Ahşap 8 Adımda Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskısı Nasıl Yapılır - Video Dahil

8 Adımda Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskısı Nasıl Yapılır – Video Dahil

-Reklam-

Ahşap boyama hobileri ve çalışmaları çok ama çok uzun zamandır var olan bir tekniktir ve iyileri yapıldığı vakit ortaya sanatsal çalışmalar çıkmaktadır. Yeni moda ise ahşap üzerine fotoğraf baskısı çalışmalarıdır. Gerek ahşabınızı boyadıktan sonra gerek ham hali ile seçtiğiniz ahşap plaka, ahşap kütük parçası vesaire hemen her türlü ahşap üzerine fotoğraf baskısı yapabilmeniz mümkündür. Peki bu ahşap üzerine fotoğraf baskısı olayı nedir, nasıl yapılır, neler gereklidir?

Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskısı Nasıl Yapılır?

1.Adım – Ahşap Temini

- Reklam -

Fotoğraf seçiminiz çok önemli olsa da öncelikle ahşabı temin etmeniz gerekiyor. Çünkü temin edeceğiniz ahşaba göre fotoğraf boyutunu ayarlayacaksınız. En azından ahşabın ölçüsüne göre fotoğrafı ayarlamanız daha kolay olacaktır. Şunu da söylemek isterim ki bu çalışmayı gördükten sonra hemen her ahşap yüzeye fotoğraf baskısı yapmayı planlayabilirsiniz. Hiç yapmadıysanız daha önce böyle bir şey kolaydan başlamanızı şiddetle öneririm. Çünkü gözüktüğü kadar kolay olmadığını belirtmek isterim. Ahşabı temin edebileceğiniz bir çok yer var. Yapı marketleri, marangozhaneler, belki nalburlar ve hatta bildiğiniz mahalle marketi bile olur. Mahalle marketi demişken, girişine, çevresine biraz bakarsanız, oralarda bir ahşap kasa bulabilirsiniz. Eğer ki böyle bir ahşap kasadan çıkan parçalara baskı yapacaksanız da size bir püf noktası vermek istiyorum. Ahşabınızın yüzeyini güzelce temizleyip, zımpara yapmanız gerekmektedir.

2.Adım – Fotoğrafın Hazırlanması

Ahşabı hazırladıysanız, fotoğrafınızın ölçülerinin de ne olacağını az buçuk kestirebilirsiniz. Velev ki fotoğraf seçimini de yaptınız. Sıra geldi fotoğrafınızı baskı almaya. Fotoğrafınız bir manzara fotoğrafı ise gerek yok ama bir portre fotoğrafı ise photoshop veya ona benzer bir yazılım ile fotoğrafınızın mevcut yönünü çevirmeniz gerekir. Yoksa fotoğrafınız tam tersi çıkacaktır. Ayrıca işin diğer püf noktası ise hangi kağıda ve nasıl baskı alınacağıdır.

3.Adım – Fotoğrafın Baskı Alınması

En çok sorun çıkaran kısım eğer dikkat edilmezse bu aşamada oluyor. Baskı alacağınız kağıt, gündelik hayatta herkesin kullandığı 80 gramlık olan kağıtlardır. Özel bir kağıt gerekmemektedir. Kullanacağınız yazıcı ise benim özellikle tercih ettiğim mürekkep püskürtmeli bir yazıcı yani inkjet olmalıdır ama lazer yazıcılardan da baskı alınmış resim ve fotoğraflarda aynı mürekkep püskürtmeli gibi iş görecektir. 

[mks_pullquote align=”left” width=”600″ size=”24″ bg_color=”#000000″ txt_color=”#ffffff”]Ahşap üzerine fotoğraf transferinde inkjet yazıcı ile lazer yazıcı arasındaki fark, transfer sonrası açıkça ortaya çıkmaktadır. Lazer yazıcının verdiği sonuç, mürekkepli yazıcıya göre çok daha net, keskin ve belirgin çıkmaktadır. Sanki görsel yüzeye yapıştırılmış gibi durmaktadır. Lakin mürekkep püskürtmeli yazıcı ile basılmış bir görselin ahşap üzerine transferinden sonra çıkan sonuç ise çok daha doğal ve sıcak durmaktadır. Tabi “Bana göre” Hepsi bu![/mks_pullquote]

4.Adım – Diğer Her Şeyin Hazırlanması

Ahşabınızı temin ettiniz. Fotoğrafınızı seçtiniz ve bastırdınız. Peki sırada ne var? Temin etmeniz gereken, ihtiyacınız olan ve en can alıcı iki adet malzeme var. Biri transfer medyumu ve bir diğer ise mod podge tutkalıdır. Ayrıca bu tutkalları sürmeniz için bir sünger fırça ve kredi kartı gibi birşey ve hatta gibisi fazla, kredi kartı bu iş için çok kullanışlıdır.  Ayrıca size bir bulaşık süngeri ve havlu kağıt lazım olacak.

