Geri Dönüşüm Fikileri, Kendin Yap Fikirleri

Eski Mutfak Gereçleri İle 40 Geri Dönüşüm Fikirleri

eski̇mutfakgereçleri̇

Şimdi mutfağınıza gidip dolaplarınızı veya çekmecelerinizi biraz karıştırsanız muhtemelen sizinde bir sürü eski şeylerinizin olduğunu görecekseniz. Bulduğunuz bütün eski püskü şeyleri toplayıp bir araya getirin çünkü sizlere eski mutfak gereçleri ile 40 geri dönüşüm fikirlerini bir araya getirdik. Eskimiş kaşıklardan kullanılmayan kavanozlara, miadı dolmuş kek kalıplarından unutulmuş hunilere kadar mutfağınızda eskiyen hemen her şey için en az bir fikir bulunmaktadır.

Lafı çok fazla burada uzatıp, sizi oyalamak istemiyorum ve hemen evde yapabileceğiniz geri dönüşüm fikirleri derlememe geçmek istiyorum ama ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Eğer ki geri dönüşüm fikirlerini daha büyük çaplı objeler; koltuk, masa, dolap gibi mobilyalarda ve eski eşyalarda uygulamak istiyorsanız hemen aşağıda yer verdiğim bağlantıda yer alan makaleyi mutlaka incelemenizi öneririm.

Evde Geri Dönüşüm Fikirleri Nelerdir?

livingoff thegrid

Eski yemek kaşıklarınızı bir miktar düzenleme ve geri dönüşümü ile kendinize böyle bir duvar askısı yapabilirsiniz. Mutfakta kullanabileceğiniz bu askı, yemek kaşığı olduğu için ayrıca bir manidar olacaktır.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (1)

Bu şekilde çok katlı kurabiye servisine ihtiyacınız varsa ya alacaksınız ya da aşağıdaki gibi bir miktar uğraş ile kendinize bir tane yapacaksınız.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (2)

Bu kadar eskisini bulmak istiyorsanız biraz eskicilerde veya antikacılarda vakit harcamanız gerekiyor. Hiç bir şey yapmadan bu servis kepçeleriyle sizde mutfağınızda, yemek esnasında farklı bir ambians oluşturabilir, gerek kendiniz için gerek misafirleriniz için hoş ortam yaratabilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (3)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (4)

Mod podge tutkalını bilmeyeniniz yoktur sanırım. Bilmiyorsanız da kısaca en çok kullanım şekli ile tarif edeyim. İstediğiniz her hangi bir resmi veya fotoğrafı, istediğiniz her hangi bir malzemenin üzerine baskı yapmakta kullanılmaktadır. Aşağıda da eski kek kalıpların bu şekilde değerlendirilmiştir.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (5)

Eski mutfak gereçleri konusundan açık ara en beğendiğim fikir ise eski porselen bardaklarınızla mumluk yapımıdır. Aynen yukarıdaki sizde evinizdeki eski bardakları kolaylıkla değerlendirebilir ve hiç kullanılmayan bardakların geri dönüşümünü sağlamış olursunuz. Bardak içine mum nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir diye düşünüyorsanız ve sizde evinizde eski bardaklarını değerlendirmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan, aşama aşama bardak mumluğun nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (34)

Eğer eskidiğini düşündüğünüz porselen bardaklarınızı mumluk olarak kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki gibi saksıya da çevirebilir içinde zevkinize uygun sukulentler yetiştirebilirsiniz.  Hatta olayı bir tık daha öteye taşıyabilir ve bir cam fanus içine bir kaç porselini yerleştirebilir sukulentlerinizi hem yetiştirmiş olur hem de bambaşka bir teraryuma sahip olabilirsiniz. Bu fikir de sizi kesmiyorsa yakın zamanda internette ki en iyi teraryum fikirlerini derlediğim yazıya bakmalısınız!

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (6)

Sukulentler ve teraryumlar size az geliyor ve siz daha büyük bitkiler ve çiçekler yetiştirmek istiyosanız, dolaplarınızın altında kullanılmayan kavanozlarınızı aşağıdaki gibi değerlendirebilirsiniz. Evinizde bitkileri sergilemek için özgün ve benzersiz bir kaç fikre ihtiyacınız varsa aşağıdaki bağlantısını verdiğim yazı tam size göre olduğunu düşünüyorum.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (7)

Belki bir bahçeniz belki bir yazlığınız belki de balkonunuz yada terasınız vardır. Bir kaç tane eski kaşık ve bir kaç tane cam kavanoz ile kendiniz, eviniz ve o güzel kokulu çiçekleriniz için bu şekilde saksılar yapabilirsiniz. Kaşıklarınız askı vazifesi görecek şekilde ayarlayıp, nalburdan alacağınız inşaat teli veya hasır ip ile kavanozunun boğaz kısmından bağlayıp, kaşıklarınıza asabilirsiniz. İçine gübreli toprak, güzel bir çiçek ve can suyu ile askılı cam kavanoz saksılarınız hazırdır.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (8)

livingoff thegrid

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (9)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (10)

Belki bir çoklarımız bu buz kaplarını kullanmamaktayız. Bazılarımız bu kapları buzluğun içinde bazılarımız da her hangi bir çekmece yada dolabın için öylece saklarız. Bu buz kaplarını yukarıdaki gibi masaüstü yada çekmece düzenleyicisi olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz onu sprey boya ile boyayabilir daha dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (11)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (12)

Acaba hala eski hunilerden evinizde var mıdır bilemiyorum ama varsa o hunileri kullanabileceğiniz en iyi fikir yukarıdakine benziyor. Yoksa satın bir hurdacıya gitsin! Yer işgal etmesin!

