Dekorasyon Rehberi, Kendin Yap Fikirleri

11 En İyi Mod Podge Fikirleri – Mod Podge Rehberi Bölüm 2

mod podge fikirleri 13

Mod podge tutkalı ile yapabileceklerinizin haddi hesabı yok ama ben sizler için yapılması gereken 11 en iyi mod podge fikirleri derlemesi hazırladım. Derlemede yer alan her bir mod podge fikri hakkında kısa kısa bilgilere, nasıl yapılacağına ve mod podge haricinde başka nelerin gerekli olduğuna dair bilgiler de vermeye çalışacağım.

Mod podge rehberimin 2. bölümü, mod podge ile yapabileceklerinizin en iyi örneklerine ait derlemeye ayırdım. Eğer ki daha mod podge rehberimin 1. bölümünü okumamış ya da denk gelmemiş olanlar için aşağıdai bağlantıyı kullanarak inceleyebilirler. Çünkü mod podge hakkında hemen her şey rehberin 1. bölümünde bulunmaktadır. Mod podge tutkalının ne olduğundan, çeşitleri ve hangi cins tutkalın ne amaçla kullanıldığına dair temel bilgileri bir araya getirdim.

1. bölümü incelemek istemeyenler için kısaca mod podge tutkalının ne işe yaradığını bir kez daha bahsetmek istiyorum. “Mod Podge Tutkalı” özetle ve çok net bir şekilde tarifi dekupaj tutkalıdır. Dekupaj tutkalı denilince de akla şu gelsin; her hangi bir kağıt ya da kumaşı her hangi bir ahşap, metal, plastik, cam vesaire obje üzerine yapıştırma işlemine dekupaj, yapışmayı sağlayan malzemeye de tutkal denir. Dekupaj tutkallarının en büyük ve önemli özelliği kuruyunca şeffaflaşması ve gözle görülmeyecek bir biçime dönmesidir. Mod podge tutkalıda bir dekupaj tutkalı olup piyasanın en iyi, kaliteli ve fonksiyonel olanıdır. Rehberin 1. bölümünü hazırlarken piyasada sadece bir sitede satışı yapılmaktaydı. O zamandan bu zamana geçen sürede biraz daha yaygınlaşmış ve bir kaç sitede online satışı yapılmaktadır. Benim size şahsi önerim, hobi24 sitesi üzerinden alabilirsiniz. Yakın zamanda bir alışveriş yaptım ve hem çok hızlı hemde gayet iyi paketlenmiş bir şekilde teslim edildi.

Mod podge tutkalının ne olduğunu da kısaca bahsettiğimize göre artık sizler için hazırladığım en iyi mod podge fikirleri derlemesine başlayabiliriz. Neden 11 diye düşünenler olursa diye söyleyeyim. Hiç bir esprisi yok! Yazımın başında dediğim gibi mod podge ile yapılabilecek kendin yap fikirleri internette leb-i derya ve bu derya içinde en iyileri olarak değerlendirdiğim bir seçki hazırladım. Sonunda da 11 adet mod podge fikirleri ortaya çıktı.

Mod Podge İle Mantar Pano

İkea’nın 3’lü mantar altlıklar ile bir çok şey yapılıyor. Küçük notlarınızı asabileceğiniz mantar panolar yapabilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir panoyu ise bir kaç küçük malzeme ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Kısaca; beyaz akrilik boya ile önce tamamen boyayın. Kurumasını bekleyin. Ardından dilediğiniz kalınlıktaki bant ile ister aşağıdaki gibi ise daha farklı şekilde desen oluşturun. Oluşturduğunuz desenin, simli kısmı ise mod podge ile yapacaksınız. Bunun için simle kaplayacağınız alana mod podge sürün ve üzerine sim dökün. Tutkal, tamamen kaplanana kadar sim ile kaplayın. Normal şartlarda bir mod podge tutkalının kuruması 12 saati bulur ama bu iş için 6 saat yeterli olacaktır. Bu süre dolduktan sonra mantar levha ters çevirin ve üzerinde yapışmamış simlerin dökülmesine izin verin. Bu işlemde bittikten sonra son bir işlem kalmaktadır. Panonun üzerine bir kez daha mod podge sürün. Üzeri tamamen mod podge ile kaplansın. Kurumasını bekleyin. Mantar panonuz hazır.

