Dekorasyon Fikirleri

Minimal Ev Dekorasyonları

ev dekorasyonlari

Son yıllarda hayatımız küçük mekânlarda kısıtlı zamanlarda geçmektedir. Bu nedenle yaşam alanlarımızın kalabalık olmaması gereklidir. Minimalist dekorasyon hayatımızda sadeliği amaçlar. Daha önceleri ne kadar çok kullansak da artık hayatımızda klasik ağır perdeler, avizeler, biblolar, büyük tablolar yerini boşluklara bırakmıştır. Daha az eşya daha fazla ferah alan demektir. Modern yaşam ile minimal dekorasyon birbirine paraleldir. Peki, Minimal Ev Dekorasyonları nasıl yapılır?

Minimalist Dekorasyon Nedir?

Minimalizm kelime anlamı olarak en az en düşün demektir. Gün geçtikçe yaşamın her alanından sadelik esas alınmaktadır. Resimden müziğe, sanatın her dalında bu sadeleşmeyi görmemiz mümkündür. Dekorasyonda bu sadeleşmeden nasibini almıştır. Şehirleşme ile birlikte gelen kalabalık sorununa çözüm olması amacı ile kişiler artık evlerinde iş yerlerinde daha az eşya daha az göz dolgunluğu tercih etmektedirler. Böylelikle genişlik ve ferahlık hissi mekâna yerleşir. Mimimal dekorasyon tamamen denge mantığı üzerine kuruludur. Ev ya da iş yerinizde ne kadar denge ve düzenli bir ortam sağlanır ise o derece rahat hareket etme şansınız oluşur. Bu tarz dekorasyon esnasında bir orak nokta kabul edilerek, bu odak noktadan başlayarak mekânın geri kalan kısmı dekore edilir.

minimal ev dekorasyonlari

Minimalist Dekorasyon Nasıl Uygulanır?

İlk önce eşyalarınızın yarısını bir şekilde yok etmeniz gereklidir. Gerçekten ihtiyacınız olanlar dışında kalanları kullanmalısınız. Bir oda içerisinde birçok renkten oluşan görüntü karmaşasına neden olan halı, biblo ve tablo gibi eşyaları mutlaka kaldırın. Eşya azaltmanın ardından mutlaka renklere göz atın. Renk düzeni olarak tek bir renk seçip odak renk olarak düşünün. Açık tonları kullanın. Bu ferahlığı destekleyecektir. Aynı rengin odanın her yanında olmasına dikkat edin. Arada bir tane dahi olsa kırmızı mor gibi iddialı renk olmamalıdır. Eşyaların dizilişinde eşit yoğunluk olmalıdır. Koltukların ara mesafesi mutlaka eşit olmalıdır. Hiç bir şeyin fazlasını kullanmamaya çalışın. Normal eşyaların dışında en fazla 3 adet dekoratif ürün kullanın. Böylelikle daha az eşya daha az kalabalık ve daha az iş yüküne sahip olacaksınız. Eviniz kolay toplanacak ve kısa sürede temizlenir bir hal alacaktır.

Bir yanıt yazın