Rehber

Dekorasyona Nereden Başlamalı?

Dekorasyon bulunduğunuz mekanı, yeri, iç ve dış tüm mekanı bütünüyle süslemedir. Günümüzde bunun sıklıkla yapıldığını görüyoruz. Ancak tarih boyunca insanlar hayatlarını sürdürdükleri yeri güzelleştirdikleri görülmektedir. Vakit geçirilen alanların keyifli bir hale getirilmesinde etkin rol oynamaktadır. Bu kimi zaman kişilerin hayallerini yansıttığı kimi zaman ise kendi iç dünyaları ve zevkleri ile harmanladıkları bir alan haline dönüşmektedir.


Alan Süsleme Nedir?

Azdekorasyon.com içeriğine göre uzunca vakit geçirdiğiniz alanlar bulunmaktadır. Bunlar sadece yaşam alanları değil çalışma ortamları ve halka açık her türlü sirkülasyonun sağlandığı mekanlar içerisinde uygulanan tekniklerdir. Keyif aldığınız ortamlar oluşturmaya çalışırsınız. Kendi kişiliğinizi bulunduğunuz ortama yansıtarak dekore ettiğinizde ise diğer insanlara aktarma imkanı sunarak ortam değişikliği sağlanır. Yaşadığınız alan olan eviniz, gününüzü geçirdiğiniz ofisiniz ya da bir bahçe ortamı gibi pek çok alanı keyifli hale getirme olanağı sağlanır. Bir ortam oluştururken ve orayı farklı materyaller ile süslerken yapılan düzenleme işlemidir. Peki tüm bu değişime nereden başlanır? 

Dekorasyona Nereden Başlamalı?

Yaşam alanlarını kişilerin kimliklerine uygun düzenlemesi ve süslemesi olan dekorasyon beğeni ve beklentiler uygun olarak şekillenmektedir. Mobilyaları bulunan bir evi ele alarak başlayalım. Mekanınız içerisinde bulunan eşyaların uyumu siz ve diğer kişiler için ilgi kaynağıdır. İçeri girdiğinizde odanın kişide bıraktığı etkinin tüm bu düzenleme ile sağlanmaktadır. Renk tonlarının eşitliği mekan içerisindeki uyumun halkasıdır. Aynı tondaki renkleri mobilya ve objeler ile kombin ederek  işe başlanmaktadır.  Mobilyaların içerisinde bulunan renk tonlarını zemin, duvar ve tavan ile eşitleyerek ferah bir mekan elde edilmektedir.

Mekanda Az Eşya Kullanımı

Sade ve az eşya kullanımı bu uyumların sağlamasında en kolay ton skalasını sizlere sağlayacaktır. Mekan içerisindeki sakinlik ve monotonluğu objeler ile patlatarak gözün ilk anda bir yere odaklanması sağlanabilir.Mekanda Doku

Mekan içerisinde renk dışında bir diğer unsur dokudur. Kullandığınız eşyalarınızın kumaşları bu konuda etkilidir. Günümüzde birçok kumaş baskı ve desenler görülmektedir. Çeşit çokluğu ile mekanın farklı havaya bürünmesinde ve alanın ambiyansının değişmesinde etkilidir. Sadece mobilya kumaşları olarak düşünülmemelidir. Perdelerden kullandığınız örtülere kadar geniş yelpaze aralıkları vardır.  Konsol, ünite, masa gibi oldukça sık gördüğümüz mobilyaların malzemeleri, renk ve dokuları mekanı farklı bir havaya büründürmektedir.

Raf ve Bitki Kullanımı

Raf ve bitki kullanımları son zamanlarda oldukça ön plana çıkan bir diğer uygulamadır. Rafların konumlandırıldığı yerlerde üzerlerinde yer alan obje ve bitkilerle sıklıkla karşılaşıyoruz. Ofislerden kafelere birçok alanda karşımıza çıkan bu uygulamalar göz aşinalığı yaratarak mekan süslemede akla gelen ilkler arasında yerini aldı.  Son dönemlerde bir diğer uygulamada duvar çıtaları kullanımıdır. Oldukça düşük maliyet ile güzel ve etkili bir alan yaratmak için kullanılmaktadır. İster çerçeve olarak kullanın ve içerisine bir tablo yerleştirin, isterseniz de boş bırakarak her renge boyanabilmektedir. Tüm bu aşamalar gerçekleştiğinde mekandaki süsleme ve tasarım elemanları tamamlanmış olacaktır.

Kaynak : https://azdekorasyon.com/ev-dekorasyon-fikirleri-ve-onerileri/