Pratik Ev Dekorasyonu

10 Adımda Pratik Salon Dekorasyonu Fikirleri

Dekorasyon fikirleri herkes için kurtarıcıdır. Yeni ev döşeyeceklere ve evini değiştireceklere ilginç fikirler verir. Salon dekorasyonu fikirleri de bu konudaki ihtiyaçlardan biridir. Gelin sizinle yeni bir salon dekorasyonu nasıl olmalı birlikte seçelim.

Sadelikten Vazgeçemeyenlere Minimal Salonlar

Sadelik sizin için olmazsa olmaz ise bu konuda işiniz kolay olacak. Hem renk hem model olarak sade tarzda çok çeşit bulabilirsiniz. Renginizi gri, lacivert, füme gibi kolay kombinlenir renkleri seçebilirsiniz. Koltuk, halı ve duvarlar bu renkleri kolaylıkla taşır. Desensiz bir koltuk takımı ilk tercihiniz olmalıdır. Odanıza uygun büyüklükte hafif bir halıyla zemin dekorasyonu da tamamlanır. Perdelerinizi stor tercih edebilirsiniz. 2 küçük tablo sade salonunuz için yeter de artar bile. Tv konsolu yerine sade bir ünite seçebilirsiniz. Minik bir orta sehpa da salon dekorasyonunuzu tamamlayacaktır.

salon dekorasyonu

Renklerin Uyumuna Özen Gösterenlere

Birbiriyle uyumlu 2 veya 3 renk kullanımı salon dekorasyonunda yaygındır. Lacivert, beyaz, gri en sık kullanılan kombindir. Pudra, fuşya, mor da daha renkli seçenekler arasındadır. Sarı, kahverengi, yeşil doğal sevenlere hitap eder. Kırmızı, turuncu, beyaz ise fark yaratan renk uyumlarındandır. Bu renkleri koltuk, halı ve duvar renklerinde kullanabilirsiniz. Koltuk kumaşlarını desenli seçerek renk uyumunu dengelemek mümkündür.

Rahatlık Ön Planda Olsun Diyenler İçin

Bu tip salon dekorasyonu fikirleri en çok ihtiyaç duyulanlardandır. L koltuklar bu dekorasyon için olmazsa olmazlardandır. Büyükçe yumuşak bir halı oda için kurtarıcı olur. Tv koltukları ve puflar da rahatına düşkün olanların tercihi olmaktadır.

salon dekorasyonu

Rengarenk Bir Salon Hayal Edebilirsiniz

Ruhunuzdaki bütün renkleri özgürce dışarı bırakabilirsiniz. Aksesuarlar ve küçük eşyalar yoğun olarak kullanılmaktadır. Minderler ve yastıklar rengarenk seçilebilir. Minik tablo ve resimler ile duvarlarınızı da renklendirebilirsiniz. Perdeleri tül yerine keten kumaş seçip fark yaratmak mümkündür.salon dekorasyonu

Gösterişten Vazgeçemiyorsanız Bu Tarz Size Göre

Koltuk takımınızdan aksesuara kadar tam bir şıklık zinciridir. Kristaller, aynalar ve varaklar ön plana çıkar. Altın sarısı ve gümüş gibi renkler sıklıkla kullanılır. Beyaz ve siyah ile kombin yapılarak diğer renklerin parlaması sağlanır. Saten ve kadife gibi kumaş türleri tercih edilebilir. Pullar ve taşlarla döşeli aksesuarlar tamamlayıcı olmaktadır. Tül perdeler ve perdelerde parlak detaylara önem verilir.

salon dekorasyonu

Hem Salon Hem Mutfak Alanları

Açık mutfak adı verilen salon tipleridir. Küçük ve kullanışlı bir mutfak ihtiva eder. Yemek yemek sıklıkla yapılan faaliyet olduğundan dekorasyon buna göre yapılmalıdır. Sandalyeler rahat ve hafif tercih edilir. Küçük koltuk takımları kullanılabilir. Yemek masaları kullanışlı ve katlanabilir olmalıdır. Halılar mutfak ve salon için iki küçük parça alınabilir. Sevimli mutfak malzemeleri, dekorasyon amaçlı olarak kullanılabilir.salon dekorasyonu

Serbest Stil Salon Tasarımı

Bu salon tipinde takım yerine parça eşyalar kullanılabilir. Beğendiğiniz bir tekli koltuk veya bir parça paspas salonunuzu süsleyebilir. Bu odalarda aktivitelerinizi yapacağınız alanlar da oluşturulabilir. Home Office tipteki salonlar bu tarzda döşenmelidir. Çalışma masaları ve raflar olmazsa olmazdır.

Ayrıca Bakınız: +100’den fazla Home Office Dekorasyonu

salon dekorasyonu

Stüdyo Salon Dekorasyonu

1+1 ya da 1+0 tür evlerde ihtiyaç duyulur. Kullanılan koltuk aynı zamanda yatak olarak seçilebilir. Açılır kapanır modeller tercih edilmelidir. Halıların hafif ve küçük olması fayda sağlayacaktır. Yastık sehpa gibi küçük aksesuarlar işi zorlaştırabilir. Seçilen her parçanın işlevsel olmasına özen gösterilir. Tv ünitesi aynı zamanda dolap ve raf olarak kullanılabilmelidir. Aksesuar yerine bir adet ayna ya da tablo seçilebilir.

salon dekorasyonu

Kullanışlı Olsun Yeter Diyenlere

Bu tip salonlarda seçilen ürünlerin kolay temizlenebilir olması önemlidir. Perdeler ve halılar bu özellikte olmalıdır. Koltuk tipleri katlanıp açılabilir olarak seçilebilir. Büyük orta sehpalar salon için idealdir. Büyük vazolar ve heykelcikler aksesuar olarak tercih edilebilir. Koltuklara atılan büyük yumuşak yastıklar hem şık hem fonksiyonel durur.

salon dekorasyonu

Büyük Salonların Dekorasyonu

Büyük salon dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun cevabı zevke göre değişir. Fakat büyük mekanlarda fonksiyonel kullanım şarttır. Odaların bir kısmı oturma grubu için dekore edilir. Diğer kısmı da yemek alanı olarak değerlendirilmelidir. İki alan arasındaki geçişlerde halılar ve tablolar yeterli olur. Kullanılan mobilyalar uyumlu renklerde olmalıdır. Aynaların kullanımı salonu daha da genişleteceğinden tercihe bağlıdır. Çok parçalı büyük koltuklar rahatlıkla kullanılabilir. Duvarlar için büyük aksesuarlar tavsiye edilmektedir.

[td_smart_list_end]salon dekorasyonu

[td_smart_list_end]

Yukarıda yer alan pratik salon dekorasyonu fikirlerini mümkün olduğunca uygulayabilirseniz, hem kullanışlı, hem dekoratif hem de benzersiz bir salona sahip olabilirsiniz ama biraz daha ilham ve fikir lazım diyorsanız;

Ayrıca Bakınız: Baştan Sona Salon Dekorasyonu Fikirleri – Ev Dekorasyon Rehberi Bölüm 5

Bu arada bu makale, pratik ev dekorasyonu fikirlerinin üçüncü makalesi olup diğer iki makaleye aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar