Nasıl Yapılır

Çalışma Masası Nasıl Renklendirilir?

Özellikle çalışma masasında ders ile ya da iş ile ilgili fazla vakit geçirenlerin en büyük derdi, çalıştığı ortamın dikkatini dağıtması ya da ilgisini çekmediği için canının sıkılıyor olmasıdır. Bu gibi şikâyetleri olup da çalışma masasında iş ya da ders ile fazla vakit geçirenlerin ise aklına “Çalışma masası nasıl renklendirilir?” sorusu gelmektedir. Bunu nasıl yapacağınızı belirlemek için önce dikkatinizin kolay dağılıp dağılmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Dikkatiniz Dağılıyorsa Buna Göre Masanızı Renklendiren

Dikkati hemen dağılanlar için ortamda fazla farklı renk eşyanın bulunmaması, ders ya da işten bağımsız fazla materyalin masa üzerinde olmaması önemli etkenlerdir. Belli renk tonlarına ya da birbirine uyum sağlayan farklı renklere ağırlık verilerek çeşitli dekorasyon eşyalarından yararlanılabilir. Bunlara örnek olarak renk tonları uyum için olan kalemlikler, kutular, kitap tutucular, zımbalar ve benzeri ofis eşyalarının yanı sıra belki ayna, birkaç küçük biblo ve fazla ilgi istemeyen küçük çiçekler de kullanılabilir.

Keyfe Göre Masayı Renklendirme

Dikkatiniz dağılmıyorsa, çalışma masanızı renkli tercih edebilir, birbirine uyacak farklı renkleri tercih edebilir, çalışma masanızın üzerine değişik biblolar koyabilir hatta çalışma masanızın üzerine bir pano ya, düzenleyici ya da takvim asarak masanın atmosferini de değiştirebilirsiniz. Çalışma masanızın üzerine asabileceğiniz birkaç raf ile süs eşyalarını ya da kitaplarınızı oraya tutucular yardımı ile düzenli koyup çalışma masanızda yer açabilirsiniz. Koyacağınız renkli ya da farklı şekillerdeki masa lambaları ile uyum içinde olacak defterler, düzenleyici klasörler ve kalemlikler de masanızın renklenip daha hoş görünmesine yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra masanızın üzerine çeşitli renklerde desenleri tahta boyaları ile çizip boyadıktan sonra üzerine örteceğiniz şeffaf bir kaplama ile masanızın üzerine bir şey koymadığınızda da oldukça canlı görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Genellikle Hangi Renkler İle Süsleme Yapılmalı?

Dikkatiniz çabuk dağılıyorsa, fazla canlı renkler kullanmaktan kaçınmak daha iyi olacaktır. Örneğin kırmızı, sarı, turuncu, yeşil gibi fazla sırıtacak renkler kullanılırsa dikkat dağılabilir fakat eğer böyle bir probleminiz yoksa her türlü rengi kullanmakta özgürsünüz. Dikkati çabuk dağılanlar için ise krem, kahve, açık mavi, açık pembe, lila gibi renkler daha uygun olacaktır. Bu tonların ağırlıklı olduğu çalışma masalarına daha koyu ve açık tonlarını da ekleyerek bir renklendirme yapabilirler.

Yorumlara Açığız