Dekorasyon Fikirleri

Ev Dekorasyonunda Halı Kullanımının Önemi – Tek Oda Dört Örnek

ev dekorasyonunda hali kullaniminin onemi 10

Direkt konuya giriyorum. Halı! Ev dekorasyonunda halı kullanımının önemi hakkında küçük bir değerlendirme yapacağım. Bunu yaparken de tek odaya ait dört farklı görsel ile sadece halının değiştirilmesi ile bir odanın havasının ne derece değiştiğini çok net bir şekilde görebilmeniz sağlayacağıma inanıyorum. Yazının en sonunda konuyla alakası olmaya bir kaç bonus görsele yer vereceğim

Halı kimimize göre en son gelen en önemsiz detay iken kimimiz için hakkında en zor karar verilen dekorasyon elemanıdır. Evet halı bir dekorasyon objesidir ama kullanılması zaruri bir objedir. Özellikle soğuk kış günlerinde evinizin için ısıtacak ilk şey soba, ikincisi de halıdır.

Halının evlerde kullanılması hakkında zaruriyeti tek cümle ile belirttikten sonra birde işin dekorasyon kısmı var ki benim için önemli bir detay olmasından dolayı hazır çok güzel bir örneğe de denk gelmişken sizlere bir kaç cümle ve güzel fotoğraflarla aktarmak istedim. Denk geldiğim site öyle ki doğallığını, sıcaklığını ve pozitif enerjisini çok fazlasıyla inceleyen kişiye aktarıyor. Dekorasyon merakı olan herkese tavsiye ederim. Gelelim konumuza…

Ev dekorasyonunda halı kullanımının önemi

Halı, dekorasyonunuzu tamamlayacak, kullandığınız eşyaları bir birine bağlayıp, bütünleyecek olan objedir. Şöyle düşünün; tv üniteniz ile oturma grubunuz iki farklı kümedir. Aralarında da genellikle kare yahut dikdörtgen bir alan ortaya çıkar. Bu orta alan ise her iki kümenin birleştiği ortak kümesi konumundadır. Hal böyle olunca hem koltukla hem de ünite ile bütünlük sağlayacak bir halı seçimi yapılması gerekir. İşte bu kısım işin en zor olanıdır. Bir çok çeşit halı mevcut piyasada… Her renk, her desende her zevke ve bütçeye göre halı var. Pekala halının bütünlük sağlaması konusu anladık. Başka ne önemi var?

Ev dekorasyonunda halı kullanımının diğer bir önemi ise bütünlük sağlaması kadar ayrıştırmaya da yaramaktadır. Şöyle düşünün; tv üniteniz ile oturma gurubunuz yahut koltuğunuz nasıl bir bütünün parçalarını oluşturuyor ve bu birleşimi halı sağlıyorsa, eğer ki odanızın devamında yemek yeme bölümünüz var ise buraya geçişte de buranın ayrı bir mahal olduğunu anlatmak işin doğrusudur ve bu ayrımı da en güzel halı sağlamaktadır. Oturma grubunuzdan yemek masasına geçiş kısmında yere sereceğiniz, renk ve şekilde ve cins yönünden farklı ama yemek bölümüne uygun bir halı ya da kilim ya da yolluk gibi bir obje odanızı hem bölmenize yarayacaktır.

Halı kullanımındaki bir başka önem ise ev dekorasyonunun en karakteristik parçası olmasıdır. Şöyle düşünün; bir yere misafirliğe gittiğinizde ilk olarak dikkatinizi; eğer ki kısırlı bir güne katılmıyorsanız, önce halı sonra perdeler çekecektir. Çünkü ebat olarak, kapladığı alan gereği, gerek yerde gerek duvarda evlerdeki en büyük olmasa da en geniş eşyalardır. Halıların perdelerden önce dikkat çekmesinin sebebi ise eve girdiğiniz esnada önünüze konulan tüylü terlikleri giymenizdir. Tabi bu işin latifesi olsa da halı, renk, desen ve ebatlardan dolayı ilk dikkati çeken eşya olunca da daha bir önem arz etmektedir. Halının güzelliği sizin hakkınızda da güzel düşünülmeyi sağlayacaktır. Bilginize! Tabi bu devamlı bir birlerine gelip gidenler dostlar için geçerli olmasa da ilk izlenim edinecek kişiler üzerinde iyi bir etki bırakmak istiyorsanız şayet, halınızın eşyalarınıza uyum içinde olduğuna ve doğru şekilde kullandığınıza dikkat etmenizde yarar var.

Tek Oda Dört Farklı Halı İle Dekorasyonda Kişiselleştirme

Yukarıdaki görseller hakkında söyleyecek çok fazla bir söz yok! Bir halı ne kadar düz olursa o kadar ev sakin, minimal ve durağan oluyorken ki bunu kötü olarak söylemediğim belirtmeliyim, ortaya atılmış marakeş sitili bir örme halı ile evin atmosferinde bambaşka bir ortam oluşturabilirsiniz.

ev dekorasyonunda hali kullaniminin onemi 4
Birinci bonus olarak bunu vermek istedim. Yatak odalarımızda her zaman baş ucumuzda, bir zigona ihtiyaç duyarız ya da ihtiyaç olduğuna inandırılmışız. Benzersiz bir şeyler arıyorsanız, buyurun efendim. Tabure!
ev dekorasyonunda hali kullaniminin onemi 3
Devamlı duvarlara bir şeyler asılacağı, asılması gereken şeylerinde duvara mutlaka asılması gerektiği konusunda bir inanışımız var. Bunu da bu görsel yıkıyor. Bakın ne de güzel duruyor. Ahşap işlemeli bir obje, belki tavan kaplaması, belki kapı şebekesi, fakat müthiş duruyor! Sizde kendinize bulun derim, bende aramaya başladım!
ev dekorasyonunda hali kullaniminin onemi 5
Eski bir ahşap kapıyı boş duvara dayamak, hele ki böyle oda dekorasyonunda herkesin aklına gelmez. Nitekim bakın ne de güzel duruyor! Dikkatinizi çekerim…

Şöyle bir bakışta yukarıdaki fotoğraflar bakıldığında ise ilk akla gelen şey ise iskandinav tarzını anımsatmaktadır. Bilirsiniz beyaz renk hakimdir. Sadece çizgiler hakimdir. Büyük örgüler hakimdir. Sarı çam rengi hakimdir… Dahası da var ki o da iskandinav tarzı dekorasyon rehberimde saklıdır. Merak edenler aşağıdaki görseli tıklasın!

i̇skandinav tarzı ev dekorasyonu rehberi

Bir yanıt yazın