Ahşap ve Dekor, Dekorasyon Rehberi, Kendin Yap Fikirleri

8 Farklı Ahşap Yüzey Eskitme Yöntemleri – Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi Bölüm 5

8 farklı ahşap yüzey eskitme yöntemleri

Ahşap yüzeylerde boya rehberinin 5. bölümünde uygulaması pratik, hızlı ve istenilen sonuca kolaylıkla ulaşılabilecek türden 8 farklı ahşap yüzey eskitme yöntemleri için bir derleme hazır. 

Ahşap boyama yöntemleri ve teknikleri için hazırladığım rehber serisinin 3. bölümünde ahşap yüzey eskitme yöntemleri hakkında 3 farklı tekniği sizlerle detaylıca paylaşmıştım. Yoğun ilgiden dolayı, bu teknikleri de kapsayan 8 farklı ahşap eskitme yöntemini bir araya getirerek sizlerle paylaşacağım. 

Ahşap Yüzey Eskitme Yöntemleri Nelerdir?

Başlıkta da belirttiğim üzere bir birinden farklı 8 adet ahşap yüzey eskitme yöntemlerini bir araya getirdim. Tabi işin özüne bakıldığında, her biri farklı yöntem olsa da her birinin tek bir amacı var ve o da yeni boyama yaparken yüzeyde eskitme efekti sağlamak. Aşağıda sıralı olan her bir yöntem ile yüzeylerde eskitme efektini kolaylıkla sağlayabileceksiniz. 

Aşağıdaki yöntemleri gerek evinizdeki eski mobilyalarınızı yenilemek için gerek kendin yap fikirleri için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Malumunuz son dönemlerde masif ahşap malzemeler ve mobilyalar hele ki eskitme yüzeyli hemen her türlü eşyalar ve objeler pek bir moda… Siz de bu modaya ayak uydurmak istiyorsanız aşağıdaki ahşap yüzey eskitme yöntemleri ile kolaylıkla amacınıza ulaşabileceksiniz. 

Yöntem.1. Islak Kağıt Tekniği İle Ahşap Yüzey Eskitme 

Nasıl Yapılır? Rastgele koparılmış parça kağıtları bir kapta ıslattıktan sonra boyanacak ahşap üzerine yapıştırılır. Ardından boyama işlemi gerçekleştirilir. Boyamadan sonra yapıştırılan kağıt parçaları sökülür. Söküldükten sonra geriye kalan boyasız boşluklar ile boyalı alanlar ile yüzeyde eskitme efekti sağlanmış olur.

ahşap yüzey eskitme yöntemleri

Yöntem.2. Dökme Boya İle Ahşap Yüzey Eskitme

Nasıl Yapılır? Bu teknikte fırça yerine spatula, mala veya kalın bir karton kullanılır. Boyanacak yüzey üzerine boya damlatılır. Boyanın yoğunluğundan istifade edilir. Damla halindeki boyayı kullandığınız alet ile boyanacak yüzey yayılır. Bu esnada tam da aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır. En organik yüzey eskitme yöntemi olmaya adaydır. 

ahşap yüzey eskitme yöntemleri

Yöntem.3. Baskılama İle Ahşap Yüzey Eskitme

Nasıl Yapılır? Bu teknikte fırça kullanılmaz. Onun yerine görseldeki gibi bir ahşap parçası kullanılmaktadır. Ahşap parçasının ucu boyaya batırılır. Ardından boyanacak yüzey, baskı yaparmış gibi boyanır. Ekstra sabır gerektiren ama işin bitiminde zaman aşımına dayalı eskimiş bir yüzey elde edilmiş olunur. 

ahşap yüzey eskitme yöntemleri

Yöntem.4. Mum İle Ahşap Yüzey Eskitme

Nasıl Yapılır? Boyanacak yüzey doğaçlama usulü mum ile çizilir. Mumu yüzey sürdükçe gerisinde mumun erimiş izi kalacaktır. Ardından ahşap yüzey boyanır. Boyama işlemi bitip, boya kuruduktan sonra da kuru pamuklu bir bez ile mum sürülen yüzeyler silinerek mum yüzeyden çıkarılır. Mum yerinden silindikçe boyanın rengi de azalır. Böylelikle yüzeyde eskitme elde edilmiş olunur. 

