Dekorasyon Fikirleri

Sprey Boya ile Duvar Boyama Nasıl Yapılır?

Sprey Boya ile Duvar Boyama Nasıl Yapılır?

Sprey boya ile duvar boyama, özellikle son senelerde mekânların dekorasyonlarında en çok tercih edilen duvar boyama teknikleri arasında yer almıştır. Duvarları sprey boya ile boyamak her zaman için hem eğlenceli olup, hem de çok farklı ve estetik görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Üstelik duvarların spreyle boyanması, diğer duvar boyama tekniklerine göre en kolay olan yöntem olmaktadır. Bunun yanı sıra sprey boya kullanımı, daha kısa sürelerde boyama işinin bitmesini sağlamakta olup, geleneksel boyamaya göre daha düzgün bir boyamaya imkân tanımaktadır.

Sprey Boya ile Duvar Boyama
Sprey Boya ile Duvar Boyama

Sprey Boya İle Duvar Boyamak İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Sprey boya uygulamalarına başlamadan önce bazı malzemeleri temin etmek lazımdır. Bunlar sırasıyla şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sprey boya
 • Ağız maskesi
 • Astar boya
 • Boyadan korumak için eldiven
 • Maskeleme bandı
 • Yerleri boyadan korumak için muşamba

Duvar Boyamada Sprey Boya Nasıl Kullanılır?

Sprey boya ile duvarların boyanması her zaman iyi sonuçlar vermektedir. Duvarlarda pürüzsüz ve güzel bir görüntü elde edebilmek için boyama sırasında bazı noktalara dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Sprey boya ile duvar boyama uygulamasında yapılacak olanlar sırasıyla şunlar olmaktadır;

 • Sprey boya ile duvar boyama uygulamasına başlamadan önce boya yapılacak olan alanda havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek lazımdır.
 • Daha sonra boyanacak olan duvarların yüzeyinin iyi temizlenmiş olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için duvarların öncelikle gereken kısımlarının zımparalanıp, sprey boya yapılacak duvarların tümünün astar boya ile boyanması, her zaman daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.
 • Sprey boya ile boyama işlemine başlamadan önce yerlere muşamba serilmesi lazımdır.
 • Sprey boya ile duvarları boyamaya başlamadan önce, sprey boya kutusunun iyicene çalkalanması şarttır.
 • Sprey boya kutusu en az iki dakika kadar çalkalandıktan sonra duvardan en az 25 cm ya da 30 cm mesafe olacak şekilde tutulup, boyama işlemine başlanmalıdır.
 • İlk olarak ince katlar halinde püskürtülen sprey boyanın, diğer katını püskürtmek için en az 30 dakika kurumasını beklemek gerekmektedir.
 • Duvarlara sprey boya uygulaması, güzel bir görüntü sağlanana kadar 2 ya da 3 kat olacak şekilde yapılabilmektedir.
 • Boyama işlemi sona erince duvarlara hiç dokunmadan kurumaya bırakmak lazımdır.
 • Bu boyama esnasında sprey boya kutusunu aralıklarla çalkalamayı unutmamak gerekmektedir.
 • Sprey boya ile duvarları boyamaya başlamadan önce ve boyama esnasında püskürtme vanasının açık olmasına dikkat etmek lazımdır. Bunun için kutu baş aşağı tutularak, boya püskürtülüp vanası kontrol edilmelidir. Vananın tıkanma durumlarında, püskürtme başlığında ki boya çıkış yerlerinin, tinerle ya da ılık suyla silinmesi, tıkanıklığın giderilmesinde yeterli olmaktadır.
Sprey Boya ile Duvar Boyama
Sprey Boya ile Duvar Boyama

Sprey Boya Çeşitleri Nelerdir?

Sprey boyalar kullanım amaçlarına bağlı olarak pek çok çeşit içermektedirler. Duvar boyamalarında kullanılan sprey boyalar arasında akrilik sprey boyalar ilk sırada yer almaktadır. Akrilik sprey boyaların kokuları diğer sprey boyaların kokularına göre daha az olup, duvarlar dışında ahşap, metal, cam, taş, seramik, plastik ve mukavva yüzeyler içinde rahatlıkla tatbik edilebilmektedirler.

Sprey boya ile duvar boyama uygulamalarında, en iyi sonuç tam akrilik sprey boyalar ile alınabilmektedir. Bu yüzden iç ve dış mekân duvar boyamalarında, genellikle tam akrilik sprey boyaları kullanılmaktadır. Aynı zamanda tam akrilik sprey boyalar çok geniş bir renk yelpazesine de sahip bulunmaktadır. Sentetik sprey boyalar ise yüksek kapatıcı özelliklere sahip olup, özellikle çok kirli ya da hasar görmüş duvarlarda kullanımı büyük kolaylık sağlamaktadır. Üstelik sentetik sprey boya, darbelere karşı da daha çok dayanıklı olmaktadır.

Yorumlara Açığız