Perşembe, Aralık 5, 2019
More
  Ana Sayfa Dekorasyon 2017 Yılının İç Mekan Dekorasyon Trendleri Belli Oldu

  2017 Yılının İç Mekan Dekorasyon Trendleri Belli Oldu

  2017 Yılının iç mekan dekorasyon trendleri belli oldu. İç mekan dekorasyon trendlerini yakından takip eden, evlerinde uygulamaya çalışan, en azından merak eden herkesin merakını giderecek, ilham almanızı sağlayacak ve esin kaynağı olacak bir yazı hazırladım.

  Her yıl yeni eğilimler görülüyor. Bazen çok geçmişte kalan detaylar yeniden trend olabiliyor. Retro tabir edilen parçalar yeniden moda oluyor ve evlerimize girebiliyor. Nasıl ki bir giysinin modası var ise evleriniz ve iç mekan dekorasyon modası da var ve her sene yenileniyor. Bu demek değil ki her bir moda akımı kabul edilir veya doğrudur, uygulanmalıdır. Belki bu sene sizi anlatan, kişiliğinizi yansıtan bir fikir olmayabilir. Lakin evlerinizin dekorasyonuna önem veriyorsanız iç mekan dekorasyon trendlerini de takip etmeniz gerekmektedir. Belki baştan aşağıya değiştirmeseniz de ufak dokunuşlar ve güncellemelerle evinizi 2017 yılının trendlerine yakın dekore edebilirsiniz. Hep savunduğum tek bir şey var. Gereksiz maliyetlerden kaçının! Kendinize gereksiz yere harcamaların altına sokup yormayın. Bu motto ile devamlı ve sürekli kendin yap ve geri dönüşüm fikirleri yayınlamaya çalışıyorum. Gelip geçici, heveslik şeylere lüzumsuz para harcamayınız diye. Lakin ara ara kendinizi şımartmanız da gerekiyor. Bu minvalde aşağıdaki görselleri iyice inceleyiniz ve en minimum seviye kendinize seçenek oluşturun.

  Ayrıca Bakınız:2017 Yılı Ev Dekorasyon Trendleri – Renkler Objeler Desenler ve Daha Fazlası

  Vintage

  Vintage her ne kadar kelime anlamı eski olanı anlatsa da bu sene yine moda. Yumuşak renklerle ve inanılmaz derecede ayrıntılı desenlerle narin ve sofistike bir hava yakalıyor. Klasik görünüm 2017’de de popülerliğini kanıtlamaya devam edece. Özellikle arka plandaki duvar kağıdının rengi ile öndeki koltukları kaplamalarının rengi ve ahşabın rengi evlerinde şık ve hoş bir hava yaratmak isteyenler için mükemmel bir zemin oluşturuyor. Evlerinde klasik bir görünüm yaratmak isteyen ev sahipleri için ideal bir iç mekan dekorasyon trendi  oluyor.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Pişmiş Toprak

  Nam-ı diğer piyasa adı terracotta, 2017 yılının iç mekan dekorasyon trendleri içinde en sıcak eğilimlerden birisi oluyor. Geçmişin hem de çok geçmişin doğal taşı, büyük bir dönüş yapmaya başladı. Ham malzemesi ve görünümündeki doğallıkla evlerinizde naturel bir hava yaratabileceksiniz. Malum bildiğiniz fayansların yerini yakın zamanda doğal taş kaplama alacaktır.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Döşeme Tahtaları, Yatak Başlıkları ve Fenerler

  Ahşap yani rabıta döşemeler eskiden özellikle ahşap evlerde olduğu kadar eski betonarme binalarda bulunmaktaydı. Tabi sonrasında ahşabın değeri arttı. Maliyeti yükseldi. Pratikliği yeni gelişen inşaat teknolojilerine göre azalınca zenginin kullandığı malzemeler arasında yer aldı. Beton döşeme üzerine bir kat tesviye betonu ve metre karesi 15 liraya alınan ahşap görünümlü plastik malzemeden üretilmiş parkeler yerini aldı. Bu sene ahşap döşeme kaplamaları yeniden gündeme geliyor. Malum ahşap demek doğallık demek. Kullanıldığı her ortama da kendi doğallığını katması anlamına geliyor. En azından bu yıl dekorasyon trendleri arasında yerini aldığını bilin.

