Ahşap Nasıl Yapılır Video

8 Adımda Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskısı Nasıl Yapılır – Video Dahil

Ahşap boyama hobileri ve çalışmaları çok ama çok uzun zamandır var olan bir tekniktir ve iyileri yapıldığı vakit ortaya sanatsal çalışmalar çıkmaktadır. Yeni moda ise ahşap üzerine fotoğraf baskısı çalışmalarıdır. Gerek ahşabınızı boyadıktan sonra gerek ham hali ile seçtiğiniz ahşap plaka, ahşap kütük parçası vesaire hemen her türlü ahşap üzerine fotoğraf baskısı yapabilmeniz mümkündür. Peki bu ahşap üzerine fotoğraf baskısı olayı nedir, nasıl yapılır, neler gereklidir?

Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskısı Nasıl Yapılır?

1.Adım – Ahşap Temini

Fotoğraf seçiminiz çok önemli olsa da öncelikle ahşabı temin etmeniz gerekiyor. Çünkü temin edeceğiniz ahşaba göre fotoğraf boyutunu ayarlayacaksınız. En azından ahşabın ölçüsüne göre fotoğrafı ayarlamanız daha kolay olacaktır. Şunu da söylemek isterim ki bu çalışmayı gördükten sonra hemen her ahşap yüzeye fotoğraf baskısı yapmayı planlayabilirsiniz. Hiç yapmadıysanız daha önce böyle bir şey kolaydan başlamanızı şiddetle öneririm. Çünkü gözüktüğü kadar kolay olmadığını belirtmek isterim. Ahşabı temin edebileceğiniz bir çok yer var. Yapı marketleri, marangozhaneler, belki nalburlar ve hatta bildiğiniz mahalle marketi bile olur. Mahalle marketi demişken, girişine, çevresine biraz bakarsanız, oralarda bir ahşap kasa bulabilirsiniz. Eğer ki böyle bir ahşap kasadan çıkan parçalara baskı yapacaksanız da size bir püf noktası vermek istiyorum. Ahşabınızın yüzeyini güzelce temizleyip, zımpara yapmanız gerekmektedir.

2.Adım – Fotoğrafın Hazırlanması

Ahşabı hazırladıysanız, fotoğrafınızın ölçülerinin de ne olacağını az buçuk kestirebilirsiniz. Velev ki fotoğraf seçimini de yaptınız. Sıra geldi fotoğrafınızı baskı almaya. Fotoğrafınız bir manzara fotoğrafı ise gerek yok ama bir portre fotoğrafı ise photoshop veya ona benzer bir yazılım ile fotoğrafınızın mevcut yönünü çevirmeniz gerekir. Yoksa fotoğrafınız tam tersi çıkacaktır. Ayrıca işin diğer püf noktası ise hangi kağıda ve nasıl baskı alınacağıdır.

3.Adım – Fotoğrafın Baskı Alınması

En çok sorun çıkaran kısım eğer dikkat edilmezse bu aşamada oluyor. Baskı alacağınız kağıt, gündelik hayatta herkesin kullandığı 80 gramlık olan kağıtlardır. Özel bir kağıt gerekmemektedir. Kullanacağınız yazıcı ise benim özellikle tercih ettiğim mürekkep püskürtmeli bir yazıcı yani inkjet olmalıdır ama lazer yazıcılardan da baskı alınmış resim ve fotoğraflarda aynı mürekkep püskürtmeli gibi iş görecektir. 

Ahşap üzerine fotoğraf transferinde inkjet yazıcı ile lazer yazıcı arasındaki fark, transfer sonrası açıkça ortaya çıkmaktadır. Lazer yazıcının verdiği sonuç, mürekkepli yazıcıya göre çok daha net, keskin ve belirgin çıkmaktadır. Sanki görsel yüzeye yapıştırılmış gibi durmaktadır. Lakin mürekkep püskürtmeli yazıcı ile basılmış bir görselin ahşap üzerine transferinden sonra çıkan sonuç ise çok daha doğal ve sıcak durmaktadır. Tabi “Bana göre” Hepsi bu!

