Perşembe, Aralık 5, 2019
More
  Ana Sayfa Dekorasyon Mutfak Dekorasyonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  Mutfak Dekorasyonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  Ev hanımlarının yemek hazırlığı yaptıkları, yemek pişirdikleri, servis hazırlığı yaptıkları ve eş, dost sohbetleri yapmayı tercih ettikleri mutfaklar çok fazla zaman geçirilen bir yaşam alanıdır. Bir yaşam alanı olması nedeni ile çok titiz bir şekilde dekore edilmesi gereken mutfaklar için öncelikle kişisel yaşam tarzınıza uygun bir mutfak türü seçmelisiniz. Mutfak dekorasyonu yaparken;

  * Pratik mutfak yaşamı oluşturmaya,

   * Ferah ve rahat bir konsept oluşturmaya,

   * Desen ve renk tonlarının uyumlu olmasına,

   * Oda geometrisi ile uyumlu şık mutfaklar oluşturmaya, özen göstermelisiniz.

  Mutfak dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Mutfak içinde yapacağınız dekorasyonun istediğiniz sonuçlar doğurması için şu noktalara azami özen göstermeniz gerekir.

  • 1 ) Mutfağınız bağımsız bir oda içinde yer alıyorsa öncelikle elektronik cihazların bir noktaya toplanmasına ve elektrik tesisatlarının estetik bir şekilde kamufle edilmesine özen göstermelisiniz.
  • 2 ) Mutfak içinde ölü alan bırakmadan maksimum depolama alanı oluşturmaya, mutfak dolabı tasarımlarının mutfağın tavanına kadar uzanmasına özen göstermelisiniz. Mutfak çok fazla araç ve gerecin birlikte yer aldığı bir yaşam alanı olduğu için ne kadar fazla depolama alanı oluşturabilirseniz sizin faydanıza olacaktır.
  • 3 ) Mutfak içinde yer alacak mutfak masası veya yemek masası mutfak alanı ile orantılı olmalıdır. Mutfak masasının orantılı olması size daha geniş bir mutfağa sahip olma ve daha rahat hareket etme olanağına sahip olma fırsatı sunar.
  • 4 ) Mutfağınız Amerikan mutfak veya açık mutfak olarak dekore edilecekse mutfak ile salonun birleşim alanlarında sanal sınırlar olmasına özen göstermelisiniz. Sanal sınırlar mutfağınızın daha temiz ve daha derli toplu olması için size avantaj sağlar.
  • 5 ) Geniş bir mutfağa sahipseniz geniş mutfaklar için vazgeçilmez olan mutfak adaları tercih etmelisiniz. Mutfak adası seçerken mutfağın geometrisi ile uyumlu olmasına ve ölçülerin orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Orantısız ve uyumsuz mutfak adaları mutfağı kötü gösterecektir.
  • 6 ) Mutfağınız geniş mutfakların aksine dar bir mutfak ise yapmanız gereken mutfak dolapları yerine modern mutfak rafları ve modern mutfak askılıkları tercih etmektir. Ayrıca mutfak içinde az sayıda eşya bulundurmak ve mutfağın fonksiyonel bir tasarıma sahip olması da dar ve küçük mutfaklar için size avantaj sağlayacaktır. Katlanabilir masalar, askılıklar, raflar size daha şık ve geniş görünen fonksiyonel bir mutfağa sahip olma imkanı sağlar.
  mutfak dekorasyonlarında dikkat edilmesi gerekenler
  • 7 ) Mutfak için konsept belirlerken ihtiyaçlarınızı, isteklerinizi göz önünde bulundurulmalı, mutfağın geometrisine bağlı olarak dekorasyon planı oluşturmaya özen göstermelisiniz.
  • 8 ) Mutfağınızda pencere veya ışıklık varsa açık tonlar tercih edebilir, açık tonlara ilave olarak koyu renklerden faydalanabilirsiniz. Eğer mutfağınızda pencere veya ışıklık yoksa açık tonları seçmeli, ton geçişlerine dikkat etmelisiniz.
  • 9 ) Mutfak dekorasyonları içinde mutlaka canlı çiçekler eyer vermelisiniz. Mutfağınızın doğal olması için doğal dekorasyonlar tercih edebilir, doğal dekorasyonlar tercih etmiyorsanız mutlaka canlı çiçeklere, saksı bitkilerine veya bodur ağaçlara mutfakta yer vermelisiniz.
  • 10 ) Mutfak içinde yer alan aydınlatma sistemi için sarkıtma armatürleri tercih etmelisiniz. Sarkıtma armatürler mutfağa özel bir hava kattıkları gibi mutfağın içinde çok şık ve çok dekoratif duracaktır. Armatürlerin sarkıtma tipinde olması mutfak içinde ideal aydınlatmaların sağlanması için size avantaj sağlayacak ve göz sağlığınızı da koruyacaktır.
  • 11 ) Açık mutfaklar için yemek masasını salon ile ortak kullanılacak bir noktaya yerleştirmeli ve avizelerinizi yemek masasına özel olacak şekilde dizayn etmelisiniz. Yemek masası hem dekoratif bir mobilya görevi görecek hem de mutfak ile salon arasında sanal bir sınır görevi görecektir.
  mutfak dekorasyonlarında dikkat edilmesi gerekenler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Mecralarmız

  18,192BeğenenlerBeğen
  5,260TakipçilerTakip Et
  78,694TakipçilerTakip Et
  143TakipçilerTakip Et

  Son Yazılar

  Boru Raf Ayağı İle Duvar Rafı Nasıl Yapılır?

  Yanlış duymadınız! Metal boru raf ayağı...! Malum, bildiğiniz metal su boruları ile duvar rafları yapmak için bir kaç örnek fikir ve nasıl...

  Endüstriyel Boru Raf Ayakları İle Yapabileceğiniz Raf Örnekleri

  Onlara kimileri döküm demir boru, kimleri pik boru, su borusu ya da endüstriyel boru diye tarif ediyorlar. Hiç fark etmez ve şüphe...

  Metal Su Borusu İle Çalışma Masası Nasıl Yapılır?

  Evet yanlış duymadınız. Metal su borusu ile... Sizlerle pratik ve çok düşük maliyetlerde hem de çok uzun süre kullanabileceğiniz bir çalışma masası...

  Ağaç Kütüğü ve Kozalak İle Yılbaşı Dekorasyonu İçin Fikirler 2020

  Kısa bir süre önce yılbaşı dekorasyonu için kolaylıkla yapabileceğiniz kendin yap süs fikri paylaşmıştım. Şimdi de evlerinizde ve diğer bir çok mekanlarınız...

  Dilimlenmiş Ağaç Kütüğü Ve Mumlarla Yılbaşı Süsü Nasıl Yapılır? En Kolay Yılbaşı Süsü –...

  Yıl bitiyor ve yeni yıla sayılı zaman kaldı. Yeni yılı, yılbaşı gecesini kutlayanlardan iseniz, yılbaşını evlerde geçirenlerden iseniz, evlerinde ailenizle, sevdiklerinizle ya...

  2020 Yılı Ev Dekorasyonu Fikirleri – Benzersiz Dekor Önerileri

  Koca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bu sene Estetikev'in 5. senesi olduğu için her sene yayınladığım yıllık dekorasyon rehberini bu kez çok...