  Ayrıca yatak başlıklarında da bir takım değişiklik göze çarpıyor. Neredeyse yatak kadar büyük yatak başlıkları görürseniz şaşırmayın. İç mekan dekorasyon trendleri arasında bir de pirinç fenerler var. Paşabahçe’de buna benzer modellerde irili ufaklı fenerler gördüğümü söyleyeyim. Olur da almak isterseniz bir oraya da göz atınız.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Ahşabın Geri Dönüşümü

  Tam da bundan bahsediyorum işte. İç mekan dekorasyon trendleri içinde bize en uygun olanlarından biridir. Görselde muazzam büyüklükle ahşap parkeler kullanılmış lakin siz kendi zevkinize göre ahşap parke ebatlarını belirleyebilirsiniz. Özellikle eskitilmiş, aşınmış, kullanılmış ve yıpranmış görünüme sahip ahşap parkeler var elbet ama siz kendinize her hangi odanıza yada odanızın bir köşesine temin edeceğiniz ahşap plakalarla böyle bir zemin elde edebilirsiniz. Eskitme görünümü vermek çok kolay.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Ayrıca Bakınız: Ahşap İle 60 Geri Dönüşüm Fikirleri

  Dışarıyı İçeri Getir

  Çok dikkat ediyorum. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar bir bakıma imkansızlıktan ötürü de olsa balkonlarını değerlendiremiyorlar. Bakın önümüz bahar ve yaz geliyor. Balkon evinizin en güzel kısmıdır. Balkona çıkın ve vakit geçirin. Kafanızı dinleyin. Aslından yeni trend demek çok doğru değil lakin yine de bu senenin trendleri arasında yer alıyor. Aşağıdaki gibi küçük veya büyük balkonlarınıza gerektiği önemi verin ve oranında evinizin bir parçası olduğunu unutmayın. Ne emekler vererek sahip olduğunuz evleri alırken, kaç metre kare sorusuna o balkonlarınız da dahil olduğunu unutmayın.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Mobilya Ve Teknoloji Birleşecek

  2017 yılı yani 2000’li yıllar teknolojinin hızla ilerlediği ve durdurulamayan bir sektör haline gelmeye başladığı yıllar oldu ve devam de ediyor. 2017 de ise teknolojik aygıtlar evinizde kullandığını her hangi bir dolaba bütünleşik olarak gelebilir. Gelirse de şaşırmayın.  Sabit hoparlörlerden, telefon şarj tasarımına ve hatta yatak başlığınızın içinden çıkan TV’leri bile göreceğiz.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Akıllı Evlerde Gelişmeler Devam Edecek

  Hani şu reklamları dönen akıllı ev olayı var ya keşke reklam filmi de biraz akılla yapılsaydı dediğimiz işte o konuda bir takım gelişmeler var. Üzerinde hala çalışmaları devam ediyor olsa da bu sene ve gelecek senelerde hemen her şeyin bir aklı olması mümkün hale gelecek. Her şeyi tek bir yerden mesela bir telefondan kontrol edebileceğiz. Buna fırının sıcaklığından espresso makinasına kadar dahil olacak.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Taze Çiçekler

  Bu sene iç mekan dekorasyon trendleri arasında taze çiçeklerde var. Her daim taze olması gerekiyor. Yani devamlı değiştirmeniz gerekecek. Özellikle de bu senenin modası papatyalar…

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Ayrıca Bakınız: İç Mekanlar İçin 25 Farklı Bitki Sergileme Fikirleri