4.Adım – Diğer Her Şeyin Hazırlanması

Ahşabınızı temin ettiniz. Fotoğrafınızı seçtiniz ve bastırdınız. Peki sırada ne var? Temin etmeniz gereken, ihtiyacınız olan ve en can alıcı iki adet malzeme var. Biri transfer medyumu ve bir diğer ise mod podge tutkalıdır. Ayrıca bu tutkalları sürmeniz için bir sünger fırça ve kredi kartı gibi birşey ve hatta gibisi fazla, kredi kartı bu iş için çok kullanışlıdır.  Ayrıca size bir bulaşık süngeri ve havlu kağıt lazım olacak.

5.Adım – Fotoğrafın Ahşaba Aktarılması

Yani çalışmanın asıl kısmına gelmiş bulunmaktasınız. Fotoğraf baskını yapacağınız yere önce transfer medyumunu uyguluyorsunuz. Ardından fotoğrafınızı, hava kabarcığı olmayacak ve sonradan kaymayacak şekilde transfer medyumunun üzerine yapıştırıyorsunuz. Yapıştırdığınız vakit fotoğraf kağıdınız baya ıslanacak ve üzerindeki fotoğraf arka yüzünde de belirmeye başlayacak. Yani doğru yoldasınız. Peki sonra? Kredi kartınızla, kağıdınızı kaydırmadan yüzünü sıyırarak tamamen ahşaba yapışmasını sağlıyorsunuz.

6.Adım – Mola! Mola!

Evet! Yaklaşık olarak 12 saat bekleme süresine ihtiyacınız var. Sabır en büyük erdemdir!

7.Adım – Sıvazlama Zamanı!

Aşağıdaki video da göreceğiniz üzere süngerinizi önce ıslatıyor, ardından kağıdınızın üzerinde gezdiriyor ve daha sonra elinizle yavaş yavaş kağıdınızı sökmeye başlıyorsunuz. Yavaş yavaş kağıdınız parçalanmaya ve yuvarlanmaya başlayacak. Parçalandıkça da fotoğrafınızın ahşaba aktarıldığını göreceksiniz.

8.Adım – Fotoğrafınızı Dış Etkenlere Karşı Koruyun

Dış etkenlere karşı koruyun derken, zaman içinde ahşabınızın rengi gibi fotoğrafınızın da rengi koyulaşmaya ve parlaklığını kaybetmeye başlayacak. Bu sebepten aldığınız parlak veya mat mod podge tutkalınızı kullanarak fotoğrafınızın üzerine güzelce sürüyorsunuz ve bir kaç saat (ortamın sıcaklığına ve nemine bağlı) bekledikten sonra sihir gerçekleşiyor. Kullandığınız mod podge tutkalına göre parlak veya mat olacak şekilde çalışmanızı tamamlamış oluyorsunuz. Ayrıca fotoğrafınızın sökülmesinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Sonuç olarak 8 adımda ahşap üzerine fotoğraf baskısı tam manasıyla bu şekilde oluyor. Okumak kadar izlemekte önemli olduğu için kaynağı burası olan sitede alıntı yaptığım videoyu sizlerle paylaşıyorum. Sizde sevdiklerinizle ve sosyal medya profillerinizde paylaşmayı unutmayın!

11 Yorumlar

 • Öncelikle verdiğiniz bilgi için tesekkür ederiz lakin kullandıgınız malzemelerin markası bi ismi gerekli agac tutkalı olurmu rıch transfer tutkalı olurmu yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhabalar.

   Rich transfer tutkalı işe yarar mı bilemiyorum ama resim transferi mod podge tutkalı ile yapılıyor. Detayları yazı ve hatta yorumlarda mevcut. Ayrıca mod podge için bir rehber makalesi de sitemizde bulunmaktadır. İnceleyebilirsiniz.

