Perşembe, Kasım 14, 2019
More
  Ana Sayfa Dekorasyon Kendiniz Yapabileceğiniz 40 Farklı Dekor Fikirleri

  Kendiniz Yapabileceğiniz 40 Farklı Dekor Fikirleri

  Dekor fikirleri arıyorsanız eğer doğru bir yazıya denk geldiğiniz hemen belirteyim. Basit olsun, maliyeti düşük olsun, dekoratif olsun ve kullanışlı olsun diyorsanız hatta elimdeki malzemeyi değerlendireyim diye düşünüyorsanız sizler için kendiniz yapabileceğiniz 40 farklı dekor fikirlerini bir araya getirdim.

  Ayrıca Bakınız: 2017 Model 50 Farklı Kendin Yap Fikirleri – İncele ve Yapmaya Başla

  Öncelikle şunu belirtmek isterim. 40 farklı dekor fikirleri olduğu doğrudur lakin bazıları bir birine benzeyen ve benzer ilhamla üretilmiş ama farklı havalara sahip kendin yap fikirleridir. Ahşabı, ahşapla üretilen eşyaları, özellikle de eskitilmiş ahşap yada kullanılması ve geri dönüşüm olabilecek ahşapla yapılan kendin yap fikirlerine bayılıyorum. O sebepten de çoğu konu başlığı ahşapla ve ahşabın geri dönüşümüyle ilgili oluyor. Özellikle ahşabın geri dönüşümü bizler için gelecek nesil için çok mühim bir konudur. Bu konuyu, bu sayfalarda sadece yazmak, kendin yap fikirleri başlığı altında fotoğraflar ekleyerek yazı oluşturmak adına yazmadığımı, bir bilinç oluşturmaya çalıştığımı ve bu esnada hem doğaya hem de cebinize katkı sağlamaya çalıştığımı bilmenizi, bu ve diğer yazıları da bu gözle okumanızı isterim. Ayrıca işin yadsınamaz bir gerçeği daha var. O da şu ki tek başınıza yapabilir, yaparken bir şeyler ortaya çıkardığınız için kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Birlikte birileriyle yapabilir, yaparken iletişiminiz daha da güçlenir, özellikle akıllı telefonların esaretinden kurtulabilir, aile bireyleriyle yakınlaşma sağlamış olabilirsiniz. Evinize dekor fikri olarak bakmasanız da bir terapi olarak değerlendirebilirsiniz. Gelelim aşağıdaki 40 farklı dekor fikirlerine…

  Bir marangozdan yada bir yapı marketinden alacağınız bir adet ahşap plaka, iki adet çekmece kulpu ve zevkinize uygun bir kaç ahşap boyası ile tam olarak aşağıdaki gibi bir servis tahtası ve hatta daha güzelini kesinlikle yapabilirsiniz.

  Aşağıda gördüğünüz tam anlamıyla sıradan ahşap parçası ama çok basit bir dokunuş ve parlak bir fikirler bambaşka bir hava bulmuş, çok dekoratif bir ahşap raf ortaya çıkmış.

  Sokakta gezerken yada özellikle çıkıp toplayacağınız ağaç dallarını yada aşağıdakine benzer daha güçlü bir dal parçasını, en basit şekilde sprey boyayarak, duvarınız da otantik bir görünüm elde edebilirsiniz.

  Aşağıdaki sehpa, geri dönüşüm fikirleri arasında açık ara en beğendiklerimden biridir. Öyle ki tamamı ile kullanılamayacak, tahta parçası dediğiniz ahşap çıtaların bir araya gelmesiyle meydana gelmiş ve sanat merkezlerinden sergilenecek türden bir kendin yap çalışması olmuştur. Yakınınızdaki bir marangoz gittiğiniz vakit hemen girişinde yerlerde yada bir kaç çuval içinde böyle tahta parçası bulmanız çok yüksek bir ihtimal. Bunları güzelce ağaç tutkalı ile bir araya getirebilir sizde aşağıdaki gibi bir sehpa yapabilirsiniz.

  dekor fikirleri

  Yukarıdaki ağaç dallarına alternatif olarak cam bir vazo içinde zevkinize uygun renklerde veya dalların kendilerine has renginde sergileyebilirsiniz.

  Alışılmış duvar raflarından sıkılanlar için güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

  Aşağıdakilerde bir bakıma ağaç dalı olarak değerlendirebilirsiniz. Aşağıdaki çalışmadaki püf nokta olabildiğince düz parçalar olması gerekmektedir.  Gerisi size kalmış. Mesela böyle bir sehpa yapmak için ya bir oduncuya gitmeniz yada bir orman gezisi düzenlemeniz gerekmektedir. Ailece gideceğiniz bir orman gezisinde mutlaka bir kaç dal toplayabilirsiniz.

  Minimal ve sade çizgileri sevenlere hitap eden hem kendiniz yapabileceğiniz hem de evinizde dekor olarak kullanabileceğiniz, kendinize has bir köşe olarak değerlendirebileceğiniz bir çalışma fikri…

  Yukarıdaki sehpayı yaptığınız vakit üzerine böyle de bir cam kestirip, doğal görünüme ayrıca bir modern hava katabilirsiniz.

  Gördüğünüz gibi tamamı ile bitik bir ağaç parçasına monte edeceğiniz askı aparatlarıyla marjinal ve rustik bir duvar askısı yapabilirsiniz.

  Evinizde ya kullandığınız ya da kullanmaktan sıkıldığınız bunlara benzer vazo veya vazo takımları bulunmaktadır. Onları tam olarak aşağıdaki gibi değerlendirebilirsiniz.