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (13)

Eski bir çatal ve bir pense ile böyle bir resim ayağı yapabilir ve ister mutfağınızda ister evinizin her hangi bir köşesinde kullanabilirsiniz. Bir kaç tane yan yana gelince hem düzenli hemde benzersiz ve dekoratif duracaktır. Ayrıca daha modern ve zengin bir duruşu olmasını istiyorsanız da sprey boya ile boyayabilirsiniz. Bir altın bir bakır görünümü ile bambaşka bir hava katabilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (14)

El işi gibi işlerler uğraşıyorsanız, çalışmalarınızda ipler veya kurdelalar sıklıkla kullanıyorsanız, sizde eski hunileriniz aynı bu şekilde kullanabilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (15)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (16)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (17)

Piyasada çok çeşitli pasta tabakları var ve bazıları çok pahalı iken bazıları da çok ucuz olabiliyor. Pahalı veya ucuz olsun, siz eğer ki bu tabağa para vermek istemiyorsanız yukarıdaki gibi takımı bozulmuş bir porselen tabak ve kristal şekerlik ile ki kristal şekerlik hala kullanıyor musunuz bilemiyorum; kendinize pasta servis tabağı yapabilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (18)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (20)

Geçenlerde facebook sayfamız üzerinde bir takipçim bu kavanozları nereden bulabileceğini soruyordu. Ayrıca buradan da konuya bir açıklık getirmek isterim. Mesele burada kavanoz değil. İstediğiniz kavanozu kullanabilirsiniz. Tabi içine koyacağınız ampülün ebatlarını gözetmeniz gerekmektedir. Ayrıca duy ve kavanoz kapağındaki benzer renkler sanki özellikle alınmış hissi uyandırmaktadır. İşin aslı şudur. Duyun kablosunu güzelce bir kağıtla sardıktan sonra temin ettiğiniz sprey boya ile boyadığınız vakit hem kapak hem de duy aynı renkte olacaktır.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (21)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (22)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (23)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (24)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (25)

Gümüş takımlarınız vardır veya gümüş tepsilerinizi kullanmak için doğru zamanı bekliyor olabilirsiniz. Bence doğru zamanı beklemeden yukarıdaki gibi sizde kendinize, evinizin boş bir duvarında böyle bir sergi oluşturabilirsiniz. Değişik ve zengin duruyor.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (26)

Kap kek kalıbınız eskidi ise bu şekilde kendinize bir saksı yapabilirsiniz. İster bahçenizde kullanın, ister balkonunuzda kullanabilirsiniz. Yine sprey boya ile boyayabilir ve böylelikle değişik bir ürün elde etmiş olabilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (27)

Amaç mutfak gereçli için geri dönüşüm çalışmaları yapmak ve mutfak gereçlerinizi değerlendirmekse asıl olan sizin hayal gücünüzle alakalıdır. Mesela yukarıdaki gibi artık yufka açmayanlardansanız eski merdanelerinizi küçük bir profesyonel yardım alarak mutfaklarınız için duvar askısına dönüştürebilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (28)

Eski rendenizi bu şekilde bir kalem kutunuza çevirebilir varsa atölyeniz veya çalışma odalarınız da kullanabilirsiniz. Hatta böyle bir rendeyi lavabonuzun yakınına asabilir, bulaşık yıkama esnasında çatal – kaşıklarınızı kurutmak için kullanabilirsiniz.

Velhasıl kelam işin özü geri dönüşüm önemlidir. Geri dönüşüm tasarrufu da getirir. En güzel para kazanma şeklide tasarruftur. Bu kısmı kalın harflerle yazmak istedim. Çünkü herkesin dikkatini çekmesini istedim. Geri dönüşüm bilincini en yakınımızdan başlamak kaydıyla tanıdığımız herkese işlemeli ve bilinçlendirmeliyiz. Bu minvalde de bu ve bunun gibi bir çok derleme hazırlamaya, işinize yarayacak fikirleri bir araya getirmeye çalışıyorum. Pek ala en az yukarıdakiler kadar aşağıda mutfak gereçleri için geri dönüşüm fikirleri bulunmaktadır. Kısa bir bilgilendirmeden sonra kaldığınız yerden hemen devam edebilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (29)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (30)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (31)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (32)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (33)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (35)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (36)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (37)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (38)

Eski kesme tahtanızı, yukarıdaki gibi teknolojiye ayak uymasını sağlayabilirsiniz.

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (39)

eski mutfak gereçleri i̇le 40 geri dönüşüm fikirleri (40)

Bu yazıda tamamıyla mutfak gereçleri için geri dönüşüm fikirlerini derlemeye çalıştım ama siz bu kadarıyla yetinemiyor daha fazla geri dönüşüm fikirleri istiyorsanız hemen aşağıdaki yazılara bir göz atabilirsiniz.

livingoff thegrid 1

4 thoughts on “Eski Mutfak Gereçleri İle 40 Geri Dönüşüm Fikirleri

    1. Estetik Ev dedi ki:

      Teşekkürler.

  1. beyaz eşya dedi ki:

    kolay gelsin . çok güzel olmuş çalışmalarınız

Bir yanıt yazın