Kendin Yap Fikirleri

Ahşap Kütük Parçası ve Firkete Bacaklı Kahve Sehpası Fikri

Firkete Bacaklı Kahve Sehpası 1

Temin edeceğiniz bir ahşap kütük parçası ve bir kaç firkete bacak ile kendinizi şımartmak için ideal bir kendin yap fikri olduğunu düşünüyorum. Yapacağınız bu firkete bacaklı kahve sehpası ile evinizde şahsınıza özel bir köşe oluşturabilir,  hazırladığınız kahvenizi yudumlarken belki bir magazin veya bir kitap okuyabilirsiniz.

Benzersiz bir kahve sehpası fikridir. Neden diyecekseniz hemen söyleyeyim. Birincisi üzerine koyacağınız ahşap kütük parçası bir nevi doğal malzeme olduğu için sizde olan kütük parçasının bir başkasında olma şansı yok. İkincisi ise kullanacağınız firkete bacaklarının bir çok çeşidi olduğu için siz kendi zevkinize göre bir model kullanacağınız için benzersiz tabiri tam olarak bu fikir için uygun oluyor. Peki bu firkete bacaklı kahve sehpası nasıl yapılıyor?

Ayrıca Bakınız: Firkete Bacaklı Ahşap Sehpa Nasıl Yapılır

Neler Lazımdır? Nasıl Yapılır?

Firkete Bacaklı Kahve Sehpası

Zaten yukarıda çalışmanın ne olduğu anlatırken size lazım olan parçaların ne olduğunu da anlatmış oldum lakin tekrar etmek gerekirse temin etmeniz gereken zevkinize uygun bir ahşap kütük parçası, kullanacağınız bacak modeline göre değişir ama örnekteki gibi yapmak istiyorsanız dengede durması için haliyle en az  üç tane firkete bacağa ihtiyacınız olacak. Ayrıca ahşap kütük parçanız için bir cila veya vernik, bacaklarınızın montajı için kütük parçanızın kalınlığına uygun boyda bir kaç vida ve ayak montajı için vidalama aletine ihtiyacınız var. Ayak montajında ise işin püf noktası ayakların bir birine yakınlığına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ki ayakların arasındaki mesafe bir birine eşit olmaz ise sehpanız dengede durmayacaktır. Hepsi bu kadar!

Bu çalışmadaki gibi ahşap kütüklerinizi nasıl boyamanız gerektiği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız aşağıda bağlantısını paylaştığım boya rehberini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kendin Yap Fikirleri İçin Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi – Vernik ve Cila

Firkete bacakları seviyorsanız ve eviniz için bir şeyler üretmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan hem ayak modellerine hemde yapabileceğiniz bir çok benzersiz fikirlere ulaşabilirsiniz.
Banner300px400px e1488049126853

 

4 thoughts on “Ahşap Kütük Parçası ve Firkete Bacaklı Kahve Sehpası Fikri

 1. asli dedi ki:

  Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Polisan Politex Vernikli Parlak ürününü kullanabilir miyim yoksa Wood&Wood Anti Aging Ahşap Verniği’ni mi tercih etmeliyim. Yemek masası yapacağım, üzerine ekmek vs koyabilmem benim için yeterli.
  Bir de verniği rulo ile sürmek istyorum. Sünger rulo mu yoksa kadife rulo mu kullanmalıyım?

  1. Estetik Ev dedi ki:

   Anti aging su bazlı ile politex vernik arasında hiç fark yoktur. Muhtemelen anti aging daha pahalıdır. Kullanılması gereken su bazlı bir verniktir. Solvent bazlı ürünlerde reçine esaslı kimyasallar barındırır içinde ve bu sıcak ile temaz zamanında izler oluşmasına sebep olacaktır. Öteki ahşap boyama ve vernik kullanıma ilişkin yazılarımızı ve ziyaretçilerimizin sorduğu soruları okumanızı tavsiye ederim. Çok fazla vernik kullanımı sorusu ve cevabı bulunuyor. Verniği fırça ile sürseniz daha rahat edersiniz. Kolay gelsin.

 2. asli dedi ki:

  Merhaba, bu tip bir sehpanın hem suya dayanıklı olması hem de gıdayla temasının sağlıklı olması için hangi verniği kullanmalıyım?

  1. Estetik Ev dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Normal şartlarda, su bazlı vernikler, gerek şeffaf gerekse renkli olsun, suya karşı dayanıklılık katacaktır. Fakat işin içine gıda teması girince işin rengi değişir. Gıdadan kastınız şayet kabuğu soyulmamış bir elma ise, sıradan vernikli bir ahşap yüzeye de koysanız sorun olmaz ama malum restoranlarda ahşap servis tabaklarıyla önünüze servis edilen bir et ise o zaman özel ahşap yağlarından kullanmanız gerekiyor. Kullanmanız gereken yağ ise özellikle ve sadece “Tung Yağı” olmalıdır. Doğru şekilde uygulanırsa hem suya karşı korunacak hem de üzerinde lezzetli etlerinizi yiyebileceksiniz. Ayrıca ahşap waxları vardır. Bazı yerlerde bakım kremi olarak ta geçer. Üzerine onu da uygulayarak hem ekstra koruma sağlamış olursunuz. Hemde gerçekten zengin bir yüzey elde edersiniz. Bu sorunuz ile ilham verdiniz. İlk fırsatta bu uygulamayı anlatan bir makale yazmaya karar verdim. Sevgiler. Saygılar.

Bir yanıt yazın