Nasıl Yapılır

Duvar Rafı Nasıl Yapılır?

Duvar Rafı Nasıl Yapılır?

Duvar rafı nasıl yapılır? Sorusu mekanlarında duvar raf sistemleri yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı soruların en başında gelmektedir. Duvar rafı yapmak aslında bazı noktalara dikkat edildiği zaman oldukça kolay ve eğlenceli bir uygulama olmaktadır. Salon, oturma odası, mutfak, balkon ve yatak odalarına her modelden ve ebattan duvar rafı yapılabilmektedir. Ev ve işyerleri dekorasyonlarında önemli bir yer tutan duvar rafları montajını yaparken, gerekli olan alet edevatında eksiksiz olması gerekmektedir.

Duvar Rafı Nasıl Yapılır?
Duvar Rafı Nasıl Yapılır?

Duvar Rafı Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Duvar rafı yapmak için gerekli olan malzemeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İsteğe göre hazır duvar rafı
 • Akülü vidalama aleti
 • Dübel ve vida seti
 • Raf ayağı
 • Darbeli matkap
 • Metre
 • Kurşun kalem

Duvar Rafı Montajı Nasıl Yapılır?

Duvar rafı nasıl yapılır? Sorusuna bağlı olarak duvar rafı montajının nasıl gerçekleşeceği de önem taşımaktadır. Duvar rafı montajı yaparken izlenmesi gereken adımlar şunlardan oluşmaktadır;

 • İlk olarak rafların nereye montajının yapılacağının tespitini yapmak gerekmektedir. Bunun için rafların duvara düz bir şekilde montajını yapabilmeyi sağlamak için rafların duvara sabitleneceği yeri metre yardımı ile iyi belirlemek lazımdır.
 • Yer belirlenmesi yapıldıktan sonra montajı yapılacak olan raflar birden fazla parça ise akülü vidalama aleti sayesinde bunların birleştirilmesini yapmak gerekmektedir.
 • Daha sonra ise yine akülü vidalama kullanarak raf ayaklarını raflarda yer alan gereken yerlere sabitleme işlemi yapılmalıdır.
 • Raf ayakları monte edilen raflar, duvarda belirlenen yerlere doğru tutularak vida noktalarının bir kalem yardımı ile işaretlenmesi gerekmektedir.
 • Bundan sonra duvarda işaretlenen bu noktaların darbeli matkap yardımı ile delinmesi sağlanmalıdır.
 • Delikler açıldıktan sonra çekiç kullanarak dübeller sağlam olacak şekilde deliklere yerleştirilmelidir.
 • Bütün bunlar bittikten sonra raflar duvarda hazırlanan yerlere yerleştirilerek vidalama işleminin yapılması lazımdır.
 • Bütün rafların montajı bu şekilde tamamlandıktan sonra raf montajı tamamlanmış olmaktadır.

Böylelikle hazır olan rafların üzerlerine istenen dekoratif malzemeler, kitaplar ya da saksılar yerleştirilebilmektedir.

Duvar Rafı Yapımı
Duvar Rafı Yapımı

Duvar Rafı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Duvar rafı montajı oldukça pratik ve kolay bir işlem olmasına rağmen, bazı noktalara da dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan ilki eğer uzun bir raf yapılacaksa, rafın ortasının zamanla esneyip çökmemesi için üçüncü bir ayak takılması gerekmektedir. Aynı zamanda rafları duvarlara monte etmeden önce raf imalatında kullanılan malzemenin dayanma gücüne de bağlı olarak, ne kadarlık bir yük taşıyacağını önceden belirlemek iyi olacaktır. Böylelikle rafların montajı bittikten sonra istenmeyen problemlerin yaşanması önlenmektedir

Duvar rafı montajında en önemli detaylardan biri de seçilen raf ayakları olmaktadır. Rafların bütün yükünü çeken raf ayaklarının, kaliteli ve iyi bir malzemeden imal edilmiş olanlarını tercih etmek gerekmektedir. Monte edilecek rafların boyutlarına ve malzemesine uygun olan raf ayaklarının seçilmesi şarttır. Buna bağlı olarak raf ayakları plastik, ahşap ya da metal olabilmektedir.

Duvar rafı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı dahilinde, dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de alçıpenden oluşmuş duvarlarda raf montajının yapılmasının mümkün olmamasıdır. Çünkü alçıpenden oluşan duvarlarda, alçıpenin hafif ve ince bir malzeme olmasından dolayı hiç bir raf sisteminin montajı yapılamamaktadır. Alçıpene yapılan raflar kısa sürede yıkılmaktadır. Bu nedenle normal beton duvarlara ya da ahşap duvarlara raf montajları rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bütün bunlara bağlı olarak, sitemizde sizlerin beğenisine sunduğumuz duvar raflarını inceleyebilir, zevkinize uygun olan her türlü rafı kolaylıkla satın alabilirsiniz. Böylece iç mekanlarda arzu edilen estetik detaylara ulaşmanız çok daha mümkün hale gelecektir.

Benzer Yazılar

Yorumlara Açığız