 • Öncelikle elinize sağlık. Bende hediye olarak yapıcam arkadaşıma fakat sormam gereken şu. Herşeyi hazırladım tüm malzemeleri ama fotoğraf çıktısı ters düz olayını anlayamadım. Ben şimdi çıktıyı almak istediğim yere tam olarak ne söylemeliyim bana şu şekilde çıktıyı verin demek için 🙏😊 lütfen yardımınıza ihtiyacım var

  • Merhabalar.

   Bahsettiğiniz işlem genellik ve çoğunlukla “photoshop” programı ile yapılmaktadır. Baskı alacağınız görselin transfer esnasında ters çıkmaması için program vasıtasıyla dikey çevirme yapılması gerekir. Yoksa transfer edeceğiniz görselin sağı solda, solu da sağda çıkacaktır.

   Örnek vermek gerekirse bir aile fotoğrafı düşünün ve siz bu fotoğrafta en sağ tarafta yer alıyorsunuz. Bu fotoğrafı bu şekilde transfer ederseniz göreceksiniz ki transfer ettiğiniz yüzeyde artık siz sol taraftasınız. Bu durum eğer sizin için sorun olmazsa bu işlemi es geçebilirsiniz 🙂 Hiç bir şey yapamayacak olursanız da bilgi@estetikev.net adresine transfer edeceğiniz görselleri gönderin. Sizin için ayarlayıp geri gönderebiliriz.

 • Merhaba yıllardır merak ettiğim bir uygulama.İnternetin faydaları. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Mürekkep püskürmeli yazıcı evde kullandığımız yazıcılar değil mi? O kısma takıldım. Yoksa fotoğrafçılarda kullanılan özel baskı makinalarından mı bahsediyorsunuz. İyi günler dilerim.

  • Merhaba Tuna.

   Bu güzel sorun için teşekkür ederim. Fotoğraf transferinde en çok kafa karıştıran sorudur bu. Hemen cevap vereyim. Evet evlerimizde kullandığımız yazıcılar çoğunlukla mürekkep püskürtmelidir ve bu yazıcılar ile transfer çalışmaları yapabilirsin. Bu arada sormuş olduğun soru nedeniyle yazıyı bir miktar güncelliyorum şu anda. Detaylar yazıda…

 • Merhabalar.. ben akrilik mat doku jeli üzerine lazer yazıcıyla alınmış çıktıyı sererek yapacağım.. öyle bir tavsiye almıştım malzemeleri de alınca bu yazıyı okudum.. bu yöntem de doğru mudur acaba?

  • Merhabalar Mehmet Bey.

   Lazer yazıcı ile aldığınız çıktı yönteminiz doğru olmakla birlikte kullanacağınız mat doku jeli dediğiniz bir nevi tutkaldır ve bu tutkal ile transfer yapamazsınız. Yapıştıracağınız kağıdı sökmek neredeyse imkansız olur. Bu jel, koruma, parlatma ve astarlama vazifesi görmektedir. Sizin mutlaka transfer jeli ya da tutkalı kullanmanız gerekmektedir.

 • merhaba…bende kütük var meşe ağacından.zımpara yapıp vernikleyip üzerine fotoğrafı baskı yapabilir miyim? yoksa vernik olmadan ham haline mi fotoğraf baskısı yapılır?…kütükler kurtlanmasın diye eşim hem ağaç koruyucu hemde vernik sürüyor da .cevap verirseniz çok sevinirim.teşekkürler.

  • Merhaba Filiz hanım.
   Ahşapta vernik her zaman en son işlemdir. Her türlü çalışmadan sonra vernikleyip bitirilir. Tavsiyem önce baskı yapıp ardından vernik yapmanız daha doğru olacaktır. Eğer mod podge kullanmıyorsanız, şeffaf vernik veya cam cila kullanmanız daha uygun olur.
   Ayrıca kütükleriniz de önceden böceklenme olmamışsa sonradan da olma ihtimali kullanım şeklinize göre çok düşüktür. Endişe etmenize gerek yok.

Yorum Yapabilirsin