  Pirinç Bakırdan Daha Güzeldir

  Bu sene bakırın yerini pirinç alıyor. Bence görünü ve rengi itibariyle bakırdan daha zengin durduğu aşikar. Neden zengin hissettirdiği de aşikar. Çünkü altın rengine benziyor ve nedendir bilinmez sarı renkte insana hep zengin gelmiştir. Limon sarısı değil tabi! Ayrıca şimdi nereden pirinç bulacağım diyorsanız size önerim pirinç bulmakla uğraşmayın. Pahalı olacaktır. Sarı renkli, altın renkli spreyler var. Bir kaçtan onlardan alın ve boyayın. Gerçekten işe yarayacaktır.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Daha Derin ve Büyük Odalar İçin

  Toprak yeşili, haki, parlament mavisi, saks mavisi ve keten rengi arasındaki zıtlık hissi neredeyse cuk oturmuş ve bit bütünlük sağlamış. Duvardaki toprak yeşili boya rengi ise odayı olduğundan büyük göstermeyi başarmış. Bu sene bu renkler iç mekan dekorasyon trendleri içinde yerini alıyor. En azından duvarınızı boyayacak durumunuz yoksa da görseldeki gibi kırlentlerinizin renklerini değiştirebilir evinize hareket ve canlılık katabilirsiniz.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Sipariş Üzerine Üretim Yapılır

  Diyen bir çok mobilyacı ve marangoz var. Her ne kadar dekorasyon trendlerinde sabit şeyler yerini alsa da burada ise olmayan bir şey bu sene dekorasyon trendi olmuş durumda. Kişiye, zevke ve ihtiyaca özel üretim yaptırmak bu sene moda sevgili okurlar. Sizde kendinize bir masa  ve önüne bir bank yaptırabilirsiniz yada kendiniz yapabilirsiniz. Sayfalarımızda bir hayli fikir ve seçenek ve hatta nasıl yapılacakları bile anlatılmaktadır.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Mantar Parçalar

  Eskiden tek bir şey vardı mantardan yapılan. O da şampanya şişesinin kapağıydı. Şimdi ise “İkea” da bu sene kataloğa girmiş mantar masaüstü düzenleyicisi bile var. Bir kaç senedir mantar bardak altlıkları satılıyordu. Şimdi kataloğu biraz daha güncellemişler. Her neyse artık evlerinizde kullanacağınız dekoratif objelerin üretiminde de artık mantar kullanılmaya başlanıldı. Bu sene bu mantardan mamül objeleri daha çok göreceğimize eminim.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Tropik Manzaralar Bu Sene Moda

  Şu işlerin danışmaları var ve var olmaları da çok normal. Her şeyi uzmanına bırakın demişler ve o uzmanlar diyor ki bu sene evlerinizin duvarlarında tropikal iklime bitkilerinin görsellerine yer verin. Aşağıdaki gibi tropik temalı duvar kağıdı veya resimleri ile duvarlarınızı zenginleştirerek evlerinizde sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Aşağıdaki görselle baktığımda nedendir bilemiyorum, bana mutluluk hissi veriyor. Siz ne dersiniz?

  iç mekan dekorasyon trendleri

  98 Taşlı Avizeler

  Her ne kadar çok fazla modern avize tasarımları yapıldı ve üretildiyse de şu Fransız usulü çakma elmas taşlı avizeleri ortadan kaldıramadılar. Yerine göre çok güzel durduğunu kimse inkar edemez ama kesinlikle yerine göre. Bu senede bu avizeler yıkılmadım ayaktayım ve hala satılıyorum dercesine 2017 yılının iç mekan dekorasyon trendleri içinde yerini alıyor.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Ayrıca Bakınız: 19 Farklı Hasır Halat Avize Fikirleri