ahşap yüzey eskitme yöntemleri

Yöntem.5. Zımpara İle Ahşap Yüzey Eskitme

Nasıl Yapılır? Bu yöntemde boyama işleminden ziyade eski boyalı yüzeyi zımpara kağıdı kullanarak eskitme çalışması yapılır. Lakin yeni boyanmış bir yüzeyi de boya kuruduktan sonrasında bu yöntemi uygulayarak eskitme çalışması yapabilirsiniz. Anlatacak çok fazla bir şey yok. Önce biraz kalın sonra biraz ince zımpara kağıdı ile doğaçlama usulü ile yüzeydeki boyayı kaldırmak suretiyle ahşap yüzeyde eskitme yöntemini uygulamış olursunuz. 

ahşap yüzey eskitme yöntemleri

Yöntem.6. Kuru Fırça İle Ahşap Yüzey Eskitme

Nasıl Yapılır? Adı üzerinde fırçanızda boya olacak ama boya neredeyse fırça üzerinde kurumuş olacak. Bu vaziyette yüzeyi boyayarak fırçanın sert kıllarının bırakacağı etki ile yüzeyde eskitme efekti sağlamış olursunuz. Aşağıdaki mavi renkli sehpa bu yöntem ile boyanarak eskitme çalışması yapılmıştır. 

ahşap yüzey eskitme yöntemleri
ahşap yüzey eskitme yöntemleri

Yöntem.7. Durulama Tekniği İle Ahşap Yüzey Eskitme

Nasıl Yapılır? Önce yoğun şekilde boyayıp, kuruması beklenir. Kurumasına ramak kala yüzey ıslak bez ile silinir ve kurumaya yüz tutmuş boya yüzeyden atılır. Kurumuş olan kısım yüzeyde kalırken kuramamış boya yüzeyden uzaklaşınca ortaya eskitme efekti çıkar.

ahşap yüzey eskitme yöntemleri

Yöntem.8. Kazıma Tekniği İle Ahşap Yüzey Eskitme

Nasıl Yapılır? Yukarıdaki yöntemin bir benzeri gibi durmaktadır. Boya kurumanın son evresinde iken kazıma işlemini yapabileceğiniz sert plastik bir parça ile boyanın kuruma evresindeki kısımları yüzeyden uzaklaştırılır. Kurumuş olan kısım yerinde kalır. Hatta örnek görseldeki gibi bayağı abartabilirsiniz. Sonuç, eskitme efekti…

ahsap yuzey eskitme yontemleri

Ahşap Yüzey Eskitme Yöntemleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yüzey eskitme yöntemleri sıklıkla eski mobilyalarda uygulanmaktadır ya da en azından eski mobilyalar üzerinde uygulanmak istenilmektedir. Eski mobilyaların yüzeylerinde de eski cila kaplı olma ihtimali çok yüksektir. Hal böyle olunca eski cilanın zımpara ile silinmesi çalışmanız için daha yerinde olacaktır. 
 • Eskitme yöntemini uygulama çok basittir. Lakin yüzeyi bozmaktan korkmamak gerekir. Çünkü amaç yüzeyi bozulmasıdır. Boyanın dağılması, azalması veya çoğalması eskitme efektinin etkisini arttıracaktır. 
 • Simetriden kaçınılmalıdır. Mümkün olabildiğiniz kadar doğaçlama yapmaya çalışın.
 • Her zaman demesem de bundan sonraki her rehberimin sonunda not düşeceğim. Her ne olursa olsun. Her nasıl bir yüzey boyayacak olursanız olun, önce başka bir yerde numune yapın! 

Ahşap yüzeylerde boya rehberi serisinin 5. bölümü olan yüzey eskitme yöntemlerinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Daha önceki bölümleri incelemek isteyenler aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirler. 

2 thoughts on “8 Farklı Ahşap Yüzey Eskitme Yöntemleri – Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi Bölüm 5

 1. dilaraky1 dedi ki:

  Merhabalar ben beyaz olan masa ve konsolumun üzerini cadence boyarla ahşap görünümlü boyadım üzerine vernik sürdüm hem çok kullanışsız oldu en ufak bi darbede çiziliyor hemde hiç içime sinmedi.Eski hali beyaz mat lake boyalıydı eski haline döndürmek istiyorum mobilya boyacısına sordum masa ve konsolun sadece üst kısımlarını boyamaya 1000 lira fiyat çıkardı bana gerçekten bu kadar pahalı olabilirmi evde kendim aynı eski görüntüsüne döndürebilirmiyim nasıl boya kullanırım ne önerirsiniz

  1. Estetik Ev dedi ki:

   Merhabalar. Görmeden yorum yapmak biraz zor ve yanıltıcı olabilir. bilgi@estetikev.net mail adresine öncesi ve sonrası yada elinizde ne varsa bir kaç fotoğraf gönderebilirseniz, değerlendirebiliriz.

Bir yanıt yazın