5.Adım – Fotoğrafın Ahşaba Aktarılması

Yani çalışmanın asıl kısmına gelmiş bulunmaktasınız. Fotoğraf baskını yapacağınız yere önce transfer medyumunu uyguluyorsunuz. Ardından fotoğrafınızı, hava kabarcığı olmayacak ve sonradan kaymayacak şekilde transfer medyumunun üzerine yapıştırıyorsunuz. Yapıştırdığınız vakit fotoğraf kağıdınız baya ıslanacak ve üzerindeki fotoğraf arka yüzünde de belirmeye başlayacak. Yani doğru yoldasınız. Peki sonra? Kredi kartınızla, kağıdınızı kaydırmadan yüzünü sıyırarak tamamen ahşaba yapışmasını sağlıyorsunuz.

6.Adım – Mola! Mola!

Evet! Yaklaşık olarak 12 saat bekleme süresine ihtiyacınız var. Sabır en büyük erdemdir!

7.Adım – Sıvazlama Zamanı!

Aşağıdaki video da göreceğiniz üzere süngerinizi önce ıslatıyor, ardından kağıdınızın üzerinde gezdiriyor ve daha sonra elinizle yavaş yavaş kağıdınızı sökmeye başlıyorsunuz. Yavaş yavaş kağıdınız parçalanmaya ve yuvarlanmaya başlayacak. Parçalandıkça da fotoğrafınızın ahşaba aktarıldığını göreceksiniz.

8.Adım – Fotoğrafınızı Dış Etkenlere Karşı Koruyun

Dış etkenlere karşı koruyun derken, zaman içinde ahşabınızın rengi gibi fotoğrafınızın da rengi koyulaşmaya ve parlaklığını kaybetmeye başlayacak. Bu sebepten aldığınız parlak veya mat mod podge tutkalınızı kullanarak fotoğrafınızın üzerine güzelce sürüyorsunuz ve bir kaç saat (ortamın sıcaklığına ve nemine bağlı) bekledikten sonra sihir gerçekleşiyor. Kullandığınız mod podge tutkalına göre parlak veya mat olacak şekilde çalışmanızı tamamlamış oluyorsunuz. Ayrıca fotoğrafınızın sökülmesinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Sonuç olarak 8 adımda ahşap üzerine fotoğraf baskısı tam manasıyla bu şekilde oluyor. Okumak kadar izlemekte önemli olduğu için kaynağı burası olan sitede alıntı yaptığım videoyu sizlerle paylaşıyorum. Sizde sevdiklerinizle ve sosyal medya profillerinizde paylaşmayı unutmayın!

44 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Saatlerdir uv baskı, lazer gravür ve cnc makineleri baktıktan sonra yazınızı okuyarak aydınlandım. Yıllardır uygulanan bir teknik fakat şahsi olarak denedikten sonra da sonucu paylaşacağım. Blogların çıktığı yılı hatırlayan birisi olarak, ilk kez bir blog yazısına yorum yazıyorum 🙂 Çok büyük masraftan, (makineyi bi kenara attıktan sonra ki) üzüntüden ve stresten kurtardınız.

  İyi çalışmalar.

 2. Iyi günler önce boyasız ve sonra boyalı mdf kullandım boyasizda resim çıktı ama fotoğraf anlaşılmadı boyasizda kağıtla birlikte fotoğrafta soyuldu. Mdf gibi ince bir ahşap kullanıp fotoyu duvara yapıştırmak istiyorum ve buna uygun ahşap hangisi bilemiyorum sizden bu konuda yardım istiyorum

  • Merhabalar. Sorunun kullandığınız ahşapta değil de tutkalda olduğunu düşünüyorum. Kullandığınız tutkalı yazsaydınız cevabım daha net olurdu. Geri dönüş yaptığınız vakit, sorununuza çözüm bulabiliriz.

  • Merhabalar.
   Ağaç tutkalı kağıdı yüzeye çıkmayacak şekilde yapıştıracağı için yapamazsınız. Belki kağıt üzerindeki baskıyı transferini sağlayabilir, kısmen de olsa ama kağıdı yüzeyden sökemedikten sonra bir anlamı olmayacaktır.

Popüler Fikirler