mod podge fikirleri 2

Mod Podge İle Çizgi Roman Sevenler İçin Dekoratif Tablolar

Çizgi roman, karikatür veya mizah dergileri sevenler için evlerinde uygulayabileceği bulunmaz ve benzersiz iki farklı fikirlerini, en iyi mod podge fikirleri derlememde yer verdim. İlki, lazer kesim ahşap harfleri, çok sevdiğiniz çizgi roman sayfalarına ait parçalar ile kaplayabilir ve aşağıdaki gibi bir dekor oluşturabilirsiniz. Çizgi roman sayfalarından en beğendiğiniz kısımları önce kesmeniz gerekmektedir. Yeteri kadar parça oluşturduğunuza eminseniz, her bir parça üzerine tutkalı sürüp harflerin üzerine iyice kaplayın. En az 1 gün boyunca tutkalın kurumasını bekleyin. Ardından aşağıdaki gibi sayfaların fazlasını bıçak ile kesin. Kesim işleminden sonra mod podge tutkalı ile çalışmanızı bir kez daha kaplayın. Kuruduktan sonra duvara asılmaya hazır.

mod podge fikirleri

Çizgi roman sayfaları ile yapabileceğiniz bir başka fikir ise aşağıdaki gibi bir kanvas tablodur. 1 adet büyük ve 3 adet küçük kanvas tablo ile aşağıdaki gibi 3 boyutu bir tablo yapabilirsiniz. Tıpkı yukarıdaki gibi çizgi roman sayfalarını önceden kesip hazırlamalısınız. Ardından boş kanvas tablonuzda yapmanız gereken ufak bir işlem var. Örnekte siyah boya ile yapılmış. Benimde şahsi önerim sizinde siyah boya ile yapmanız olacaktır. Daha zengin ve kaliteli duruyor. Kanvasın kenarlarını ve bir miktar üst yüzünü siyah akrilik boya ile boyayın. Çizgi roman sayfalarını yapıştırdığınız vakit kenarlardaki hataları veya eksiklikleri siyah boya ile kapatmış olacaksınız. Yukarıdaki çalışmada sayfalar tutkallanıyordu ama bu çalışmada kanvas tutkallanıyor ve sayfalar tutkalın üzerine yapıştırılıyor. Yapıştırma işlemi bittikten sonra yine her zaman ki gibi mod podge tutkalı ile kaplayacaksınız. Bu işlem hem tutkal ile yapışmamış olan sayfaların yapışmasını hem de yüzeyin korumasını sağlayacaktır.

mod podge fikirleri 7

Mod Podge Tutkalı İle En Güzel Selfiler Kanvaslarda

Mod podge reherimin 2. bölümü olan en iyi mod podge fikirleri derlememde yukarıdakine benzer bir başka fikir ise en beğendiğiniz fotoğrafları küçük kanvas tablolara yapıştırıp, evinizin en güzel köşesine asabilirsiniz. Mantık çok basit… Sadece kanvasa yapıştıracağınız fotoğrafın ölçüsüne uygun çıktı almanız gerekmektedir. Yoksa fotoğraf üzerindeki görüntü kanvastan taşabilir. Diğer tüm işlemler tıpkı yukarıdaki gibidir.

