneklerine denk gelmişsinizdir. Velev ki görmediyseniz eminim ki görebileceğiniz en iyi örneklerden ikisini hemen şimdi burada göreceksiniz!

Peki daha önce kauri ağacı adında bir ağaç cinsini duymuş muydunuz?

Duymayan varsa çok normal çünkü ben de sizinle paylaşacağım ilk çalışmayı gördüğüm vakit böyle bir ağacın var olduğunu öğrenmiş oldum. Yeni Zelanda’da yetişen bir ağaç türüymüş ve günümüz ağaçlarından farklı bir yapıya ve tarihe sahiptir.Bu ağaç Yeni Zellanda’nın kuzeyindeki bataklıkların diplerinde toprağa gömülü olarak 50.000 yıl beklemiştir.Hava ile teması olmaksızın toprak altında kömürleşmeden ve fosilleşmeden 45.000 yılın üzerinde bir dönem geçirmiştir.Dolayısı ile yaşayan bir ağaç değildir.Gövdesi o kadar geniştir ki bazen ufak çaplı bir apartman genişliğinde gövdeye sahip kauriler görülmüştür. Yani özetle artık yetişmeyen ve araştırmalar neticesinde ortaya çıkarılan bir ağaç parçası ve parçalarından ibaret.  Diğer bir değişle bu ağaca sahip olmak isterseniz muhtemele çok paranızın olması gerekiyor diye düşünüyorum.

İtalya’lı bir tasarım firması olan riva1920 bu ağaç parçalarını şeffaf reçine ile bir araya getirmiş ve ortaya muazzam güzellikte, ekstra doğallıkta ve olağanüstü şıklıkta bir masa tasarlamışlar adına da “Dünya” demişler. İsmini de layıkıyla taşıdığını düşünüyorum. Çünkü şöyle kuş bakışı bir açıyla masaya baktığınızda ağaç parçaları, kıta parçalarını andırmakta.

Ağaç Parçaları Ve Reçine

Yazımın girişinde de bahsetmiştim. Ağaç parçaları ve reçine ile mobilya tasarımları, kendin yap ve geri dönüşüm fikirleri giderek popüler hale geliyor. Yukarıda ki çalışma muhtemelen bu çalışmalarının en pahalısı ve değerlisidir. Aşağıdaki çalışma ise en yaygın olarak yapılan bir örnek olacak. Görselleri her şeyi anlatıyor lakin kısaca bahsetmek istiyorum.

Venedik Su Kanallardaki Meşe Ağacı

Venedik malumunuz suyun üzerine kurulmuş bir şehir ve bu şehir içinde bulunan su kanallarında uzunca yıllar kalmış, suya doymuş, yüzeyi aşınmış, yaşlanmış ve geçen onca zamanın kendisine değer katmış meşe ağacı parçalarının, usta ellerde bakımdan geçirilip, olabildiğince en özgün formunu koruyarak reçine ile birleşime hazır hale getirilerek ortaya benzersiz ve dekoratif bir mobilya tasarımı çıkmış. Ölçüsü, rengi ve kullanım şekli ile yakışmayacak hiç bir yer düşünemiyorum. Görselleri incelediğiniz vakit ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Velhasıl kelam, ağaç parçaları ve reçine ile daha bir çok örnekler zaman içinde artacak ve daha da çeşitlilik kazanacaktır. Kimisi profesyonel tasarımlar, kimisi de evinizin rahatlığında yapabileceğiniz türden fikirler olacaktır. Eğer ki   ağaç parçaları ve reçine ile yapılabilecek daha farklı fikirler arıyorsanız hemen aşağıda bu konu hakkında hazırladığım panoyu inceleyebilir, takip edebilir, beğendiğiniz fikirleri pinleyebilirsiniz.

2 thoughts on “50 Bin Yıllık Ağaç Parçaları Ve Reçine İle Mobilya Tasarımları

 1. hasan tamer özenç dedi ki:

  45cm yükseklikteki firkete ayak fiyat kataloğu gönderebilir misiniz?

  1. Estetik Ev dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey.

   Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ürün hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz başka bir şey olursa çekinmeden iletişime geçiniz.

   https://estetikev.net/dukkan/2-kollu-firkete-bacak

Yorumlara Açığız