Genel

Yogada Mumların Önemi

Yogada Mumların Önemi

Yoga yapmak insanların günümüz sanayi ve metropol yaşamında kendilerini rahatlatabilecekleri ve kendi benliklerini bulabilecekleri rahat bir ortam yaratmaktadır. Yoga yapmanın belirli yöntemleri bulunur. Yoga gerek yoga merkezlerinde gerek ev ortamında gerçekleştirilebilir. Kendi evinde yoga yapmak isteyenler için pek çok seçenek bulunur. Bu seçenekler kişilerin karakterleri ve benlikleri ile doğru orantılıdır. Kişi yoga yaparken kendini en rahat nasıl hissediyorsa bu yönde bir hazırlık yapmalıdır. Her kişinin yogaya başlama hazırlığı kendine has ve özgü olabilir. Bu başlangıç evresinde moda girmenin en etkili araçlarından biri ise yoga mumlarıdır. Yogada mumların önemi gerçek dünyadan kopup mental dünya ile bağlantıya geçmemizde büyük rol oynarlar ve zen haline geçmemizi kolaylaştırırlar.

Yoga İçin Hazır Bulunmak: Mumların Mucizevi Etkileri

Yoga insanların çok amaçlı kullandığı bir rahatlama yöntemidir. Kimi insanlar yogayı sadece rahatlamak için kullanır, kimi insanlar ise rahatlamaktan ziyade bedenen ve ruhen zinde kalmak amacı ile kullanır. Yoganın temelinde meditasyon vardır. Meditasyon her insanın kolayca yapabileceği bir eylemdir. Meditasyonun amacı düşünceleri yoluna koymak denebilir. Düşüncelerden bir süreliğine uzaklaşmak zihni dinlendirmek için meditasyon yapılır. Medite hale geçmek sanıldığından kolay olmakla birlikte zihni uzun vadede daha sağlıklı bir yaşama sürüklemesi ile kanıtlanmıştır. Meditasyon beş dakika ile saatler süren bir aralığa sahiptir. Başlangıç seviyesi için on ile yirmi dakika aralığında yapılan meditasyonlar uygun görülür. Olumlamalar ve mantralar ile desteklendiği takdirde meditasyon daha verimli hale gelir.

Yogada Mumların Önemi
Yogada Mumların Önemi

Yoga Yapmanın Temeli

Huşu haline geçiş esnasında mumların odakta olması her zaman avantajımıza olacaktır. Öncelikle yogaya nasıl başlarız ondan bahsedelim. Kendimize rahat, sessiz, güvende ve huzurlu olabileceğimiz özel alanımızı yaratmakla başlamalıyız. Bu alan en basit olarak evimizin bir noktası olabilir. Bu alan tamamen kişinin kendini en rahat nerede hissedeceği ile alakalı olarak çok fazla değişkenlik gösterebilir. Dilerseniz deniz kenarında bir sahilde, dilerseniz ormanda ağaçların ve yaprakların seslerini dinleyerek, dilerseniz de bir yoga salonunda deneyimli eğitmenler eşliğinde yapabilirsiniz.

Bir yoga salonuna gittiğinizde de göreceğiniz üzere eğitmenlerin salonlarında çeşitli mumlar ve çeşitli tütsüler ve çeşitli zen sesler kullandığını göreceksiniz. Peki, ne anlama geliyor bu çeşitli sesler ve kokular? Dediğimiz gibi yoganın temelinde meditasyon yatar ve meditasyonun temelinde ise trans bir hale geçmenin ayrıcalıkları oldukça önemlidir. Trans hale geçmeyi kolaylaştıran etmenler olarak bilinen mumlar kişinin olduğu noktadan ve kendi benliğinden kopmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda ruh haline göre yakılan tütsü kokuları ile aynı şekilde içinde bulunduğunuz ortamdan ve bedeninizden uzaklaşmanız kolaylaşacaktır.

Yoga Mumu Kokuları

Yoga mumları ve çeşitleri ile farklı farklı elde edebileceğimiz bir çok tür bulunur. Enerjik ve zinde olmak için hindistan cevizi tercih edilebilir. Dengeli ve uyumlu olmak için nilüfer ve armut karışımı tercih edilebilir. Uyku problemi yaşıyorsanız, rahat ve huzurlu uyku arayışı içindeyseniz yasemin ve şeftali birleşimi tercih edilebilir. Çok stresli ve kaygılı hissediyor ve gevşemek, rahat bir nefes almak istiyorsanız deniz yosunu ve papatya kokularının birleşimi tam size göre olacaktır.

Yoga ve Zaman

Yoganın çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu yoga türlerine göre yogada mumların önemi baz alınarak farklı amaçlar için kullanılacak kokulu mumları tercih etmek mümkündür.

  • Hatha yoga
  • Asthanga Yoga
  • Vinyasa yoga
  • Yin yoga
  • Kundalini yoga

Kişi kendine uygun bulduğu ve seçmek istediği yogayı araştırmalı ve yapabileceğine emin olduğu en uygun yoga türü ile yogaya başlamalıdır. Aksi takdirde üst düzey bir yoga ile başlarsa kendini yetersiz veya başarısız hissedebilir ve yogadan uzaklaşabilir. Böyle olmasını engellemek amacı ile araştırılarak başlanması gerekilir.

Yorumlara Açığız