  Aslında Bu Da Bir Kaktüs

  Şimdi evinizde bir bitki istiyor ama çokta üzerine düşüp ilgilenemem diyorsanız. Sizin bitkinin tabi ki de bir kaktüstür. Sakın ha ola ki heveslenip bir bonsai almayın. 2 günde kurumuş dalı elinizde kalabilir. Tecrübe sabit! Bu arada bu sene ki bitki trendi ise aloe vera bitkisidir. Bir çeşit kaktüsgil olup çok az bakıma ve bir çok farklı koşullarda hayatta kalma yeteneğine sahip bir bitki olup telaşlı ve çok aktif bir yaşam tarzına sahip olanlar için mükemmel bir ev bitkisidir. Güzel de büyür. Hazır büyümüşünü de bulabilirsiniz. Aşağıdaki bir örnek tabi ama çeşitli şekil ve boyutlarda olan dikenli yeşil bitkiler, hoş bir dekoratif dokunuş katarken evinize hayat verir.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Ayrıca Bakınız: Kendiniz Yapabileceğiniz 19 Farklı Kaktüs Saksısı Fikirleri

  Yılın Rengi Denim Rengi

  Çok yönlü ve nötr bir renk paleti olan Denim rengi yılın rengi olarak seçildi. Yani mavi’nin 50 tonu! Gibi… Aslında mavi hayatın rengi; giydiğimiz kıyafetler, jeanler, baktığımız gökyüzü, bize hayat veren su ve sayamayacağım bir çok şey içinde mavi var. Hayatımızın her alanında sürekli bir yer tuttu ve devam edecek. En derin mürekkep mavisinden en sulu puslu maviye kadar, bu renk hayatın her alanını kapsar. Bu kadar derin ve anlamlı olan bu renk paletini evinizde duvarlarına da uygulayabilirsiniz. Çünkü bu senenin iç mekan dekorasyon trendleri arasında ve yılın rengi seçildi.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Mütevazi Mobilyalar

  Güçlü bir stil anlayışı olan ancak çok fazla alanı absorbe etmeyen mobilyalar 2017 için kilit bir odak noktası. İnsanlar giderek, yaşam biçimleriniz küratörlü bir şekilde gösterebilecek mobilyalar satın almaya başladı. Yani sadelik her zaman en şık ve dekoratif iç mekan dekorasyon biçimidir. İnsanı yormaz. Az ve öz. Öyle ya en zaruri ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsa eviniz o zaman siz zenginsiniz.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Ayrıca Bakınız: Küçük Dokunuşlarla Kanepe Dekorasyonu

  Sadeliğin Yanında Anlaşılır Çizgilerde Desenler

  Sade mobilyalarınıza bu sene geometrik desenlere sahip tablolar, resimler ve hatta kumaşlar eşlik edecek. Size bununla ilgili bir şiir de yazdım. Her şeyi anlatıyor.

  Kaldırın artık duvarlarınızdaki dallı güllü, bayırlı ovalı yağlı boya tabloları,

  Kaldırın artık artık ayağınızın altındaki ısparta halısını,

  Kaldırın artık nuh nebiden kalma kırlentleri, oyalı yazmaları,

  Verin bana üçgen halıları, altıgen tabloları.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Eskiden Katlanan Yataklar Vardı. Çok Severdim Yatmasını

  Çocukluğumda vardı. Belki sizde kullanış ve görmüşsünüzdür. Ortadan ikiye katlanırdı ve yatak içinde kalırdı. Çokta çabuk bozulurdu. Atmıştık sonra… Her neyse böyle modüler mobilyalar, açılıp kapanan eşyalar, katlanan ve hatta uçan objeler bu senenin trendi oldu. Görseldeki orta sehpanın belki videosunu da izlemiş olabilirsiniz Hava kaldırdığınız vakit ayaklar açılıyor ve bir masa olu veriyor. Sonra tekrar orta sehpa oluyor. Aslında mantıklı. Çünkü hem orta sehpa hemde yemek masası ihtiyacını tek bir eşya ile çözebiliyorsunuz.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  İç Mekan Dekorasyon Trendler Arasında Duvarlarda Kaplamalar da Trend

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Teraryum Geldi Vita Tenekeleri Tarih Oldu

  Vita tenekesiyle baya bir geri gittim aslında. Hatta teraryumla ne alaksı var onu da tam anlayamadım lakin bilenleri baya bir maziyi hatırlattığımı düşünüyorum. Bilmeyenler de vita tenekesi diye bir arama yapabilirler. İçinde ortanca çiçekli tenekeleri göreceklerdir. Malumunuz teraryum işte! Bahçe yok mu? Endişe etmeyin! Kendi bahçe ve bahçelerinizi yaratabilirsiniz.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Ayrıca Bakınız: İlham Kaynağı Olacak 50den Fazla Teraryum Fikirleri

