Endüstriyel Dekorasyon, Nasıl Yapılır

Boru Raf Ayağı İle Duvar Rafı Nasıl Yapılır?

endüstriyel boru raf ayaklı duvar rafı örnekleri

Yanlış duymadınız! Metal boru raf ayağı…! Malum, bildiğiniz metal su boruları ile duvar rafları yapmak için bir kaç örnek fikir ve nasıl yapılacağına dair bir kaç küçük püf noktasını sizlerle paylaşacağım.

Yazı içinde mağazamızdan satışı yapılan ürünlerin yerleştirmeleri ve satın alma linkleri bulunmaktadır.

Web’de metal raf ayağı ya da endüstriyel borulu raf ayakları diye tanımlanıyor. Ben direkt boru raf ayağı diye tabir edeceğim. Hepsi aynı kapıya, “şey… pardon! duvara çıkıyor” 🙂

Boru Raf Ayağı İle Duvar Rafları

Öncelikle boru raf ayakları ile yapılmış bir kaç duvar rafını inceleyelim. Sonra neler yapabileceğimize bakalım! Bu ayakların ortak özelliği gerçek anlamda sağlam oluşudur. Ciddi yükleri rahatlıkla kaldırırlar. Büyük, sık ve ağır kitap yığınlarını rahatlıkla taşıma kapasiteleri vardır. Çünkü döküm demirden imal edilmiştir. Diğer bir ortak noktası ise esnek yapısı sayesinde modüler, demonte, kişiye ve ihtiyaca göre şekillenme kabiliyetinin yüksek oluşudur.

Yani hem sağlam hem de çok yönlü boru raf ayakları ile duvar rafı yapmak hem keyifli hem dekoratif hem de maliyetleri çok düşük olacaktır.

3 Fark Modelde Boru Raf Ayağı Çeşitleri İle Duvar Rafı Yap

Borulu raf ayakları ile duvar rafı yapabileceğiniz 3 farklı tipte ve modelde boru raf ayakları var. Sıralamayı en büyük ve kapasitesi en yüksek olanla başlayıp, en dekoratif ve sevimlisine doğru sıralayacağım.

Çift Kollu Boru Raf Ayağı

Çift kollu raf ayakları ile hem geniş açıklı hem de taşıma kapasitesi yüksek duvar rafları yapabilirsiniz.

çift kollu boru raf ayağı
endüstriyel boru raf ayağı duvar rafı örnekleri

Tek Kollu Boru Raf Ayağı

Tek kollu boru raf ayakların, tek kollu raf ayaklarıyla arasındaki tek fark yükseklik ölçüsünden ibarettir. Uzunlukları aynı ölçüde olduğu için tek kollu raf ayakları ile de rahatlıkla geniş açıklıklı raflar yapabilirsiniz. Yükseklik ölçüsünün kısa oluşu ise bir birine daha yakın ve sık raflar yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Borusuz Mini Raf Ayağı

Yazımın başlığı boru raf ayağı nitekim ama döküm demir raf ayaklarının üçüncü ve standart olan diğer model ise borusuz yani kolsuz raf ayaklarıdır. Kolsuz raf ayakları, açıklık olarak en kısa olan raf ayağıdır ve daha çok az, hafif ve küçük objeleri sergilemek üzere yapılacak duvar raflarında kullanılabilecek türden ayaklardır. Ayrıca diğer ayak tiplerine göre en şirini olduğunu da söylemeliyim. En azından benim favorimdir. Özellikle farklı uzunluklarda ve 3’lü duvar rafı yapmak için çok elverişlidir.

boru raf ayağı
borusuz dirsekli raf kolu 2

Boru Raf Ayakları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevzu bahis olan bu raf ayakları, döküm demir olmasından dolayı, bir hayli ağır olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Kendi ağırlıkları fazla oluşu sayesinden de ağırlığının çok katı fazlasını rahatlıkla taşıyabilirler fakat şu var; kullanacağınız duvarın ne kadar sağlam ve hangi malzemeden yapıldığının bilinmesi gerekiyor. Harman tuğlası, yığma tuğla, ince bloklu tuğla, gaz beton (ytong) alçıpan gibi malzemelerde duvar olabilir. Hal böyle olunca öncelikle duvarın cinsinin tayini ile birlikte duvara uygun dübel kullanılması gerekiyor.

Bunların haricinde, kullanacağınız vida uzunlukları da önemlidir. Yapacağınız rafın kullanım şekline ve amacına göre vidayı uzun ya da kısa tutabilirsiniz. Ayrıca raf olarak kullanacağınız ahşap levhanın kalınlığı önemlidir. Kullanacağınız levhanın kalınlığına göre vida uzunluğunu belirlemeniz gerekmektedir. Eğer ki yüklü bir raf olacaksa, levha kalınlığını da bir miktar kalın tutmakta yarar var. Benden söylemesi!

Yukarıda verdiğim raf ayaklarının ölçülerini de sizinle paylaşmak istiyorum. Fikir sahibi olmanız açısından iyi olacaktır. Satışta olan ürünlerimiz ile dilediğiniz şekilde duvar rafları tasarlayıp kendiniz kolaylıkla yapabileceksiniz.

estetikevden

Endüstriyel borularla yapabilecekleriniz pekte sınırı yok açıkçası! Yakın zamanda yayınladığım borularla yapılan çalışma masaları örneklerini de mutlaka incelemelisiniz. Ayrıca endüstriyel dekorasyonunuzu metal ayaklı duvar rafları ile su borulu çalışma masaları ile kombin edebilirsiniz. Raf ve masa haricinde de bir çok dekoratif objeler yapabilirsiniz. İspatı ise sizler için hazırladığım 35 farklı metal borulu dekorasyon adlı derlememde! İnceleyin! Sonra doğruca mağazamıza… Sevgiler…

Bir yanıt yazın