  Aşağıdaki bir tık daha profesyonellik isteyen bir çalışma ama çokta göründüğü kadar zor olmadığını belirtmek isterim. Gördüğünüz gibi bir kaç ağaç dalının eşit ölçülerde kesilerek meydana getirilmiş hem dekoratif hemde modern hem de doğal bir orta sehpa çalışmasıdır.

  dekor fikirleri

  Artık hemen her yerde inşaat çalışmaları yapılmaktadır. İnşaatların da olmazsa olmazı beşe onlardır. Yani 5cm’e 10cm ölçülerindeki ahşap kereste… Aşağıdaki sehpa yada oturak olarak kullanabileceğiniz kendin yap fikrini tam olarak böyle bir kaç beşe on ile yapabilmeniz mümkündür. İnşaat çalışmalarını özellikle belirtmem deki sebep gidip bir kaç tane isteyebilirsiniz. Kimsenin geri çevireceğiniz sanmıyorum.

  dekor fikirleri

  Hemen şimdi sokağa çıkıp yakınınızdaki bir ağaçtan keseceğiniz küçük bir ağaç dalını, aşağıdaki gibi küçük dilimlere ayırıp, istediğiniz bir kavanoz üzerine yapıştırabilir ister saksı ister kalem kutusu ister vazo ya ne isterseniz o olacak şekilde kullanabilirsiniz.

  dekor fikirleri

  Aşağıdaki gibi bir kasa bulabilir, temin edeceğiniz firkete bacaklarıyla kendinize böyle bir sehpa yapabilirsiniz.

  Ayrıca Bakınız: Firkete Bacaklı Ahşap Sehpa Nasıl Yapılır

  dekor fikirleri

  dekor fikirleri

  Aşağıda ise malum kendin yap fikirlerinin baş taşı ahşap paletler var. Ahşap paletlerle neredeyse her şey yapılıyor ama özellikle oturma amaçlı kullanılanları seçerek sizinle paylaşmak istedim. Biraz sabır, biraz maliyet, biraz da uğraş ile sizde kendinize çok güzel koltuklar yapabilirsiniz.

  dekor fikirleri

  dekor fikirleri

  dekor fikirleri

  dekor fikirleri

  Yani kısaca 40 değil 40 binde olsa kendin yap çalışmaları ile dekor fikirleri bitmez. İnsanoğlunun hayal gücü olduğu sürece hemen herşey değerlendirilebilecek. Yeni şeyler üretilecek. Bu günün modası ahşap paletin yerine yarın bambaşka bir şeyler alacak ve biz bu kez onlar hakkında fikirlerde bulunacağız. Aradığınız dekor fikirleri olsun ya da sadece bir şeyler üretmek olsun hiç fark etmez. Önemli olan hayal gücünüzün kısıtlamamanız gerekmektedir. Gerisi kolay!

  5 YORUMLAR

  1. Güzel bir fikir alışverişi olmuş. Bu tür fikirler insanların evini güzelleştirmek için ilham oluyor. Özellikle kendiniz yapabileceğiniz kısma bayıldık. İyi çalışmalar.

  2. Evinizin tadilata ihtiyacı var, farklı ustalardan fiyat almak istiyorsunuz; ama vaktiniz yok. Üzülmeyin! evininustasi.com a gelin birbirinden farklı onlarca firmadan teklif alın, dilediğinizi seçin, karlı çıkın. Geriye zevkle izleyeceğiniz bir tadilat dekorasyon süreci kalsın.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Sosyal Mecralarmız

  18,205BeğenenlerBeğen
  4,702TakipçilerTakip Et
  69,300TakipçilerTakip Et
  150TakipçilerTakip Et

  Son Yazılar

  Ağaç Kütüğü ve Kozalak İle Yılbaşı Dekorasyonu İçin Fikirler 2020

  Kısa bir süre önce yılbaşı dekorasyonu için kolaylıkla yapabileceğiniz kendin yap süs fikri paylaşmıştım. Şimdi de evlerinizde ve diğer bir çok mekanlarınız...

  Dilimlenmiş Ağaç Kütüğü Ve Mumlarla Yılbaşı Süsü Nasıl Yapılır? En Kolay Yılbaşı Süsü –...

  Yıl bitiyor ve yeni yıla sayılı zaman kaldı. Yeni yılı, yılbaşı gecesini kutlayanlardan iseniz, yılbaşını evlerde geçirenlerden iseniz, evlerinde ailenizle, sevdiklerinizle ya...

  2020 Yılı Ev Dekorasyonu Fikirleri – Benzersiz Dekor Önerileri

  Koca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bu sene Estetikev'in 5. senesi olduğu için her sene yayınladığım yıllık dekorasyon rehberini bu kez çok...

  Romantik Evli Çiftler İçin Yatak Odası Dekorasyonu

  Yatak odaları her zaman evin en özel odalarıdır. Bu nedenle yatak odası dekorasyonlarında diğer yaşam alanlarına göre daha özenli ve daha titiz...

  İstanbul’da Gezip Alış Veriş Yapabileceğin Mobilyacılar Siteleri

  İstanbul, her anlamda özel ve tarihi bir şehirdir. Bu nedenle İstanbul'u gezmek veya amacınıza uygun olacak şekilde bir güzergah belirlemek hem zamanı...

  Ahşap Paletten Dekorasyon Nasıl Yapılır ?

  Ahşap paletler günümüzde her alanda kullanılan ve yeni nesil dekorasyon fikirlerinin temelini oluşturan unsurlar haline gelmiş durumda. Paletler kolay demonte hale getirilebildiği...