Dekorasyon Fikirleri, Konsept Dekorasyon Fikirleri

Japon Porseleni Dekorasyonu İle Ev Dekorasyonu Fikirleri – 50 Foto Galeri

japon porseleni dekoraysonu

Bir dönemin en popüler dekorasyon objeleri, üzerinde akla hayale gelmez motiflerle bezemeli Japon porselenleri idi. Hatırlayın! Hangimizin evinde japon şapkalı balıkçı figürleri yoktu? Hangimizin evinde çiçek desenleri, bulut motifleri olan japon porseleni kase, japon porseleni vazo yahut kapaklı çömlekler yoktu? Cevabı genel olarak biliyorum… Cevabı bildiğim gibi yeniden moda olacağını da bildiğim için sizlere yeniden moda olacak olan Japon porseleni dekorasyonu ile ev dekorasyonu fikirleri derlemesini hazırladım.

Küçük bir tarihi bilgiyi de paylaşmak istiyorum. İşin aslı bu porselen dekorasyonu fikirleri yüzyıllar önce Çin’de bulunmuş ve geliştirilmiş. Lakin her nasılsa işi Japonlar ilerletmiş ve Japon porseleni dekorasyonu adını almış. Nitekim günümüzde Çin porseleni yahut Japon porseleni olarak denilse de aynı kapıya çıkıyor. Bizim için burada kimden geldiği değil de işlevi, amacı daha çok ilgilendiriyor açıkçası… Çünkü ekstra dekoratif, zarif, şık ve desenleri icabı benzersiz birer dekoratif objedir. Öyle ki sadece kase yada vazo olarak sınırlı da değil. Bu Japon porselenlerinin bir de tabakları var ki tabaklar ile mükemmel duvar dekorasyonu yapılmaktadır. Galeride bir kaç örneği bulunuyor.

Bu porselenleri göreceksiniz ki evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz. Evinizin her yerinde, hemen her türlü dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Şimdi sizlere bir kaç fikir vermek adına odalarda kullanıma yönelik naçizane kısa fikirlerimi aktaracağım ve ardından galeriye yer vereceğim.

Ev Dekorasyonunda Japon Porseleni Kullanımı

Antrelerde yada evinizin müsaitse giriş bölümünde kullanacağınız mavi ve beyaz renkli vazolar ve dahi içine yerleştireceğiniz pembe ve yeşil bitkiler ile baş yapıt olabilir. Gelen misafirlerinizi evinizin enerjisinin ne derece yüksek olduğunun ispatı olacaktır. Yerleşimini de bir konsol üzerinde yaparsanız tadından yenmez…. Hele ki arkasında bir de ayna varsa sanki bir dekorasyon uzmanının evine gelmiş bir hissiyat verebilirsiniz.

Mutfaklarda ise tam olarak amacına hizmet ederken, dekorasyona katkı da sağlamış olacaktır. Hele ki şansınız varsa ve mutfağınız biraz da olsa ışık alıyorsa çok zengin bir görünüm kazanacaktır. Asıl amacım dedim çünkü bu porselenlerin asıl amacı içine bir şeyler konularak muhafaza edilmesidir. Özellikle Asyalılar bu porselenlerin içinde zencefil saklamaktadır. Bundan dolayı da bizdeki Japon porseleni onlarda zencefil kavanozu olarak tabir edilmektedir.

japon porseleni dekorasyonu ile ev dekorasyonu fikirleri

Oturma odalarınızda, salonlarınız da ve yemek odalarınız da bu objeleri kolaylıkla kullanabilir ve evinizi dekore edebilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle Evinizde varsa konsol, bir TV ünitesi ve tabi bir orta sehpa, bunların üzerindeki ıvır zıvırları kaldırarak yer açın! Örnekleri incelediğiniz de hak vereceksiniz ki en iyileri bir kaç kase, kavanoz ve vazonun bir araya getirilmesi ile oluşmuştur. Özellikle vazoları için boş tutmaya bakın! İçinde en güzel çiçek orkide yakışmaktadır. Yine japon porseleni kombinasyonuna bonsai bitkileri ile tamamlama yapabilirsiniz. Bu porselenlerin doğası gereği yeşilde harika yakışmaktadır.

japon porseleni dekorasyonu ile ev dekorasyonu fikirleri
japon porseleni dekorasyonu ile ev dekorasyonu fikirleri 8

Bir diğer deneyebileceğiniz yöntem ise hasır sepetler ve tepsiler içine konumlandırılmış kombinasyonlar olacaktır. Yani altında onu taşıyan, bütünleyen ve toplu bir halde sergileyen tepsi fikirleri sunum açısından elverişlidir. Japon porselenlerinin en sevdiği renklerden biri de siyah ve altın boyama açısından zengin altlıkları tercih edebilirsiniz.

Yemek odalarında da çok popüler olup, bir uyum ve ahenk içinde yer alabilirler. Yemek odalarınını ya da yemek yeme bölümlerinde ise kullanım şekli, diğer odalara nazaran daha dikkat ister. Biraz daha zahmetlidir. Estetik durması açısında hem konumlandırma hem de konumlandırılacak obje iyi seçilmelidir. Bu neden en iyi konumlandırma şekli simetrik mantıktadır. Gerek yemek masasının üzeri gerekse varsa yemek konsolunuzun üzerinde her iki kenara konumlandırılmış benzer obje ile orta kısımda belki daha küçük belki daha büyük tek ve farklı bir obje yerleştirilmelidir.

japon porseleni dekorasyonu ile ev dekorasyonu fikirleri 34

Ayrıca yemek odalarının ya da bölümlerinde en sık uygulanan ve çok iyi uyum yakalayan bir diğer yöntem ise Japon porseleni tabak kullanımıdır. Yemek bölümünüze anlam katacaktır. Porselen tabaklar ile duvar dekorasyonu fikirleri için derlediğim galeriye bakmayı unutmayın!

Evin diğer odaları gibi yatak odalarında da kullanıma çok uygun olan bu japon porselenleri, mavi ve beyaz renkli dekoru ile rahatlatıcı bir renk düzeni oluşturur. Yatak odalarında bu derece etkili olmasının yegane sebebi rahatlatıcı ve konforlu bir yatak odası oluşturmadaki doğal başarısıdır. Bir komidin veya şifonyer üzerinde kullanmayı deneyin. Etkisini zaman içinde göreceksiniz.

Gördüğünüz üzere japon porseleni dekorasyon fikirleri ile evinizi baştan aşağıya dekore edebilirsiniz. Kullandığınız odada şık bir ifade vermenin harika bir yoludur. Fakat şunu da belirtmek isterim ki kullanıldığı yerdeki dengedir. Yani bu dekorasyon tarzı, çok abartıyı sevmez. Ne kadar çok objeyi bir araya getirip farklı bir ortam oluşturma isterseniz o kadar mekanı boğacak ve asıl etkisinden uzaklaşacak ve iğreti duracaktır. Örnek görsellerde abartılı olarak dekore edilmiş japon porseleni dekorasyonu fikirlerini de göreceksiniz. Mavili beyazlı porselenlerinizle yapacağınız ev dekorasyonunuz bir bakım eksik hissettirebilir. Tamamlayıcı olarak çeşitli kumaşlar, örtüler bulunması gerekir. Özellikle koltuklarda yada yataklarda yastık kılıfları, örtüler ve pencerelerde asılı perdeler ile kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Ekstra harcama yapıp kendinize maliyet çıkarmak istemiyorsanız size önerim shibori tekniği ile kendinize özgü desenlere sahip kumaşlar oluşturabilirsiniz. Bunun için shibori tekniği için hazırladığım rehberimi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın