Genel

Yaratıcı Ev Dekorasyon Fikirleri

yaratıcı ev dekorasyon fikirleri

İnsanların; evlerinde zaman zaman değişiklikler ya da eklemeler yapma veya düzenleme isteği kaçınılmaz bir durumdur. Çünkü en büyük ve en önemli yaşam alanı evdir. Evlerde ki bu durum; zamanla başlı başına farklı bir kavramın da ortaya çıkmasına neden oldu. Bu kavram; bugün hepimizin aşina olduğu ve bildiği ” ev dekorasyonu ” kavramıdır. Peki, nedir ev dekorasyonu? Yaşadığımız mekanın kendi rahatımıza, kendi göz zevkimize, kullanım amaçlarımıza ve içinde bulunduğumuz mekanın özelliklerine göre aksesuar, mobilya veya objelerle düzenlenmesi çalışmasıdır ev dekorasyonu.

Günümüzde ev dekorasyonu konusu yapımı ve çalışmaları tasarımcılar tarafından gerçekleştirilen bir sektör haline gelmiş durumdadır. Bu çalışmaları bir tasarımcıya yaptırabileceğiniz gibi, tamamen kendi zevkinize hitap edecek şekilde, bizzat kendiniz de yapabilirsiniz. Bu konuda internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapabilir veya dekorasyon dergilerinden ilham alabilirsiniz. Ev dekorasyonu konusunda; ne kadar yaratıcı fikirler ortaya çıkarsa, sonuç da o ölçüde mükemmel olacaktır. İşte mutlaka ihtiyaç duyacağınız ve incelemeniz gereken yaratıcı ev dekorasyon fikirleri.

Salon İçin Dekorasyon Fikirleri

Evlerin; en çok kullanılan ve en fazla vakit geçirilen bölümü olan salonlar için uygulayabileceğiniz dekorasyon fikirleri şunlardır.

Kuru Dalları Evde Sergileyin

Kuruyan ağaç dallarını; renklendirerek, bir vazonun içine koyup, evin dilediğiniz bir bölümüne koyabilir ve burada sergileyebilirsiniz. Böylece hem ağaç dallarını değerlendirmiş olursunuz, hem de farklı bir dekorasyon ortaya çıkmış olur.

Dekoratif Toplarla Süsleme Yapın

Balonu bir miktar şişirerek, üzerine ip yapıştırma tekniği ile evinizin dilediğiniz bir köşesine asabilir veya herhangi bir yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca evinizde mevcut bir ağaç varsa da, ağaç dalları için ideal bir süsleme ve dekorasyon örneğidir.

Dekoratif Şöminelerden Faydalanın

Şömineler; her ne kadar genel olarak ısınma amaçlı olarak kullanılıyor olsa da bazen dekoratif olarak da kullanılabiliyor. Örneğin; yanıyor izlenimi veren bir şömineden faydalanabilir, Ayrıca şöminenin içinde bulunan odun parçalarına, led ışık ekleyerek alev efekti de verebilirsiniz. Zevkinize ve salonunuzun düzenine ve durumuna göre ister modern, ister klasik tarzda bir şömine tercih edebilirsiniz.

Duvarları Değerlendirin

Salonunuzda; her yönden farklı bir görüntü yaratmak düşünceniz varsa, duvarları da değerlendirmenizde fayda var. Buna bağlı olarak, salon duvarlarını, zevkinize uygun duvar kağıtlarıyla kaplayabilir ya da dekoratif tablolardan, resimlerden veya küçük boyutlarda satılan aynalardan faydalanabilirsiniz. Yemek masalarının veya TV ünitelerinin bulunduğu duvarlar değişik renkler kullanılarak boyanıyor ya da farklı dekoratif ürünlerle değerlendiriliyor.

Yatak Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Yatak odaları; evlerin en az kullanılan fakat en güzel dekorasyon örneklerinin bulunduğu bölümüdür. Bu nedenle burada dilediğiniz şekilde dekorasyon değişikliği yapabilirsiniz.

Komodinleri Dilediğiniz Gibi Kullanın

Yatak odası mobilyası konusunda ilk akla gelen ürünlerden birisi başucu komodini. Odada ki az yer kaplayan ama çok işe yarayan bu eşyaları, kendi odanızda dilediğiniz gibi değerlendirmek mümkün. İsterseniz biraz zımpara yaparak ve bir miktar boya kullanarak, eskitme görüntüsü verebilirsiniz. Ya da ahşap boyama veya renklendirme ile daha farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Tüm bu işlemleri mevcut komodinle yapabileceğiniz gibi, yeniden bir tasarımla da yapabilirsiniz.

Değişik Baza Modelleri ve Tasarımları

Hepimizin bildiği gibi; yatak odalarında kullanılan bazalar ve yatak kasaları genelde tek tiptir. Fakat kendi zevkinize uygun tasarımlar ya da bazı değişikliklerle, alışılmışın dışında bir baza modeli veya yatak kasası ortaya çıkartabilirsiniz. Örneğin; yatağınızın altına ahşap paletlerden birkaç tane koyarak, farklı bir yatak kasası oluşturabilirsiniz. Geçmiş dönemlerde kullanılan pirinç karyolalar, günümüzde de tekrar popüler hale gelmiş durumda. Yatağınız için bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Mutfak İçin Dekorasyon Fikirleri

Özellikle; ev hanımlarının neredeyse gününün tamamını geçirdikleri bölümdür mutfak. Fakat yine de her zaman dekorasyon dergilerine konu olan bir bölümdür. Sizler de evinizde kendi zevkinize ve kullanım şeklinize göre mutfaklarınızı istediğiniz şekilde dekore edebilirsiniz. Mutfak için inceleyebileceğiniz dekorasyon fikirleri şunlardır:

Baharat Stantları

Mutfaklarda yemek yaparken, en çok kullanılan yardımcı ürünlerden birisi de baharatlardır. Mutfağınızda ki baharatların durduğu bölümü zevkinize göre değerlendirebilirsiniz. Ocak kenarında yer alan duvara baharat stantları yapabilirsiniz. Veya bu duvara kavanoz boyutunda bölmeler açarak, baharat kavanozlarını burada muhafaza edebilirsiniz.

Çekmece Düzeni

Mutfakta ki tüm araç gereçlerin durduğu tek yer çekmecelerdir. Yemek yapımında en büyük yardımcınız olan araç gereçlerin kalabalık bir görüntüde, bir arada durması bazen göz yorabiliyor. Mutfak çekmecelerini, içerisinde ki araç gereçleri gruplandırarak rahatlatabilirsiniz. Bunun dışında çekmece düzenleyici aparatlardan satın alarak, çekmecelerinizin rahat bir nefes almasını sağlamanız da mümkün.

Bir yanıt yazın