  Mandala Desenler Artık Evlere Girecek

  Mandalayı bilirsiniz. İlk olarak şu büyükler için boyama kitaplarıyla çıktı sonra taş boyama vesaire derken bu sene iç mekan dekorasyon trendleri arasında mandala desenlerine sahip objeler, eşyalar göreceğiz.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Haritalar

  Görünen o ki bu sene haritalar hakkında deliriyoruz ve bunları evinize dahil edebilmenin pek çok ve kolay yolu var. Çerçeveli ve duvara asılabilen, detaylı bir dünya haritasından, eski antika haritalara kadar her türlü haritayı asabilir, duvarınızı baştan başa kaplayabilirsiniz.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Bardak Yerine Kavanozlar Kullanılacak

  Artık bardaklar kullanılmayacak anlamına gelmiyor tabi ama bu kavanozlarda pek şirin ve güzel durmaktadır. Özellikle geçen sene kendisini göstermeye başlayan bu kavanozlar bu sene trend oldu. Bahar ve yaz da geliyor. İçine güzel bir limonata ve bir kaç parça buz ile kendinizi şımartabilirsiniz. Fotoğrafını çekip paylaşmayı unutmayı sakın!

  iç mekan dekorasyon trendleri

  Ayrıca Bakınız: Cam Kavanoz İle 70 Farklı Kendin Yap Fikirleri

  Dallar, Dallar

  Kurumuş veya kurumaya yüz tutmuş bitki ve ağaç dalları evinize çok şık bir hava katıyor. İster onları boyayabilir, isterseniz de olduğu gibi doğal renklerinde de kullanabilirsiniz.

  iç mekan dekorasyon trendleri

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Mecralarmız

  18,191BeğenenlerBeğen
  5,234TakipçilerTakip Et
  78,981TakipçilerTakip Et
  141TakipçilerTakip Et

  Son Yazılar

  Boru Raf Ayağı İle Duvar Rafı Nasıl Yapılır?

  Yanlış duymadınız! Metal boru raf ayağı...! Malum, bildiğiniz metal su boruları ile duvar rafları yapmak için bir kaç örnek fikir ve nasıl...

  Endüstriyel Boru Raf Ayakları İle Yapabileceğiniz Raf Örnekleri

  Onlara kimileri döküm demir boru, kimleri pik boru, su borusu ya da endüstriyel boru diye tarif ediyorlar. Hiç fark etmez ve şüphe...

  Metal Su Borusu İle Çalışma Masası Nasıl Yapılır?

  Evet yanlış duymadınız. Metal su borusu ile... Sizlerle pratik ve çok düşük maliyetlerde hem de çok uzun süre kullanabileceğiniz bir çalışma masası...

  Ağaç Kütüğü ve Kozalak İle Yılbaşı Dekorasyonu İçin Fikirler 2020

  Kısa bir süre önce yılbaşı dekorasyonu için kolaylıkla yapabileceğiniz kendin yap süs fikri paylaşmıştım. Şimdi de evlerinizde ve diğer bir çok mekanlarınız...

  Dilimlenmiş Ağaç Kütüğü Ve Mumlarla Yılbaşı Süsü Nasıl Yapılır? En Kolay Yılbaşı Süsü –...

  Yıl bitiyor ve yeni yıla sayılı zaman kaldı. Yeni yılı, yılbaşı gecesini kutlayanlardan iseniz, yılbaşını evlerde geçirenlerden iseniz, evlerinde ailenizle, sevdiklerinizle ya...

  2020 Yılı Ev Dekorasyonu Fikirleri – Benzersiz Dekor Önerileri

  Koca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bu sene Estetikev'in 5. senesi olduğu için her sene yayınladığım yıllık dekorasyon rehberini bu kez çok...