mod podge fikirleri 4

Mod Podge Tutkalı İle Fotoğraf Transferi

En iyi mod podge fikirlerinin en çok arananı ise budur. Özellikle ahşap levhalar ya da kütükler fotoğraf veya resim transfer çalışmaları en fazla ilgi gören mod podge fikridir. Hatta mod podge tutkalının piayasada şanını yürüten uygulamadır. Nasıl yapılacağını burada uzun uzadıya anlatmak niyetinde değilim. Çünkü bu teknik en çok arana, en fazla ilgi gören ve tabi en çok kafa karıştıran uygulama olduğu için sizler için daha önceden hazırladığım makaleyi incelemelisiniz.

mod podge fikirleri

Mod Podge İle Yine Bir Kanvas Fikri

Mod podge tutkalının esas özelliği dekupajdır. Yukarıdaki transfer uygulaması ise tamamen tutkalın kimyası gereği kendiliğinde oluştuğu için ortaya çıkmıştır. Tabi sonrasında da “Mod Podge Fotoğraf Transfer Tutkalı” adında bir tutkal daha çıkardılar. Ne derece fark var bilinmez tabi! Gelelim aşağıdaki çalışmaya… Aşağıdaki çalışmada iki farklı mod podge kullanılmaktadır. Biri kumaş yapıştırmaya yaran tutkal bir diğer ise parlak yüzeyli mod podge tutkalıdır. El emeği göz nuru eski örgü peçetleri hala kullanan vardır, kullanmayanlarda ama illaki evlerinizde mutlaka vardır. İşte onlarla aşağıdaki gibi kanvas tablolar yapabilir eğer varsa galeri duvarınıza dahil edebilir yoksa da galeri duvarı yapmaya başlayabilirsiniz. Galeri duvarı demişken eğer ki yeni başlamak isteyenler varsa tam sizlik bir yazım var. İncelemelisiniz!

mod podge fikirleri

Mod Podge Tutkalı İle Eski Haritalı Tablo

Aşağıdaki fikir ise benim favorim! İster çalışma masanızı üzerine ister galeri duvarınıza yada siz nere isterseniz oraya uyacak bir çalışmadır. Güzel, sağlam, masif bir ahşap levha ve eski bir harita görseli ile aşağıdaki gibi bir tablo yapabilirsiniz. Ahşabı boyama ve renklendirme konusu hakkında bilgi almak isterseniz ahşap yüzeylerde boya rehberimi incelemelisiniz. Gerisi ise tipik mod podge tutkalı uygulamasıdır.

mod podge fikirleri

Mod Podge Tutkalı İle Tepsi Fikirleri

Diğer en çok aranan fikirler ise mod podge ile yapılan tepsi fikirleridir. Bu konu hakkında detaylıca bir yazı hazırlayacağım ama burada da yer vermek istedim. 11 adet en iyi mod podge fikirlerinin arasında 3 tanesi tepsi fikirlerine ait.  Her biri birbirinden güzel ve benzersiz. En çok sorulan soru ise ıslanınca ne oluyor? Hiç bir şey olmuyor. Nedenini ayrıca bahsedeceğim. Şimdilik bilmeniz gereken şey tepsi içine yapacağınız kaplama kağıt ise kağıda uygun kumaş ise kumaşa uygun tutkalı tercih etmelisiniz.

mod podge fikirleri 1

mod podge fikirleri

mod podge fikirleri 10

Mod Podge Tutkalı İle Bardak Altlığı

Aşağıdaki örnekte küçük seramikler üzerine tercih edilen desen kağıtlarını, tutkal ile yapıştırarak altlık tasarımı oluşturulmuş. Ayrıca seramik altına, seramik ölçüsünden küçük ince keçe yapıştırarak kullanacağınız yerde çizilmeyi de önlemiş olursunuz.

mod podge fikirleri

mod podge fikirleri

Mod podge tutkalı ile tanışmış ya da tanışacak olan, işin bir ucundan tutmuş ve girişmiş olan herkesin mutlaka denemesi gereken 11 en iyi mod podge fikirlerini sizler için derledim. Eğer bu derlemeyi beğendiyseniz sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın